Problém má řešit projekt Pošta Partner některé stávající pobočky má nahradit pošta, kterou provozuje buď obec, nebo soukromník. V regionu se to týká například Bukovce, kde zřízení Pošty Partner vytrvale odmítají. O návrhu zastupitelé několikrát jednali. „Jako obec a zastupitelstvo Poštu Partner neschvalujeme, chceme zachovat stávající služby ve stávajícím rozsahu," řekl místostarosta Bukovce Josef Byrtus s tím, že pro obec by provozování nové formy pobočky bylo peněžně nevýhodné.

Není to ale jediný důvod. „My máme poštu v budově obecního úřadu, takže je to pro lidi výhodné, jsou tam roky zvyklí chodit," doplnil místostarosta Bukovce.

Nabídka služeb má zůstat stejná

České poště nezbývalo než najít soukromníka, který by si provozovnu vzal pod svá křídla. „Po jednáních s obcí, během kterých nedošlo ke shodě, bylo provozování Pošty Partner dohodnuto se soukromníkem," řekl včera Deníku mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Lidé se podle něj nemusí bát, že by převedením pobočky na smluvního partnera o něco přišli nabídka základních poštovních služeb má zůstat stejná.

Převod pobočky na smluvního partnera se netýká pouze Bukovce. „Celkem na Frýdecko-Místecku Česká pošta jednala s desítkou obcí, jednání jsou dialogem dvou stran. Nejedná se o žádný nátlak ze strany České pošty, ale o vysvětlování výhod, které provozování Pošty Partner přináší jak občanům dané obce, tak samotným provozovatelům," řekl Matyáš Vitík s tím, že provozovatel je motivován finančně. Dohadování, která v regionu nadále pokračují, nechtěl blíže komentovat.

V Česku by letos mělo namísto klasických poboček vzniknout asi šedesát provozoven Pošta Partner. V budoucnu se má novinka podstatně rozšířit. Do roku 2025 má z přibližně 3200 klasických poboček zůstat pouze 700, zbytek najde soukromého, nebo obecního provozovatele. Česká pošta si od projektu slibuje zachování stávajícího rozsahu poštovních služeb a zároveň větší peněžní úspory. Podstatná část poboček je totiž ve ztrátě.

O zrušení pošty vědí své například ve frýdecko-místecké části Skalice. Tamní pobočku v roce 2008 zavřeli kvůli nízké návštěvnosti, tudíž i výnosnosti. Provozovnu nic nenahradilo, lidé musejí zásilky podávat v pobočkách v okolí.