VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma deníku: Povodně před deseti lety

FRÝDEK-MÍSTEK - Od tisícileté velké vody právě uběhlo deset let. Na první červencový týden roku 1997 pamětníci zřejmě nadosmrti nezapomenou. Povodně mnohým změnily život. Stovky lidí vyhnala z domů voda nekontrolovatelně se rozlévající se z koryt potoků a řek.

5.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Záplavy zatopily tisíce sklepů a odnesly desítky mostů. Lidem žijícím v údolí řeky Ostravice v paměti už asi navždy zůstane hrůza z hrozícího sesuvu svahu Řečice do přehrady Šance. Způsobil by, že přelití obrovská vlny přes hráz, která by se valila dolů údolím a sebrala s sebou všechno, co by jí přišlo do cesty.

Dny děsu a hrůzy

Děs v lidech vzbuzovala i představa protržení přehradní hráze. Největší hrůzu svého života asi zažili mentálně postižení lidé a jejich ošetřovatelé z ostravického Mazáku těsně pod přehradní hrází. Mnozí z nich byli připoutaní na lůžko a rychlá evakuace podobně postižených lidí byla i při neuvěřitelném vypětí všech sil téměř nemožná. Pokud by se svah nad Šancemi skutečně pohnul, tragédie by zřejmě silně připomínala Requiem pro panenku.

Tragédie, která lidi spojila

Na tak velké povodně navíc nikdo nebyl připravený. Práci krizových štábů měst a obcí komplikovaly vypadávající komunikační sítě, chybějící nebo nedostatečné krizové plány, nemožnost rychlého informování občanů a nekoordinovanost záchranných prací. Teprve po této tvrdé zkušenosti začaly města a obce zpracovávat nové krizové plány, zavedly v údolích řek systém mluvících varovných sirén, jejichž zkoušky už po celé desetiletí lidé poslouchají v poledne každou první středu v měsíci, odborníci se začali zabývat bezpečností přehrady Šance a kraj urychleně postavil a přestěhoval mentálně postižené lidi z Mazáku do nového ústavu v Pržně. Nebezpečí a neštěstí, které před deseti lety Moravu postihlo, ovšem lidi spojilo. Všichni pomáhali všem a národ zažil vzácné chvíle sounáležitosti.

Pro připomenutí přinášíme na této straně výběr z archivních materiálů, které vyšly počátkem července 1997 v týdeníku Region Frýdecko-Místecko, jejichž autory jsou tehdejší redaktoři týdeníku Günter Motýl, Marie Stypková, Jana Rumianová a Martin Červenka.

Voda se vylila ze břehů a zatopila domy a pozemky

OKRES – Víkendové silné deště měly za následek vylití řek a potoků Ondřejnice, Lubiny, Ostravice, Olešné, Morávky a dalších toků v okrese. Na řekách Ondřejnice, Ostravice a Olešná byl v neděli večer vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, což je stav ohrožení. V neděli spadlo kupříkladu na Šancích 217 milimetrů. Přítok do přehrady se prudce zvýšil na 275 kubických metrů vody za sekundu, od pondělní čtvrté hodiny již voda přetéká přes převis. V Ostravici protékalo podle starosty Ostravice Jaromíra Dobrozemského řečištěm osmdesát až devadesát kubíků vody za sekundu, v neděli došlo ve Frýdlantu k vylití Ostravice, voda dosahovala až k náměstí a ohrozila padesát rodinných domků v lokalitě Kamenec. V mnoha obcích voda zaplavila sklepy. Ve Vratimově nastala kritická situace podél takzvaného slezského náhonu, odkud se vylila voda, která zatopila areál bývalých papíren. Velmi vážná je rovněž situace na přehradě Morávce, která má navíc poškozenou hráz. Ve Fryčovicích se voda vylila tak, že starosta Jiří Volný požádal o pomoc vojsko.

Ve Staré Vsi vyhlášen stav ohrožení, lidé opustili domy

STARÁ VES NAD ONDŘEJNICÍ – Ve Staré Vsi nad Ondřejnicí kulminovala poprvé hladina řeky v neděli ráno. „Řeka se zvedla jakoby přílivovou vlnou a voda stoupla nad normální hladinu více než o jeden metr, domky kolem břehů byly zatopeny,“ popsal situaci člen povodňové komise Miroslav Paloncy. „Budova naší firmy byla zatopená tak rychle, že jsme ani nestačili vypnout elektrický proud. Snažil jsem se o to uvázaný na laně, voda mi sahala téměř po krk, ale proud byl tak silný, že jsem proti němu byl bezmocný,“ líčí jeden z kritických momentů Miroslav Paloncy. „Vyhlásili jsme stav ohrožení, obyvatelé ale většinou zůstali ve svých domcích. Děti však byly za pomocí hasičů transportovány k příbuzným,“ sdělil starosta obce Václav Sedláček. „Osada Košatka je od neděle odříznutá od světa, silnice tam je uzavřena, funguje ale telefonické spojení,“ informoval starosta Sedláček.

Plavidlo z traktorových duší se převrátilo, muž utonul

FRÝDEK-MÍSTEK – V Ostravici se v neděli utopil jednatřicetiletý muž z Frýdku-Místku. Ten se vydal s pěti známými vyzkoušet zvýšený průtok řeky na svépomocně vyrobeném plavidle. „Pět lidí si zhotovilo provizorní člun z traktorových duší a u jezu nedaleko nového hřiště zkoušeli na tomto chatrném plavidle projíždět po řece. Člun se jim však převrhnul,“ informoval důstojník Hasičského záchranného sboru ve Frýdku-Místku Ivo Šrom. čtyři hazardéři se zachránili, pátý zmizel ve vlnách. Na místo se okamžitě dostavili hasiči i potápěči. Přes veškeré nasazení se ale mrtvé tělo podařilo najít až po několika hodinách v nahromaděných větvích u betonového pilíře vedoucího k úpravně vody v Ostravici-Kamenci.

Povodně si v našem okrese vyžádaly tři lidské životy

OKRES – Povodňová vlna, která se přehnala Moravou, si vyžádala tři lidské životy. První obětí se stal osmnáctiletý K. L. z Karviné, který se utopil v Komorní Lhotce už v neděli. Byl na návštěvě v chatě u svých známých . Po návratu z diskotéky se svou nevlastní sestrou přecházeli z chaty do chaty kolem potoka Stonávka. Mládenec u rozvodněného potoka uklouzl a spadnul do vody, která ho odnesla. V Třinci-Oldřichovicích byla v úterý 8. července nalezena mrtvola devětašedesátiletého muže u jednoho z rozvodněných příkopů. Ten si zřejmě jako obvykle zkracoval cestu k zahrádkářské kolonii. Muž asi uklouznul při přeskakování příkopu. Obětí povodní se stal i asi padesátiletý muž, jehož mrtvolu vytáhli z řeky Ostravice blízko Víceúčelové sportovní haly ve Frýdku-Místku hasiči ve středu 9. července. Podle všech známek jako je zanedbaný zevnějšek, špinavé oblečení a vyhublá postava, policisté usuzovali, že jde o bezdomovce, patrně alkoholika.

Škody mohou podle odhadů dosáhnout až jedné miliardy

FRÝDEK-MÍSTEK – Podle přednosty Okresního úřadu ve Frýdku-Místku by škody způsobené povodní v našem okrese mohly dosáhnout až jedné miliardy korun. Nejvíce je poškozena infrastruktura, nejvyšší náklady si vyžádá oprava komunikací. Ve stovkách milionů se pohybují škody na vodních tocích. Lesy ČR hovoří o škodě v Beskydách kolem 200 milionů korun.

Svah nad přehradou Šance hrozil sesuvem

OSTRAVICE – Nebezpečí, že by šest milionů tun horniny z ujíždějícího řečického svahu nad Šancemi v kritických dnech sjelo do přehrady, sice podle odborníků nehrozilo, vyloučit se ale nedalo. „Kdyby tento objem sjel do přehrady v době, kdy byla zcela zaplněna, přes korunu hráze by se přelila vlna o objemu šest až deset tisíc metrů krychlových,“ vysvětlil situaci, která vedla k evakuaci obyvatel z ohroženého území, vedoucí kanceláře přednosty frýdecko-místeckého okresního úřadu Jan Hlisnikovský. Pohyb svahu byl totiž oproti normálu, kdy ujíždí za den jen jednu setinu milimetru, několikanásobně rychlejší. Řečický svah se od roku 1972, dokdy je monitorován, posunul o tři a půl metru. Poté, co ustaly deště, se situace opět stabilizovala.

Všichni prchali před povodní, na Dole Paskov horníci fárali

PASKOV – Kritické úterní noci, kdy rozlití řeky Ostravice hrozilo nejvíce, horníci Dolu Paskov nedaleko řečiště pracovali pod zemí. Paradoxně nedaleké Válcovny plechu pro jistotu provoz zastavily a dělníky poslaly domů. „Horníkům nehrozilo naprosto žádné nebezpečí. Šachta je od řeky v bezpečné vzdálenosti, mezi nimi stojí ještě úpravna a kolejiště a místo hlídala povodňová komise,“ ubezpečoval předseda hornických odborů Dolu Paskov Josef Nejezchleba. Horník, který tu noc na dole fáral, měl ovšem pocity zcela jiné. „Šel jsem na noční a na mostě v Paskově jsem viděl tu hrůzu. A to se ještě nevědělo o tom, že Šance chtějí zvýšit odtok. Kdyby něco selhalo, tak se na dole utopíme jako koťata,“ zlobil se horník. Většina jeho kolegů se ze zatopených oblastí do práce nedostala, přesto do hlubin dolu sfáralo několik desítek horníků. „Nikdo nás o situaci neinformoval. Během práce jsme si obavy nepřipouštěli, ale dobře nám nebylo,“ líčil atmosféru v dole jeden z horníků. „Mám ženu a dvě děti a musel jsem pořád myslet na to, co by se s nimi stalo, kdyby nás to v dole zalilo,“ dodal.

Lidé byli evakuováni

OKRES – V noci z úterý na středu bylo evakuováno osm tisíc lidí z Frýdlantu, Ostravice, Skalice, Kunčiček u Bašky a Frýdku-Místku. Neuvěřitelných 560 milimetrů srážek, plná přehrada Šance a obava z možného sesuvu svahu v Řečici vedla okresní krizový štáb k vydání rozhodnutí o evakuaci obyvatel. „Evakuaci jsme vyhlásili o tři čtvrtě na jedenáct večer sirénami, městským rozhlasem a tlampači,“ popisoval situaci starosta Frýdlantu nad Ostravicí Bohumil Dolanský. „Město opustilo kolem šesti tisíc obyvatel, a to naprosto disciplinovaně, buďto přistavenými autobusy z náměstí nebo vlastními vozidly,“ bilancoval Dolanský. Asistovalo osmdesát policistů a ti také okamžitě po evakuaci začali spolu s hasiči, Horskou službou a dobrovolníky střežit opuštěná obydlí. Z Ostravice se lidé stěhovali do výše položených rekreačních středisek a chat. Poté platil přísný zákaz vjezdu do této obce, stejně jako do starých Hamer a Bílé. Lidé z Kunčiček u Bašky byli evakuováni do metylovické školy. I přes očekávanou přívalovou vlnu však někteří občané evakuaci odmítli.

Chatu opustili v pyžamech, pak ji smetlo kamení ze svahu

KRÁSNÁ – Na Frýdecko-Místecku strhly sesuvy dvě chaty, jednu na Krásné a druhou v Návsí u Jablunkova. Rodina Gorčicových z Ostravy utekla i se svými dvěma malými dětmi z chaty na Krásné jen pár vteřin předtím, než ji obrovská lavina svahu Kyčery smetla z původního místa o třicet metrů dál. Auto, které stálo vedle, teď spočívá pod dvoumetrovou vrstvou zeminy a kamení. Chata se nerozpadla jen díky tomu, že měla dostatečně pevnou vazbu. Silně podmáčené podloží svahu Kyčera způsobilo jeho sesuv i z druhé strany, tam ale naštěstí žádná obydlí nestála. Svah nad Roganeckým potokem v Návsí u Jablunkova, se začal sesouvat hned v pondělí 9. července. Zdi domku Byrtusových popraskaly a trhliny se objevily i v půdě a opodál se propadla i asfaltová silnice. Dvě rodiny, které domek obývaly, utekly do bezpečí k sousedům a později rodinám pomohla obec.

5.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA - do 12t. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 12. 6. 2018, 27. 4. 2018, 16. 3. 2018, Požadujeme - ŘP sk. C + profesní průkaz, praxe min. 2 roky., Možnost i DPP., Předem volat na tel. č.: 777 721 786 a domluvit si schůzku.. Pracoviště: Boleslav bielesz [032], Jeřabinová, č.p. 320, 739 61 Třinec 1. Informace: Boleslav Bielesz, +420 558 330 170,777 721 786.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 22 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Servisní mechanik - elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis pozice: , , * servis kogeneračních jednotek (běžná údržba, opravy a poruchy, větší opravy zařízení), * držení hotovostní služby, * flexibilní pracovní doba dle požadavků zákazníků, * v servisní posádce jezdí dva lidé (mechanik a elektrikář), * servisní základna Bohumín-Vrbice, kde se rovněž nachází sklad náhradních dílů, , Požadujeme: , , * střední odborné vzdělání s maturitou nebo vyučení v oboru elektrikář případně elektromechanik , * osvědčení - vyhláška 50/78 Sb., minimálně § 5, * řidičský průkaz sk. B, * praxe v oboru výhodou , * manuální zručnost, * znalost práce na PC, * znalost cizích jazyků výhodou, * spolehlivost, zodpovědnost a samostatnost , * pozitivní a tvůrčí přístup k řešení úkolů. Pracoviště: Tedom a.s.-pracoviště paskov, Rudé armády, č.p. 637, 739 21 Paskov. Informace: Zdeňka Malá, +420 953 311 003.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech VÝROBNÍ DĚLNÍK/CE ŠICÍ DÍLNY (VHODNÉ I PRO OZP). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: A16 z:19/12/2017 a:14/6/2018 (VHODNÉ I PRO OZP), Požadujeme: vyučení v oboru šička podmínkou, podmínkou praxe v daném oboru, praxe v žehlení a zastřihávání látek., Práce na HPP, pracovní doba 6-14 hod, pracovní úvazek 7,5 hod, ale možnost i zkráceného úvazku., Pracovní náplní jsou pomocné práce při šití pracovních oděvů. Možnost zkráceného úvazku., Kontakt telefonicky PO-PÁ 8-12 hodin, osobně - adresa viz výše paní Tkáčová, kontakt i e-mailem.. Pracoviště: Výrobní družstvo vkus frýdek-místek, Svazarmovská, č.p. 308, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Vlasta Brixová, +420 558 432 041.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ-KA VNITROSTÁTNÍ DOPRAVY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 a:12/6/2018, Jedná se o práci v rámci okr. Frýdek-Místek. Parkování vozidla v Hnojníku. Rozvrh pracovní doby pondělí až pátek v časovém rozmezí 6-18:00, 18-6:00, sobota + neděle ojediněle, dle potřeb zaměstnavatele., Požadujeme: , - ŘP skup. C + profesní průkaz + digitální karta řidiče podmínkou, praxi řidiče v kamionové dopravě podmínkou, bezúhonnost a spolehlivost., Kontakt telefonicky uveden viz výše.. Pracoviště: Petr janulík pracoviště brušperk, Fryčovická, č.p. 209, 739 44 Brušperk. Informace: Petr Janulík, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16.–17. června 2018

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

V Karviné zahrála v sobotu večer velkolepý koncert kapela Kryštof
54

OBRAZEM: Kapela Kryštof si podmanila Karvinou

U Máně v Řepištích se znovu čepuje pivo. Budovu koupila obec

Dříve chátrající hospoda U Máně v centru Řepišť prošla zásadní renovací. Obec, která budovu koupila v roce 2014, si slibuje, že objekt poslouží jako společenský dům s kulturním sálem, jevištěm a zázemím pro kulturní vystoupení, koncerty i divadlo, ale také jako zázemí pro spolky, občany a základní školu.

Místa k parkování v Jablunkově schází

Bude stát nové parkoviště na sídlišti Alej míru? Důležité ale budou i názory místních.

Město vypsalo tendr na nové mosty u Olešné. Lokalitu protne obchvat

Magistrát ve Frýdku-Místku vypsal zakázku na vybudování dvou mostů poblíž přehrady Olešná. Tamní lokalitu totiž protne obchvat města, který se v květnu začal stavět.

Ostravský archeolog Zbyněk Moravec: Cílem není najít poklad drahých kovů

ROZHOVOR/ - Archeolog Zbyněk Moravec, opavský rodák, který pracuje v Ostravském muzeu, skládá dohromady drobné střípky z životů našich již zapomenutých předků. O některé z nich se s námi podělil.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT