Na jedno z nich tak čekalo v průměru 26 lidí, zatímco ke stejnému datu minulého roku jich bylo 16. „A lepší to rozhodně nebude! Pryč jsou doby, kdy například číšník to byl kdysi pan číšník! Věděl, jak se k hostovi chovat. Dnes dělá číšníka každý nevyučený, stejné je to i v jiných řemeslech. Ti vyučení za minimální mzdu pracovat nebudou a hledají uplatnění jinde. Vše se potom odráží na kvalitě výrobků i služeb," popsala Jiřina K. z Místku, která má s hledáním zaměstnání také své zkušenosti.
„Jsem vyučená cukrářka, tato práce mě baví a za ty roky si troufám říct, že ji umím. Stalo se mi, že zrušili provozovnu a rázem jsem se ocitla na pracáku. Tři roky se mi nedařilo najít práci! Stačilo uvést věk a nikdo neměl zájem," tvrdí šestapadesátiletá žena.
O nemocné a staré zájem nebude
„Nejhorší je, že stále posunují věkovou hranici k odchodu do důchodu. Opravdu si nedovedu představit, jak mladší ročníky budou muset ve svých pětašedesáti letech vstávat do práce. Tedy pokud ji budou mít a pokud budou zdraví. Už dnes si mnohem mladší lidé na pracáku připadají jako žebráci, když nějakou hledají," dodala.
Úřad práce v lednu evidoval 5010 žen, což je 45 procent z celkového počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání. V porovnání s předcházejícím měsícem se jejich počet zvýšil o 162.
Také počet mužů vzrostl meziměsíčně o 605. Pomyslná řada se zkrátila u absolventů a mladistvých, a to o rovných 31. Na konci ledna bylo v této skupině 815 lidí a ve srovnání se stejným obdobím roku 2012 to je o zhruba 51 procent více.
Na růžích nemají ustláno ani lidé se zdravotním postižením, kde jejich počet stoupl o 28. Úřad práce jich zaevidoval celkem 1401, vybrat si mohli pouze z 39 vhodných volných míst. Největší šanci najít si zaměstnání měla obsluha důlních zařízení, horníci, kuchaři, nástrojaři a příbuzní pracovníci, operátoři telefonních panelů, svářeči, řezači plamenem a páječi.
Zájem byl také o obchodní zástupce, odborné pracovníky v oblasti sociální práce, seřizovače a obsluhu obráběcích strojů. Uplatnit se mohli lidé ve zprostředkovatelských službách, specialisté ve výrobě, stavebnictví a příbuzných oborech nebo odborní pracovníci v oblasti pojišťovnictví.