Smyslem akce je upozorňovat řidiče, kteří přijíždějí za nákupy, aby si kvůli zlodějům nenechávali v autech cenné věci. „Celkem čtrnáct miliónů korun je celková částka, kterou způsobili pachatelé v roce 2008 na území Frýdecko-Místecka odcizením věcí ze zaparkovaných vozidel. Dvě vykradená vozidla denně s průměrnou škodou 22. 491 korun, což není rozhodně málo. Zaparkovaná vozidla jsou nákupní zónou pro zloděje, ve které se nic neplatí. Ponechané věci na viditelných místech přímo vyzývají nenechavce k tomu, ať si je vezmou,“ apeloval na prevenci Petr Gřes z Preventivně informačního oddělení Policie ČR ve Frýdku-Místku.

Podle něj stačí zlodějům jen málo vteřin, aby se jim podařilo vniknout do vozidla. Pachatelé se většinou dovnitř dostávají po rozbití okna nebo vypáčením zámku, aniž by si toho další nakupující vůbec všimli. „Samotný návrat k autu je pro majitele nemilým překvapením. Zděšení a prvotní zlost se pomalu mění v uvědomění si toho, že auto v žádném případě není nedobytným trezorem. Společným zájmem nás všech je, aby k těmto krádežím docházelo co nejméně. Proto jsme se rozhodli tuto několikadenní intenzivní bezpečnostní akci zorganizovat,“ vysvětlil Petr Gřes.

Cílem tohoto opatření je předcházet páchání trestné činnosti, upozornit na nedostatečnou ochranu vlastního majetku, nebýt lhostejný ke svému okolí, diskutovat a přemýšlet o samotné akci a poskytnou informace o dané problematice.

Do samotné akce byli přizváni studenti středních škol, kteří zavěšením modrých visaček na kliky všech zaparkovaných vozidel varovali majitele, že si uvnitř nechali věci, jež by mohly přilákat zloděje. „Řidiči si většinou v autech nechávali autorádia, mobilní telefony, GPS, kufry, tašky a klíče. Právě před chvílí jsme se ale na vlastní oči přesvědčily, že někteří v nich nechávají i zvířata. Až si jednou uděláme řidičský průkaz, budeme se vždy snažit si vše cenné nosit s sebou,“ zamyslely se před místeckým marketem Albert a prodejnou Baumax Kristýna Kreissová a Lenka Karásková ze Soukromé střední školy podnikatelské PRIM MAT.

Akce pokračuje ve Frýdku-Místku ještě ve čtvrtek 7. května u Tesca, Baumaxu a Intersparu, kde můžete potkat i studenty z Gymnázia a Střední odborné školy, která sídlí na Cihelní ulici, a Soukromé střední odborné školy na ulici TGM ve Frýdku-Místku. Partnerem projektu je Česká pojišťovna a.s., agentura Frýdek-Místek.