Beskydy pokrývají až dvoumetrové závěje sněhu, ale ani při náhlém a výrazném oteplení prý na Frýdecko-Místecku povodně nehrozí.

„Přehrady Morávka i Šance jsou odpuštěny a mají dostatečné rezervy,“ ujistil obchodní a personální ředitel Povodí Odry Čestmír Vlček. „Rozhodně nedochází k tomu, že bychom se teď najednou v přehradách snažili snížit hladiny. Naopak se na jarní tání připravujeme s dostatečným předstihem a přehrady jsme odpouštěli průběžně,“ řekl Vlček.

Upřesnil, že přehrada Šance má nyní rezervu na 12 milionů kubíků odtáté vody. Je naplněna jen ze 70,9 procenta a její hladina je snížena více než o 5,2 metru oproti maximálnímu stavu.

Podobná situace je i na podstatně menší přehradě Morávce. „I tady je vytvořena dostatečná rezerva na tající sníh. Rezerva je tu na jeden milion kubíků vody. Přehrada je naplněna na 83,9 procenta a hladina je nyní o 1,6 metru níže, než by byla při maximálním naplnění,“ vysvětlil Čestmír Vlček.

„Situace je nyní taková, že v nížinách už sníh odtál a voda bez problémů odtekla. Na horách se prozatím ještě sníh drží anebo při teplotách mírně nad nulou velmi pomalu odtává,“ popsal stav ředitel Povodí Odry. „I kdyby se najednou prudce oteplilo, jsme na to připraveni. Rozhodně nehrozí žádná dramatická situace,“ poznamenal.

Kam dál? Povodí Odry: V přehradách je pro tající sníh místa dost