VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma deníku: Povodně před deseti lety

FRÝDEK-MÍSTEK - Od tisícileté velké vody právě uběhlo deset let. Na první červencový týden roku 1997 pamětníci zřejmě nadosmrti nezapomenou. Povodně mnohým změnily život. Stovky lidí vyhnala z domů voda nekontrolovatelně se rozlévající se z koryt potoků a řek.

5.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Záplavy zatopily tisíce sklepů a odnesly desítky mostů. Lidem žijícím v údolí řeky Ostravice v paměti už asi navždy zůstane hrůza z hrozícího sesuvu svahu Řečice do přehrady Šance. Způsobil by, že přelití obrovská vlny přes hráz, která by se valila dolů údolím a sebrala s sebou všechno, co by jí přišlo do cesty.

Dny děsu a hrůzy

Děs v lidech vzbuzovala i představa protržení přehradní hráze. Největší hrůzu svého života asi zažili mentálně postižení lidé a jejich ošetřovatelé z ostravického Mazáku těsně pod přehradní hrází. Mnozí z nich byli připoutaní na lůžko a rychlá evakuace podobně postižených lidí byla i při neuvěřitelném vypětí všech sil téměř nemožná. Pokud by se svah nad Šancemi skutečně pohnul, tragédie by zřejmě silně připomínala Requiem pro panenku.

Tragédie, která lidi spojila

Na tak velké povodně navíc nikdo nebyl připravený. Práci krizových štábů měst a obcí komplikovaly vypadávající komunikační sítě, chybějící nebo nedostatečné krizové plány, nemožnost rychlého informování občanů a nekoordinovanost záchranných prací. Teprve po této tvrdé zkušenosti začaly města a obce zpracovávat nové krizové plány, zavedly v údolích řek systém mluvících varovných sirén, jejichž zkoušky už po celé desetiletí lidé poslouchají v poledne každou první středu v měsíci, odborníci se začali zabývat bezpečností přehrady Šance a kraj urychleně postavil a přestěhoval mentálně postižené lidi z Mazáku do nového ústavu v Pržně. Nebezpečí a neštěstí, které před deseti lety Moravu postihlo, ovšem lidi spojilo. Všichni pomáhali všem a národ zažil vzácné chvíle sounáležitosti.

Pro připomenutí přinášíme na této straně výběr z archivních materiálů, které vyšly počátkem července 1997 v týdeníku Region Frýdecko-Místecko, jejichž autory jsou tehdejší redaktoři týdeníku Günter Motýl, Marie Stypková, Jana Rumianová a Martin Červenka.

Voda se vylila ze břehů a zatopila domy a pozemky

OKRES – Víkendové silné deště měly za následek vylití řek a potoků Ondřejnice, Lubiny, Ostravice, Olešné, Morávky a dalších toků v okrese. Na řekách Ondřejnice, Ostravice a Olešná byl v neděli večer vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, což je stav ohrožení. V neděli spadlo kupříkladu na Šancích 217 milimetrů. Přítok do přehrady se prudce zvýšil na 275 kubických metrů vody za sekundu, od pondělní čtvrté hodiny již voda přetéká přes převis. V Ostravici protékalo podle starosty Ostravice Jaromíra Dobrozemského řečištěm osmdesát až devadesát kubíků vody za sekundu, v neděli došlo ve Frýdlantu k vylití Ostravice, voda dosahovala až k náměstí a ohrozila padesát rodinných domků v lokalitě Kamenec. V mnoha obcích voda zaplavila sklepy. Ve Vratimově nastala kritická situace podél takzvaného slezského náhonu, odkud se vylila voda, která zatopila areál bývalých papíren. Velmi vážná je rovněž situace na přehradě Morávce, která má navíc poškozenou hráz. Ve Fryčovicích se voda vylila tak, že starosta Jiří Volný požádal o pomoc vojsko.

Ve Staré Vsi vyhlášen stav ohrožení, lidé opustili domy

STARÁ VES NAD ONDŘEJNICÍ – Ve Staré Vsi nad Ondřejnicí kulminovala poprvé hladina řeky v neděli ráno. „Řeka se zvedla jakoby přílivovou vlnou a voda stoupla nad normální hladinu více než o jeden metr, domky kolem břehů byly zatopeny,“ popsal situaci člen povodňové komise Miroslav Paloncy. „Budova naší firmy byla zatopená tak rychle, že jsme ani nestačili vypnout elektrický proud. Snažil jsem se o to uvázaný na laně, voda mi sahala téměř po krk, ale proud byl tak silný, že jsem proti němu byl bezmocný,“ líčí jeden z kritických momentů Miroslav Paloncy. „Vyhlásili jsme stav ohrožení, obyvatelé ale většinou zůstali ve svých domcích. Děti však byly za pomocí hasičů transportovány k příbuzným,“ sdělil starosta obce Václav Sedláček. „Osada Košatka je od neděle odříznutá od světa, silnice tam je uzavřena, funguje ale telefonické spojení,“ informoval starosta Sedláček.

Plavidlo z traktorových duší se převrátilo, muž utonul

FRÝDEK-MÍSTEK – V Ostravici se v neděli utopil jednatřicetiletý muž z Frýdku-Místku. Ten se vydal s pěti známými vyzkoušet zvýšený průtok řeky na svépomocně vyrobeném plavidle. „Pět lidí si zhotovilo provizorní člun z traktorových duší a u jezu nedaleko nového hřiště zkoušeli na tomto chatrném plavidle projíždět po řece. Člun se jim však převrhnul,“ informoval důstojník Hasičského záchranného sboru ve Frýdku-Místku Ivo Šrom. čtyři hazardéři se zachránili, pátý zmizel ve vlnách. Na místo se okamžitě dostavili hasiči i potápěči. Přes veškeré nasazení se ale mrtvé tělo podařilo najít až po několika hodinách v nahromaděných větvích u betonového pilíře vedoucího k úpravně vody v Ostravici-Kamenci.

Povodně si v našem okrese vyžádaly tři lidské životy

OKRES – Povodňová vlna, která se přehnala Moravou, si vyžádala tři lidské životy. První obětí se stal osmnáctiletý K. L. z Karviné, který se utopil v Komorní Lhotce už v neděli. Byl na návštěvě v chatě u svých známých . Po návratu z diskotéky se svou nevlastní sestrou přecházeli z chaty do chaty kolem potoka Stonávka. Mládenec u rozvodněného potoka uklouzl a spadnul do vody, která ho odnesla. V Třinci-Oldřichovicích byla v úterý 8. července nalezena mrtvola devětašedesátiletého muže u jednoho z rozvodněných příkopů. Ten si zřejmě jako obvykle zkracoval cestu k zahrádkářské kolonii. Muž asi uklouznul při přeskakování příkopu. Obětí povodní se stal i asi padesátiletý muž, jehož mrtvolu vytáhli z řeky Ostravice blízko Víceúčelové sportovní haly ve Frýdku-Místku hasiči ve středu 9. července. Podle všech známek jako je zanedbaný zevnějšek, špinavé oblečení a vyhublá postava, policisté usuzovali, že jde o bezdomovce, patrně alkoholika.

Škody mohou podle odhadů dosáhnout až jedné miliardy

FRÝDEK-MÍSTEK – Podle přednosty Okresního úřadu ve Frýdku-Místku by škody způsobené povodní v našem okrese mohly dosáhnout až jedné miliardy korun. Nejvíce je poškozena infrastruktura, nejvyšší náklady si vyžádá oprava komunikací. Ve stovkách milionů se pohybují škody na vodních tocích. Lesy ČR hovoří o škodě v Beskydách kolem 200 milionů korun.

Svah nad přehradou Šance hrozil sesuvem

OSTRAVICE – Nebezpečí, že by šest milionů tun horniny z ujíždějícího řečického svahu nad Šancemi v kritických dnech sjelo do přehrady, sice podle odborníků nehrozilo, vyloučit se ale nedalo. „Kdyby tento objem sjel do přehrady v době, kdy byla zcela zaplněna, přes korunu hráze by se přelila vlna o objemu šest až deset tisíc metrů krychlových,“ vysvětlil situaci, která vedla k evakuaci obyvatel z ohroženého území, vedoucí kanceláře přednosty frýdecko-místeckého okresního úřadu Jan Hlisnikovský. Pohyb svahu byl totiž oproti normálu, kdy ujíždí za den jen jednu setinu milimetru, několikanásobně rychlejší. Řečický svah se od roku 1972, dokdy je monitorován, posunul o tři a půl metru. Poté, co ustaly deště, se situace opět stabilizovala.

Všichni prchali před povodní, na Dole Paskov horníci fárali

PASKOV – Kritické úterní noci, kdy rozlití řeky Ostravice hrozilo nejvíce, horníci Dolu Paskov nedaleko řečiště pracovali pod zemí. Paradoxně nedaleké Válcovny plechu pro jistotu provoz zastavily a dělníky poslaly domů. „Horníkům nehrozilo naprosto žádné nebezpečí. Šachta je od řeky v bezpečné vzdálenosti, mezi nimi stojí ještě úpravna a kolejiště a místo hlídala povodňová komise,“ ubezpečoval předseda hornických odborů Dolu Paskov Josef Nejezchleba. Horník, který tu noc na dole fáral, měl ovšem pocity zcela jiné. „Šel jsem na noční a na mostě v Paskově jsem viděl tu hrůzu. A to se ještě nevědělo o tom, že Šance chtějí zvýšit odtok. Kdyby něco selhalo, tak se na dole utopíme jako koťata,“ zlobil se horník. Většina jeho kolegů se ze zatopených oblastí do práce nedostala, přesto do hlubin dolu sfáralo několik desítek horníků. „Nikdo nás o situaci neinformoval. Během práce jsme si obavy nepřipouštěli, ale dobře nám nebylo,“ líčil atmosféru v dole jeden z horníků. „Mám ženu a dvě děti a musel jsem pořád myslet na to, co by se s nimi stalo, kdyby nás to v dole zalilo,“ dodal.

Lidé byli evakuováni

OKRES – V noci z úterý na středu bylo evakuováno osm tisíc lidí z Frýdlantu, Ostravice, Skalice, Kunčiček u Bašky a Frýdku-Místku. Neuvěřitelných 560 milimetrů srážek, plná přehrada Šance a obava z možného sesuvu svahu v Řečici vedla okresní krizový štáb k vydání rozhodnutí o evakuaci obyvatel. „Evakuaci jsme vyhlásili o tři čtvrtě na jedenáct večer sirénami, městským rozhlasem a tlampači,“ popisoval situaci starosta Frýdlantu nad Ostravicí Bohumil Dolanský. „Město opustilo kolem šesti tisíc obyvatel, a to naprosto disciplinovaně, buďto přistavenými autobusy z náměstí nebo vlastními vozidly,“ bilancoval Dolanský. Asistovalo osmdesát policistů a ti také okamžitě po evakuaci začali spolu s hasiči, Horskou službou a dobrovolníky střežit opuštěná obydlí. Z Ostravice se lidé stěhovali do výše položených rekreačních středisek a chat. Poté platil přísný zákaz vjezdu do této obce, stejně jako do starých Hamer a Bílé. Lidé z Kunčiček u Bašky byli evakuováni do metylovické školy. I přes očekávanou přívalovou vlnu však někteří občané evakuaci odmítli.

Chatu opustili v pyžamech, pak ji smetlo kamení ze svahu

KRÁSNÁ – Na Frýdecko-Místecku strhly sesuvy dvě chaty, jednu na Krásné a druhou v Návsí u Jablunkova. Rodina Gorčicových z Ostravy utekla i se svými dvěma malými dětmi z chaty na Krásné jen pár vteřin předtím, než ji obrovská lavina svahu Kyčery smetla z původního místa o třicet metrů dál. Auto, které stálo vedle, teď spočívá pod dvoumetrovou vrstvou zeminy a kamení. Chata se nerozpadla jen díky tomu, že měla dostatečně pevnou vazbu. Silně podmáčené podloží svahu Kyčera způsobilo jeho sesuv i z druhé strany, tam ale naštěstí žádná obydlí nestála. Svah nad Roganeckým potokem v Návsí u Jablunkova, se začal sesouvat hned v pondělí 9. července. Zdi domku Byrtusových popraskaly a trhliny se objevily i v půdě a opodál se propadla i asfaltová silnice. Dvě rodiny, které domek obývaly, utekly do bezpečí k sousedům a později rodinám pomohla obec.

5.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Kovář 17 000 Kč

Kováři KOVÁŘ - UMĚLECKÝ KOVÁŘ (ZÁMEČNÍK - SVÁŘEČ). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 16. 3. 2018, Požadujeme - praxe v oboru min. 1 rok., Předem volat na tel. č.: 777 554 403 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Třinec Oldřichovice. Pracoviště: Radek koždoň, 739 61 Třinec 1. Informace: Radek Koždoň, +420 777 554 403.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 16 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 16. 3. 2018, Požadujeme - samostatnost, znalost přípravy jídel teplé a studené kuchyně dle současných technologických postupů, ŘP sk. B, praxe., Předem volat na tel. č.: 558 536 087 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Třinecké gastroslužby, s.r.o. [993], Průmyslová, č.p. 1035, 739 61 Třinec 1. Informace: Věra Heczková, +420 558 536 087.

Výroba - Výroba Seřizovači 21 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) OBRÁBĚČ KOVŮ (soustružník, frézař, horizontkář). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 16. 3. 2018, Požadujeme - vyučen v oboru, pokud není vyučen praxe min. 2 roky. , Předem volat na tel. .č: 604 240 072 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Kovonis moravia s.r.o., 739 61 Třinec 1. Informace: Daniel Ondraszek, +420 604 240 072.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ/VEDOUCÍ PRACOVNÍK-CE, PŘÍPRAVA PRÁCE PRO LAKOVNY A TRYSKAČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: C04 a:16/3/2018, Náplň práce: 50% pracovní doby v kanceláři, 50% na dílně - příjem zakázek měření m2, rozdělování práce na dílně, zpracovávání došlé dokumentace - dodací listy, výkresy, objednávání materiálu potřebného pro lakovnu, vypracování cenových nabídek, zadávání dat do PC a ostatní pomocné práce pro zajištění chodu výroby a lakovny., kontakt viz výše. Pracoviště: Az kov-komaxit, s.r.o. [1], 739 11 Frýdlant nad Ostravicí. Informace: Ivo Stýskala, +420 724 566 514.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třinečtí hokejisté přesouvají čtvrtfinálovou sérii do Pardubic, a to za stavu 2:0 pro Oceláře.

Peterek: Třetí místo byl pro nás úspěch

Vyprošťování osob - nehoda

Vyprošťování spolujezdce u nehody dvou aut ve Frýdku-Místku

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Polsko omezilo nedělní prodej. Lidé se však nákupů jen tak nevzdají

ANKETA/ Polské supermarkety i maloobchodní prodejny zely minulou neděli poprvé od 90. let prázdnotou. V zemi totiž začal platit nový zákon omezující ve většině obchodů nedělní prodej.

Hasiči vyjížděli ve Frýdku-Místku kvůli dvěma únikům plynu

Dvakrát v pátek brzy ráno vyjížděli profesionální hasiči z Frýdku-Místku kvůli únikům plynu.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT