VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma Deníku: Život na vozíku a jeho bariéry v našem okrese

Frýdecko-Místecko a Třinecko - Bariéry v Třinci se daří odstraňovat, přesto existují místa, kam se na vozítku bez cizí pomoci nedostanete. Také ve Frýdku-Místku se toho pro postižené lidi hodně zlepšilo, ale k dokonalosti vede ještě velmi dlouhá cesta.

1.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Divíšek Martin

Základní služby jsou zdravotně postiženým obyvatelům Třince přístupné. Problémem ale zůstává Trisia, pobočka úřadu práce nebo katastrální úřad.
„Já jsem na vozíku v podstatě 20 let a musím říci, že za tu dobu se situace v Třinci výrazně změnila. Je to podstatně lepší. Není velký problém pohybovat se po městě a obstarat si nákupy. Základní služby se na vozíku dají využívat. Máme bezbariérovou poštu, dostupný je i městský úřad,“ řekl redakci třinecký místostarosta Radim Kozlovský. Za problematická místa, která jsou špatně přístupná hendikepovaným, označil pobočku úřadu práce ve Slovanu a kulturní dům Trisia.

„Ve Slovanu paradoxně vyplácejí sociální dávky i maminkám s kočárky a důchodcům. Je nelogické, že pobočka byla umístěna právě tam. Dalším problematickým místem je kulturní dům, u něhož je zpracováno několik variant. Nemůžeme tam udělat bezbariérový výtah, respektive stálo by milion až dva miliony korun. Projektová dokumentace je hotova, ale souvisí to s tím, zda se většinoví majitelé opravdu rozhodnou jít do celkové rekonstrukce. Město tam má minoritní podíl,“ připomněl Kozlovský. „Bezbariérový není katastrální úřad a některé školy,“ dodal.

Bezbariérovostí se zabývá přibližně patnáct let, stavebníkům také nabízí různé varianty. „Samozřejmě v některých výjimečných případech ten objekt ani nejde bezbariérově uzpůsobit. Ale bohužel část projektantů není obeznámena s vyhláškou, která nařizuje parametry přístupnosti pro hendikepované. Její plnění stavební úřad vyžaduje,“ řekl Kozlovský. Podle něj je norma vždy uplatňována při rekonstrukcích komunikací. Město plánuje využití dotací z programu Mobility, který vyhlásila vláda v roce 2004. Ten pomáhá při vzniku bezbariérových tras, jež spojují různé instituce, ale i rekreační zařízení a školy. Město pak bezbariérovost tras také garantuje. V této souvislosti už radnice oslovila například speciální školu na Jablunkovské ulici.

„Další výzva by měla být na podzim,“ řekl Kozlovský k programu Mobility. Zdravotně postižení lidé se po letech dočkali zlepšení na bazénu v areálu STaRS, který je po rekonstrukci už bez bariér. Podle místostarosty se podobné stavební úpravy plánují i pro sportovní halu, kde by se v budoucnu mohly konat třeba turnaje vozíčkářů. V třineckém hotelu Steel by pak mohlo časem vzniknout i celé patro pro hendikepované osoby. „Mohly by tam přijíždět zájezdy vozíčkářů. Hotel je již přístupný a splňuje normy, s jeho ředitelem ale jednáme o tom, že by mohl ubytovávat celé skupiny,“ poznamenal Kozlovský.


Bezbariérovost města se pomaličku zlepšuje

„Město na tělesně postižené a imobilní občany nezapomíná a podle možností buduje bezbariérové vstupy do městských budov, zajišťuje bezbariérové úpravy chodníků nebo dopravních ostrůvků na městských komunikacích. Odbor dopravy již tyto úpravy provádí vesměs při každé plánované opravě chodníku,“ řekla tisková mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Dodala, že všechny budovy magistrátu města jsou samozřejmě vozíčkářům bezbariérově přístupné, mají nájezdové rampy k výtahům. Bezbariérový vstup mají i veřejné toalety v křížovém podchodu, na parkovišti pod magistrátem a nové bezbariérové toalety s úpravou pro invalidy jsou tělesně postiženým občanům k dispozici také přímo v budově magistrátu.

„Bezbariérový vstup je vybudován také v křížovém podchodu, místeckém Národním domě, v Nové scéně Vlast, v hotelovém domě Malý Koloredov, v Komerční centrum v Místku, v domovech důchodů a domech s pečovatelskou službou a stejně tak i ve většině bytových domů ve vlastnictví města i na dalších místech,“ vypočítala místa s bezbariérovými vstupy tisková mluvčí. „Obecně se dá říci, že město investuje do bezbariérových úprav a vstupů statisíce až miliony korun. V příštím roce by město chtělo vybudovat bezbariérový přístup do Domu s pečovatelskou službou na ul. 17.listopadu. Vše ale záleží na finančních možnostech,“ dodala Jana Matějíková.

„Skutečně se v tomto směru hodně zlepšilo, ale velmi pomalu a k dokonalosti také ještě hodně chybí. Ve městě je pořád ještě spousta míst, kam se vozíčkáři téměř nemají šanci dostat. Stejné problémy ovšem mívají i maminky s kočárky,“ připomenul předseda frýdecko-místeckého Sportovního klubu vozíčkářů Radomír Krupa. Zvláště by podle něj bylo co zlepšovat v dopravě, bezbariérová dosud není například ani víceúčelová sportovní hala, vozíčkáři se nedostanou ani do druhého patra staré budovy bývalého okresního úřadu. „Potýkáme se třeba i s takovými, pro jiné lidi maličkostmi, jako jsou i jen několik centimetrů nízké obrubníky na bezbariérových nájezdech, které elektrický invalidní vozík prostě nezvládá. Nizoučký obrubník je sice podle norem a všech předpisů, ale jaksi v tom chybí ta praktická lidská stránka. Přitom by se stačilo zeptat a přistupovat k věci s filipem a ne striktně a úřednicky,“ povzdechnul si Radomír Krupa.

Postiženým zabírají místa bezohlední řidiči z Polska
S bezohledným chováním se setkávají během služby strážníci v Jablunkově. Zvláště cizinci, kteří sem jezdí za nákupy, parkují na vyhrazených místech pro tělesně postižené. Ze zákona jsou supermarkety povinné vyhradit na svých parkovištích místa pro hendikepované. „Přibližně na sto parkovacích míst musí pět vyčlenit pro postižené občany.

V tomto v Jablunkově s prodejnami není problém. Porušování vyhlášky jsme ovšem zaznamenali u cizinců, kteří do našeho města jezdí hlavně během svátků za nákupy. Jedná se hlavně o občany Polska, kteří často na těchto vyhrazených místech parkují,“ prozradil redakci ve čtvrtek velitel Městské policie v Jablunkově Pavel Kufa s tím, že šoféři z České republiky jsou v tomto mnohem ohleduplnější.

„Vědí, že zastavením na místě pro invalidy riskují nejen pokutu až do pěti tisíc korun, ale i bodové potrestání,“ uvedl Pavel Kufa. Jak dále dodal, české úřady mají povinnost zahájit správní řízení s kýmkoli. „Proto se zodpovědnosti nevyhnou ani cizinci, u kterých je ale následná vymahatelnost mnohem obtížnější,“ porovnal Kufa.

Městský úřad v Jablunkově nicméně na vyhrazené parkování pro postižené lidi myslí. „Pokud jim je neobsadí bezohlední jedinci, zaparkovat mohou pohodlně například před místním úřadem, poliklinikou i na Mariánském náměstí,“ ujišťoval Pavel Kufa.Rodiče mohou zažádat o příspěvek na plošinu
Rodiče, kterým se narodí postižené dítě, musejí překonávat řadu překážek. Naštěstí jim mohou už tak obtížný život usnadnit různé pomůcky, na které jim stát může poskytnout i finanční příspěvek. Obdobnou situaci zažila nedávno rodina z Frýdku-Místku, když si pořizovala schodišťovou plošinu. „Mám dvanáctiletou dceru Lucku s dětskou mozkovou obrnou – spastickou diaparézou. Již několik let bydlíme ve vyvýšeném přízemí. O pořízení šikmé schodišťové plošiny jsme s rodinou uvažovali už dříve. Měli jsme jistou představu, ale obávali jsme se zbytečně zdlouhavého a nepříjemného vyřizování,“ vzpomínala maminka Věrka Bukovjanová z Frýdku-Místku.
Nakonec se přesto se svým manželem rozhodla, že na frýdecko-místecký magistrát žádost o poskytnutí jednorázového příspěvku na opatření zvláštní pomůcky podají. „Úřednice byla naštěstí velmi ochotná a vstřícná. Podrobně mi vysvětlila, jaké potřebné věci si ještě musím vyřídit. S vyplněnou žádostí jsem tedy zašla na pojišťovnu,“ pokračovala Bukovjanová, která k tomu ještě potřebovala i vyjádření odborného lékaře kvůli rozsahu postižení a vhodnosti požadované pomůcky.
„Když jsem si konečně sehnala vše potřebné, vrátila jsem se s klidným pocitem na radnici. Tam jsem posléze dostala tip na různé firmy. Nakonec jsem vybrala firmu HORIZONT-NARE. Během tří dnů k nám domů přijel odborný poradce na schodišťové plošiny, který posoudil, co bude nejvhodnější - a kde přesně bude plošina postavena,“ uvedla Bukovjanová. Firma jim následně bezplatně vypracovala cenovou nabídku a projekt, který opět zanesla na magistrát. „Za tři týdny nám přišlo rozhodnutí o přiznání příspěvku na plošinu. I když jsem se po různých úřadech hodně naběhala, konečný výsledek je nepopsatelný. Všichni jsme moc rádi, včetně naší asistentky, že plošinu máme. Je pro nás ideálním řešením k ulehčení péče o dceru Lucku,“ ocenila Bukovjanová.

Dobré rady pro rodiče postižených dětí

- Sociální odbor vám nemůže vybrat firmu, která pomůcku dodá, je to jen vaše právo.
- Je dobré oslovit minimálně dvě firmy, které pomůcky dodávají. Nechat si vypracovat nabídku a zvolit si takovou, s níž budete spokojeni.
- Dalším důležitým faktorem je platba firmě. Neschvalujte odeslání peněz na účet před dodáním a vyzkoušením plošiny.


Děti na vozíku do škol rozváží Žlutý Andílek

Tělesně hendikepovaní lidé ve Frýdku-Místku už nechtěli být odkázáni na přepravu mnohdy nevyhovujícími autobusy, proto si pořídili speciální mikrobus. Ten už ulice města brázdí třetím rokem.

Pro svou barvu a poslání mikrobus s hydraulickou plošinou určenou k nakládání a vykládání invalidních vozíčků získal přezdívku Žlutý andílek. „Frýdek-Místek je široko daleko jediné město, kde takovouto možnost alternativní dopravy můžeme využívat. Není to ale zásluhou magistrátu, peníze na speciálně upravený mikrobus s hydraulickou plošinou jsme získali z různých nadací, od sponzorů a z benefičního koncertu Cesta k srdcím,“ řekl předseda frýdecko-místeckého Sportovního klubu vozíčkářů Radomír Krupa.

„Náš žlutý mikrobus, který si pro svou barvu vysloužil přezdívku Žlutý Andílek, využíváme skoro každý den, rozvážíme jím například i děti na vozíku do škol a stacionářů, ale vozíčkáře vozí i všude jinam, kam potřebují a kam by se jiným způsobem třeba mnohdy ani nedostali,“ podotkl Radomír Krupa. „Denně Žlutým andílkem přepravíme patnáct až dvacet pět dětí a tři až sedm dospělých a zájem o přepravu stále roste. Jen na území města denně najezdíme kolem dvou set padesáti kilometrů. Tato služba je založena na tom, že postižené dopravíme ode dveří ke dveřím, přesně tam, kam potřebují. Řidič autobusu cestující vždy prozvoní mobilem, ani jen vyjdou ven a on jim pak samozřejmě také pomůže do auta i ven nebo někdy třeba až ke dveřím ordinace nebo na jiné místo, kam je potřeba. Řidič se tak vlastně stává i osobním asistentem,“ popsal fungování Andílka Radomír Krupa.

Provoz mikrobusu vozíčkáři hradí hlavně z pronájmu reklamních ploch na autě a ze sponzorských darů. Možnosti cestování vozíčkářů městskou hromadnou dopravou jsou podle nich nedostatečné. „Vozíčkáři jsou dosud z hromadné dopravy prakticky vyloučeni. Některé autobusy sice jsou nízkopodlažní, ale chybí nástupní plošiny, a tak se do nich vozíčkáři většinou stejně nedostanou,“ povzdechnul si Radomír Krupa.

Cyklistické výlety lákají rovněž lidi s postižením
Sportovní klub vozíčkářů se od minulého roku značně změnil. Od klubu se odloučili basketbalisté a klub se nyní věnuje převážně dětem.
„Sportovní činnost jsme odloučili a nejvíce se teď věnujeme dětem. Postupně jsem přišel na to, že se na organizaci basketbalového klubu pro vozíčkáře nikdo nechce příliš aktivně podílet. Přestal jsem postupně v této činnosti vidět smysl, asi jsem zažil něco jako syndrom vyhoření. Proto sem začal hledat novou inspiraci a zájem, který jsem našel v práci pro děti,“ konstatoval předseda Sportovního klubu vozíčkářů Radomír Krupa z Frýdku-Místku.

„V klubu vozíčkářů vzniknul nový realizační tým o čtyřech dobrovolnících a dvou zaměstnancích. Sportovní část klubu se nyní více zaměřuje na postižené děti a jejich zážitkovou rehabilitaci. Daří se nám pro ně pořádat například různé víkendové sportovní akce mnohdy spojené s hipoterapií nebo canisperapií, cyklistické výlety na speciálně upravených kolech a o prázdninách už podruhé proběhne Hendikemp s velmi atraktivním programem, jaký mnohdy nezažijí ani zdravé děti,“ pověděl Radomír Krupa.

Na loňském ročníku Hendikempu Truck Show mohly postižené děti i jejich rodiče zažít například adrenalinové jízdy závodním náklaďákem, offroaďáckými automobily Suzuki Vitara nebo si zatančit na písku s několika čtyřkolkami. Na akci nechyběl ani Tomáš Tomeček s Tatrovkou, která se zúčastnila Rallye Dakar.
Ani cyklistické výlety nejsou pro pohybově postižené děti tak nedostupné, jak by se mohlo zdát. Centrum Comeback Sportovního klubu vozíčkářů má totiž kromě poradny pro hendikepované, speciálních masáží, internetové studovny a dalších aktivit i půjčovnu speciálně upravených kol, takzvaných handbiků. „Některé děti už ale mají i své vlastní handbiky,“ podotknul Radomír Krupa. V půjčovně jsou připraveny i tři cyklovozíčky za kola jak pro menší tak i pro větší i větší děti až do sedmdesáti kilogramů.

MAREK CHOLEWA

JANA RUMIANOVÁ,

MARTIN ŠRUBAŘ


1.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 30 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČ/-KA SK. B PRO MEZINÁRODNÍ DOPRAVU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 23. 5. 2018, DPP, možnost změny na PS, Požadujeme - ŘP sk. B, praxe v řízení min. 1 rok, znalost AJ nebo NJ výhodou., Životopis zaslat na e-mailovou adresu: prace-kpmaty@seznam.cz , Pracoviště - Evropa. Pracoviště: Kp maty service s.r.o. - provozovna písečná, 739 91 Jablunkov. Informace: Filip Szkandera, +420 737 975 184.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 15 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech STOLAŘ - TRUHLÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 z:21/2/2018 a:23/5/2018, Práce na plný úvazek, na dobu určitou, s možností prodloužení na dobu neurčitou. Vyučení v oboru není podmínkou, praxe v oboru alespoň po nějakou dobu podmínkou. Vhodné i pro absolventy škol po vyučení v oboru bez praxe. Pracovní doba na dílně 6.00-14.30 hod, v případě montáží individuálně. Požaduji ochotu pracovat a učit se, smysl pro detail, bezúhonnost. , Náplň práce je výroba nábytku a interiérů ze dřeva, laminovaných desek, montáže nábytku a interiéru., Kontakt e-mailem, telefonicky v čase od 6.00-18.00 hod. Kontakty viz výše.. Pracoviště: Zbyněk toman, 739 36 Sedliště. Informace: Zbyněk Toman, +420 608 715 964.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci OSTATNÍ POMOCNÍCI A UKLÍZEČI (CIZ). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: B15 z:28/3/2018 (CIZ) a:11/4/2018, Pracovní doba dle potřeb zaměstnavatele., Náplň práce:, - provádění pravidelného úklidu místností a objektů, - čištění oken a toaletního zařízení, - provádění dezinfekcí zajištění pořádku a čistoty, - údržba venkovních ploch., Kontakt telefonicky pan Recmaník 606 073 588 v pondělí 10.00-11.00 hod.. Pracoviště: Suzonex s.r.o. - pracoviště nemocnice podlesí a.s., 739 61 Třinec 1. Informace: Karel Recmaník, +420 606 073 588.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník bezpečnostní agentury 12 700 Kč

Pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur STRÁŽNÝ (VYHRAZENO PRO OZP). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12700 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:23/5/2018 (VYHRAZENO PRO OZP), Stabilní společnost v oblasti recepčních a služeb s celorepublikovou působností hledá nového kolegu/kolegyni pro zajištění pozice strážného. Práce je na denních i nočních směnách, jde dohodnout s kolegy. Garantujeme práci na hlavní pracovní poměr, férový přístup a odpovídající mzdové ohodnocení s firemními benefity. , Preferujeme uchazeče se zájmem o dlouhodobé zaměstnání, zkušenosti s recepčními službami jsou výhodou. , Náplň práce: , - kontrola vjezdu a výjezdu vozidel, zaměstnanců a návštěv, střežení objektu na kamerovém systému, pochůzková činnost ., Požadujeme: , - uživatelská znalost práce na PC, dobré komunikační a organizační schopnosti, pečlivost, spolehlivost a vstřícnost, zodpovědný přístup, slušné vystupování, výpis z RT. , Nabízíme zvláštní prémie za aktivní přístup v zaměstnání. , Kontakt e-mailem, telefonicky pondělí až pátek 08.00-16.00 hod. Kontakty viz výše.. Pracoviště: Sunix safe life s.r.o. - pracoviště baška, 739 01 Baška. Informace: Daniel Homola, +420 777 494 254.


Důl Paskov.

Likvidace dolu se blíží, ministerstvo dalo souhlas se záměrem

Miminka.

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Policisté „číhali“ u železničních přejezdů

Na jízdu přes železniční přejezdy se tento týden zaměřili moravskoslezští policisté.

Třinecké koupaliště zahajuje sezonu už tuto sobotu

Milovníci venkovního koupání z Třince a okolí se dočkali. Koupaliště v Třinci v sobotu 26. května přivítá první návštěvníky.

Posilovna roste v lesoparku. Studenti zde uklízeli klestí

Lesopark v Třinci bude mít již brzy další lákadlo - lesní posilovnu.  

Řidiči pozor! Silnice I/48 bude opět uzavřena

Rybí, Příbor Také o tomto víkendu čeká řidiče na rekonstruované silnici I/48 mezi Novým Jičínema Frýdkem-Místkem uzavírka.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT