VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma deníku: Povodně před deseti lety

FRÝDEK-MÍSTEK - Od tisícileté velké vody právě uběhlo deset let. Na první červencový týden roku 1997 pamětníci zřejmě nadosmrti nezapomenou. Povodně mnohým změnily život. Stovky lidí vyhnala z domů voda nekontrolovatelně se rozlévající se z koryt potoků a řek.

5.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Záplavy zatopily tisíce sklepů a odnesly desítky mostů. Lidem žijícím v údolí řeky Ostravice v paměti už asi navždy zůstane hrůza z hrozícího sesuvu svahu Řečice do přehrady Šance. Způsobil by, že přelití obrovská vlny přes hráz, která by se valila dolů údolím a sebrala s sebou všechno, co by jí přišlo do cesty.

Dny děsu a hrůzy

Děs v lidech vzbuzovala i představa protržení přehradní hráze. Největší hrůzu svého života asi zažili mentálně postižení lidé a jejich ošetřovatelé z ostravického Mazáku těsně pod přehradní hrází. Mnozí z nich byli připoutaní na lůžko a rychlá evakuace podobně postižených lidí byla i při neuvěřitelném vypětí všech sil téměř nemožná. Pokud by se svah nad Šancemi skutečně pohnul, tragédie by zřejmě silně připomínala Requiem pro panenku.

Tragédie, která lidi spojila

Na tak velké povodně navíc nikdo nebyl připravený. Práci krizových štábů měst a obcí komplikovaly vypadávající komunikační sítě, chybějící nebo nedostatečné krizové plány, nemožnost rychlého informování občanů a nekoordinovanost záchranných prací. Teprve po této tvrdé zkušenosti začaly města a obce zpracovávat nové krizové plány, zavedly v údolích řek systém mluvících varovných sirén, jejichž zkoušky už po celé desetiletí lidé poslouchají v poledne každou první středu v měsíci, odborníci se začali zabývat bezpečností přehrady Šance a kraj urychleně postavil a přestěhoval mentálně postižené lidi z Mazáku do nového ústavu v Pržně. Nebezpečí a neštěstí, které před deseti lety Moravu postihlo, ovšem lidi spojilo. Všichni pomáhali všem a národ zažil vzácné chvíle sounáležitosti.

Pro připomenutí přinášíme na této straně výběr z archivních materiálů, které vyšly počátkem července 1997 v týdeníku Region Frýdecko-Místecko, jejichž autory jsou tehdejší redaktoři týdeníku Günter Motýl, Marie Stypková, Jana Rumianová a Martin Červenka.

Voda se vylila ze břehů a zatopila domy a pozemky

OKRES – Víkendové silné deště měly za následek vylití řek a potoků Ondřejnice, Lubiny, Ostravice, Olešné, Morávky a dalších toků v okrese. Na řekách Ondřejnice, Ostravice a Olešná byl v neděli večer vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, což je stav ohrožení. V neděli spadlo kupříkladu na Šancích 217 milimetrů. Přítok do přehrady se prudce zvýšil na 275 kubických metrů vody za sekundu, od pondělní čtvrté hodiny již voda přetéká přes převis. V Ostravici protékalo podle starosty Ostravice Jaromíra Dobrozemského řečištěm osmdesát až devadesát kubíků vody za sekundu, v neděli došlo ve Frýdlantu k vylití Ostravice, voda dosahovala až k náměstí a ohrozila padesát rodinných domků v lokalitě Kamenec. V mnoha obcích voda zaplavila sklepy. Ve Vratimově nastala kritická situace podél takzvaného slezského náhonu, odkud se vylila voda, která zatopila areál bývalých papíren. Velmi vážná je rovněž situace na přehradě Morávce, která má navíc poškozenou hráz. Ve Fryčovicích se voda vylila tak, že starosta Jiří Volný požádal o pomoc vojsko.

Ve Staré Vsi vyhlášen stav ohrožení, lidé opustili domy

STARÁ VES NAD ONDŘEJNICÍ – Ve Staré Vsi nad Ondřejnicí kulminovala poprvé hladina řeky v neděli ráno. „Řeka se zvedla jakoby přílivovou vlnou a voda stoupla nad normální hladinu více než o jeden metr, domky kolem břehů byly zatopeny,“ popsal situaci člen povodňové komise Miroslav Paloncy. „Budova naší firmy byla zatopená tak rychle, že jsme ani nestačili vypnout elektrický proud. Snažil jsem se o to uvázaný na laně, voda mi sahala téměř po krk, ale proud byl tak silný, že jsem proti němu byl bezmocný,“ líčí jeden z kritických momentů Miroslav Paloncy. „Vyhlásili jsme stav ohrožení, obyvatelé ale většinou zůstali ve svých domcích. Děti však byly za pomocí hasičů transportovány k příbuzným,“ sdělil starosta obce Václav Sedláček. „Osada Košatka je od neděle odříznutá od světa, silnice tam je uzavřena, funguje ale telefonické spojení,“ informoval starosta Sedláček.

Plavidlo z traktorových duší se převrátilo, muž utonul

FRÝDEK-MÍSTEK – V Ostravici se v neděli utopil jednatřicetiletý muž z Frýdku-Místku. Ten se vydal s pěti známými vyzkoušet zvýšený průtok řeky na svépomocně vyrobeném plavidle. „Pět lidí si zhotovilo provizorní člun z traktorových duší a u jezu nedaleko nového hřiště zkoušeli na tomto chatrném plavidle projíždět po řece. Člun se jim však převrhnul,“ informoval důstojník Hasičského záchranného sboru ve Frýdku-Místku Ivo Šrom. čtyři hazardéři se zachránili, pátý zmizel ve vlnách. Na místo se okamžitě dostavili hasiči i potápěči. Přes veškeré nasazení se ale mrtvé tělo podařilo najít až po několika hodinách v nahromaděných větvích u betonového pilíře vedoucího k úpravně vody v Ostravici-Kamenci.

Povodně si v našem okrese vyžádaly tři lidské životy

OKRES – Povodňová vlna, která se přehnala Moravou, si vyžádala tři lidské životy. První obětí se stal osmnáctiletý K. L. z Karviné, který se utopil v Komorní Lhotce už v neděli. Byl na návštěvě v chatě u svých známých . Po návratu z diskotéky se svou nevlastní sestrou přecházeli z chaty do chaty kolem potoka Stonávka. Mládenec u rozvodněného potoka uklouzl a spadnul do vody, která ho odnesla. V Třinci-Oldřichovicích byla v úterý 8. července nalezena mrtvola devětašedesátiletého muže u jednoho z rozvodněných příkopů. Ten si zřejmě jako obvykle zkracoval cestu k zahrádkářské kolonii. Muž asi uklouznul při přeskakování příkopu. Obětí povodní se stal i asi padesátiletý muž, jehož mrtvolu vytáhli z řeky Ostravice blízko Víceúčelové sportovní haly ve Frýdku-Místku hasiči ve středu 9. července. Podle všech známek jako je zanedbaný zevnějšek, špinavé oblečení a vyhublá postava, policisté usuzovali, že jde o bezdomovce, patrně alkoholika.

Škody mohou podle odhadů dosáhnout až jedné miliardy

FRÝDEK-MÍSTEK – Podle přednosty Okresního úřadu ve Frýdku-Místku by škody způsobené povodní v našem okrese mohly dosáhnout až jedné miliardy korun. Nejvíce je poškozena infrastruktura, nejvyšší náklady si vyžádá oprava komunikací. Ve stovkách milionů se pohybují škody na vodních tocích. Lesy ČR hovoří o škodě v Beskydách kolem 200 milionů korun.

Svah nad přehradou Šance hrozil sesuvem

OSTRAVICE – Nebezpečí, že by šest milionů tun horniny z ujíždějícího řečického svahu nad Šancemi v kritických dnech sjelo do přehrady, sice podle odborníků nehrozilo, vyloučit se ale nedalo. „Kdyby tento objem sjel do přehrady v době, kdy byla zcela zaplněna, přes korunu hráze by se přelila vlna o objemu šest až deset tisíc metrů krychlových,“ vysvětlil situaci, která vedla k evakuaci obyvatel z ohroženého území, vedoucí kanceláře přednosty frýdecko-místeckého okresního úřadu Jan Hlisnikovský. Pohyb svahu byl totiž oproti normálu, kdy ujíždí za den jen jednu setinu milimetru, několikanásobně rychlejší. Řečický svah se od roku 1972, dokdy je monitorován, posunul o tři a půl metru. Poté, co ustaly deště, se situace opět stabilizovala.

Všichni prchali před povodní, na Dole Paskov horníci fárali

PASKOV – Kritické úterní noci, kdy rozlití řeky Ostravice hrozilo nejvíce, horníci Dolu Paskov nedaleko řečiště pracovali pod zemí. Paradoxně nedaleké Válcovny plechu pro jistotu provoz zastavily a dělníky poslaly domů. „Horníkům nehrozilo naprosto žádné nebezpečí. Šachta je od řeky v bezpečné vzdálenosti, mezi nimi stojí ještě úpravna a kolejiště a místo hlídala povodňová komise,“ ubezpečoval předseda hornických odborů Dolu Paskov Josef Nejezchleba. Horník, který tu noc na dole fáral, měl ovšem pocity zcela jiné. „Šel jsem na noční a na mostě v Paskově jsem viděl tu hrůzu. A to se ještě nevědělo o tom, že Šance chtějí zvýšit odtok. Kdyby něco selhalo, tak se na dole utopíme jako koťata,“ zlobil se horník. Většina jeho kolegů se ze zatopených oblastí do práce nedostala, přesto do hlubin dolu sfáralo několik desítek horníků. „Nikdo nás o situaci neinformoval. Během práce jsme si obavy nepřipouštěli, ale dobře nám nebylo,“ líčil atmosféru v dole jeden z horníků. „Mám ženu a dvě děti a musel jsem pořád myslet na to, co by se s nimi stalo, kdyby nás to v dole zalilo,“ dodal.

Lidé byli evakuováni

OKRES – V noci z úterý na středu bylo evakuováno osm tisíc lidí z Frýdlantu, Ostravice, Skalice, Kunčiček u Bašky a Frýdku-Místku. Neuvěřitelných 560 milimetrů srážek, plná přehrada Šance a obava z možného sesuvu svahu v Řečici vedla okresní krizový štáb k vydání rozhodnutí o evakuaci obyvatel. „Evakuaci jsme vyhlásili o tři čtvrtě na jedenáct večer sirénami, městským rozhlasem a tlampači,“ popisoval situaci starosta Frýdlantu nad Ostravicí Bohumil Dolanský. „Město opustilo kolem šesti tisíc obyvatel, a to naprosto disciplinovaně, buďto přistavenými autobusy z náměstí nebo vlastními vozidly,“ bilancoval Dolanský. Asistovalo osmdesát policistů a ti také okamžitě po evakuaci začali spolu s hasiči, Horskou službou a dobrovolníky střežit opuštěná obydlí. Z Ostravice se lidé stěhovali do výše položených rekreačních středisek a chat. Poté platil přísný zákaz vjezdu do této obce, stejně jako do starých Hamer a Bílé. Lidé z Kunčiček u Bašky byli evakuováni do metylovické školy. I přes očekávanou přívalovou vlnu však někteří občané evakuaci odmítli.

Chatu opustili v pyžamech, pak ji smetlo kamení ze svahu

KRÁSNÁ – Na Frýdecko-Místecku strhly sesuvy dvě chaty, jednu na Krásné a druhou v Návsí u Jablunkova. Rodina Gorčicových z Ostravy utekla i se svými dvěma malými dětmi z chaty na Krásné jen pár vteřin předtím, než ji obrovská lavina svahu Kyčery smetla z původního místa o třicet metrů dál. Auto, které stálo vedle, teď spočívá pod dvoumetrovou vrstvou zeminy a kamení. Chata se nerozpadla jen díky tomu, že měla dostatečně pevnou vazbu. Silně podmáčené podloží svahu Kyčera způsobilo jeho sesuv i z druhé strany, tam ale naštěstí žádná obydlí nestála. Svah nad Roganeckým potokem v Návsí u Jablunkova, se začal sesouvat hned v pondělí 9. července. Zdi domku Byrtusových popraskaly a trhliny se objevily i v půdě a opodál se propadla i asfaltová silnice. Dvě rodiny, které domek obývaly, utekly do bezpečí k sousedům a později rodinám pomohla obec.

5.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 10 000 Kč Pracovníci v oblasti prodeje jinde neuvedení ODBORNÝ PRODEJCE ELEKTROSPOTŘEBIČŮ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 z:20/9/2018 (zkrác. úvazek 30hod./týdně), Požadujeme:, - prodejní zkušenosti a dovednosti, příp. praxi z přímého jednání se zákazníky, - zkušenosti s řešením reklamací zákazníka, - zkušenosti s administrací E-SHOPU, - dobrou orientaci v sortimentu elektro, - profesionalitu, zodpovědnost, příjemné vystupování, - trestní bezúhonnost, - SŠ vzdělání, - řidičský průkaz skupiny B výhodou, - "odbornou zkoušku pro poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru jiného než na bydlení" výhodou., Náplň práce:, - obsluha zákazníků na prodejně, - vyřizování objednávek zákazníků, - vyřizování reklamací zákazníků., Nabízíme:, - možnost školení a profesního růstu, - odměňování podle dosažených výsledků, - příspěvky na penzijní a životní pojištění, - "odborná zkouška pro poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru jiného než na bydlení" po zkušební době zdarma, - nástup možný k 1.11.2018 nebo dle dohody., Pokud Vás naše nabídka zaujala, neváhejte a pošlete nám svůj životopis. Těšíme se na Vás!, Informace o průběhu výběrového řízení:, Vámi zaslané materiály považujeme za důvěrné a při práci s nimi budeme postupovat v souladu se zněním zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů., Pokud Vás nebudeme kontaktovat do 14 dní od přijetí životopisu, upřednostnili jsme uchazeče, kteří lépe vyhovovali požadavkům kladeným na inzerovanou pozici.. Pracoviště: Expert elektro gola s.r.o. - prac. místek, Pionýrů, č.p. 2280, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Jakub Gola, +420 725 004 357. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 100 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČ/-KA sk. B - POMOCNÉ STAVEBNÍ PRÁCE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 z:18/9/2018, Práce vhodná i pro absolventy škol. Pracovní doba pondělí až pátek od 07:00-16:00 hod. Požadujeme ŘP sk. B, práce v rámci Frýdku-Místku a Moravskoslezského kraje. Náplní práce je rozvoz materiálu včetně nakládky/vykládky materiálu a pomocné stavební práce.. Pracoviště: Stavby šimek, s.r.o. [805], K Dolům, č.p. 244, 739 42 Frýdek-Místek 8. Informace: Tomáš Šimek, +420 777 647 755. Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 100 Kč Provozní zámečníci, údržbáři POMOCNÝ ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PS na 1 rok s možností prodloužení., Pracovní doba 6:00-14:00., Životopis zaslat na e-mailovou adresu: lisovna@kovosport.cz, Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Kovosport třinec, a.s., 739 61 Třinec 1. Informace: Jan Kufa, . Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 140 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři KUCHAŘ-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: C04 z:6/6/2018 a:20/9/2018, Rozvrh pracovní doby po-ne, turnusové 10-12hodinové směny (krátký/dlouhý týden)., Požadujeme: spolehlivost, samostatnost, praxi nebo vyučení v oboru., Nabízíme: hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou, práci v příjemném prostředí a přátelském kolektivu., Dobrá dopravní dostupnost, pracoviště se nachází cca 50m od vlakového nádraží., Personální ubytování možné., Kontakt telefonicky, uveden viz výše.. Pracoviště: Simona mikesková - prac. restaurace u pařezu, 739 12 Čeladná. Informace: Simona Mikesková, +420 725 828 114.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miss Babča 2018 v KD Akord v Ostravě-Zábřehu.
10

Miss Babča z Ostravy vrstevnicím vzkazuje: Nezahrabávejte se u obrazovek!

Třineckým hokejistům se na Vary daří.
17

Lázeňská kúra Ocelářům svědčila

Sněmovní komise k OKD vyslechla europoslance Evžena Tošenovského

Sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD si dnes předvolala europoslance a bývalého hejtmana Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského (ODS).

Smrtící drogy na Ostravsku distribuoval i školák. Vzhledem k věku nebude stíhán

Počet obviněných se zvýšil na jedenáct. Vyšetřování dále pokračuje

Vlakové neštěstí ve Studénce: soud v Ostravě zřejmě zrušil zprošťující verdikt

Tragédie ve Studénce ze srpna 2008 se pravděpodobně vrací k novému projednání.

Nové centrum v Ostravě nabízí firmám koboty. Umí spolupracovat s člověkem

FOTOGALERIE/ Zatímco úkolem robota je nahradit pracovníka, takzvaný kolaborativní robot neboli kobot umí dělat s člověkem takzvaně ruku v ruce. Nové centrum s koboty bylo otevřeno v prostorách Moravskoslezského inovačního centra.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT