Podle vodohospodářů se průtoky téměř všechny vrátily do normálního stavu. Třetí povodňový stupeň ještě v sobotu přetrvával na řece Opavě v Děhylově i Opavě a také na Odře v ostravském Svinově. V Děhylově řeka kulminovala mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní, kdy hladina dosahovala 410 centimetrů. Během osmi hodin hladiny řeky však klesla téměř o půl metru, v ostravském Svinově klesala každou hodinu zhruba o čtyři centimetry.

Kvůli záplavám zasahovali od čtvrtka profesionální i dobrovolní hasiči na 500 místech. Nejméně 170 lidí evakuovali na Bruntálsku a Opavsku. Pět lidí v zahrádkářské kolonii v opavském Palhanci zachraňovali před ohrožením života. Podle mluvčího krajských hasičů Petra Kůdely do dnešního poledne při záplavách nikdo nezemřel ani nebyl vážně zraněn. Na evakuaci bylo v noci na dnešek připraveno také 50 lidí z rodinných domů v lokalitě zvané Žabník v ostravském Koblově. Očekávaná povodňová vlna však nedorazila a protipovodňová hráz postavená z pytlů písku a velkoobjemových vaků naplněných vodou k ochraně stačila.

"Měli jsme spočítáno, že kdyby se spojila vlna z řek Opavy a Odry, hráz by proti stoupající vodě už nestačila. Proto jsme kolem 01:00 začali obcházet asi 25 rodinných domů, aby se lidé připravili na evakuaci autobusem. Čekali jsme do čtyř, ale vlny přišly po sobě a evakuace nebyla nutná," řekl Kůdela. Očekávaná desetiletá voda v noci na dnešek nepřišla ani do Bohumína na Karvinsku.

Hladina řeky Odry, v jejímž korytě se stékají všechny významné toky z oblasti Jesenicka a Beskyd, dosáhla nejvýše 453 centimetrů oproti očekávaným 550, což nevyvolalo stav ohrožení. Celou noc tam zůstal druhý stupeň povodňové aktivity. Hladina Odry v Bohumíně klesla od noční kulminace o 22 centimetrů, podle Vlčkové by ji už neměly zvýšit ani přítoky z řeky Opavy. "Všechny hráze vydržely - i hráz Petrova rybníka v Krnově na Bruntálsku, kde hrozilo protržení a zaplavení obcí mezi Krnovem a Opavou," dodala mluvčí vodohospodářů.