Povinnou zimní výbavu musejí mít šoféři, kteří vjedou na silnici, jež spojuje Ostravici, Staré Hamry a Bílou. V tomto úseku, který vede k hraničnímu přechodu na Slovensko, totiž především kamiony s letními pneumatikami značně komplikovaly dopravu.

„Mohu potvrdit, že stále v této lokalitě provádíme kontroly, jestli sem někdo nejezdí bez povinné zimní výbavy. Tato povinnost platí od 1. listopadu do 31. března. Zpočátku se na to kolegové zaměřili intenzivně, nyní probíhají namátkové kontroly, takže bych řidičům osobních a nákladních vozidel doporučil, aby si to uvědomili, neboť mohou dostat nemalou pokutu,“ prohlásil tiskový mluvčí Policie ČR ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec s tím, že do současné doby narazili přibližně na deset řidičů, které „dopraváci“ finančně potrestali.

Řidiči mohou také přijít o body

Za porušení povinnosti hrozí řidičům nejen nehoda, ale i ztráta jednoho bodu a pokuta v blokovém řízení až dva tisíce korun. Zmiňovaná dopravní značka bývá na místě, kde motoristé mají možnost si nasadit řetězy. Pod značkou také může být umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné doby nebo místa platnosti.

Pro používání zimních pneumatik se doporučuje využít pravidlo 4. To znamená, že se používají čtyři měsíce, dávají se na všechna čtyři kola – a to maximálně po dobu čtyř let, minimální hloubka dezénu pak musí být 4 milimetry. „U kamionů by měla mít ještě o dva milimetry více,“ upozornil policejní mluvčí Ivan Žurovec.

„Zimní pneumatiky jsou nutností. Praxe prostě potvrzuje, že se zimními pneumatikami je jízda daleko bezpečnější. Letní pneumatiky již za venkovní teploty kolem sedmi stupňů nad nulou začínají tvrdnout, čímž ztrácejí přilnavost k vozovce,“ připomenul tiskový mluvčí Policie ČR ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec.

Jízda na zimních gumách je jistější

Zimní pneumatiky mají nejen lepší záběr na sněhu a ledu, lepší stabilitu při průjezdu zatáčkami, vyšší adhezi i na suchých vozovkách, ale především podstatně kratší brzdnou dráhu. Majitelé by neměli zapomínat ani na kontrolu stavu baterie. Při jízdě do hor se vyplatí mít s sebou sněhové řetězy.