Jak se v regionu shání práce? Tři lidé, které včera Deník s touto otázkou oslovil, reagovali různě. „Na houby," řekl muž středního věku a víc se na toto téma nechtěl bavit. „Práce se hledá těžko. Dnes je jedno, jestli má člověk maturitu. Je špatná doba a nejsou peníze. Musí se často dojíždět. Co je ve Frýdku? Tady není nic," pravil pětatřicetiletý Roman. Zdůraznil ale, že souhlasí s rozšířeným názorem, že „kdo chce dělat, ten dělat bude".

Jednadvacetiletá Simona, která s mužem seděla na lavičce, podle svých slov nemá důvod nadávat. „Po maturitě jsem našla práci ve zdravotnictví hned, asi za dva měsíce, a to tady v regionu. Takže to není tak špatné," uvedla žena z Frýdku-Místku. Zmíněný Roman ji poté upozornil, že takto člověk může mluvit jen do doby, než sám ztratí práci.

Buď jak buď, pesimisté, kteří říkají, že líp už bylo, mohou argumentovat i údaji úřadu práce. Ten k 31. říjnu evidoval v okrese Frýdek-Místek 9 442 uchazečů o zaměstnání, což je o 74 více než v minulém měsíci, ale hlavně nyní je uchazečů mnohem víc než před rokem, kdy práci oficiálně hledalo 8 514 lidí. Současná míra nezaměstnanosti činí 8,46 procenta, přitom loni touto dobou to bylo zhruba o procento méně.

Z celkového počtu uchazečů bylo 9 074 takzvaně dosažitelných, a mohli tedy okamžitě nastoupit do zaměstnání. Úřad práce eviduje 4 779 žen, ty tak tvoří 50,6 procenta všech uchazečů ve Frýdku-Místku. Při srovnání s minulým měsícem se počet absolventů a mladistvých sice snížil o šest na 893, ve srovnání se stejným obdobím roku 2011 jich je ale stále o přibližně 35 procent více. V kategorii osob se zdravotním postižením bylo ke konci října 1 350 lidí.

V průběhu letošního října požádalo o zprostředkování zaměstnání 1 066 nových uchazečů. Naopak ukončení evidence a vyřazení se týkalo 992 osob. Bezmála polovina uchazečů, přesněji 483 lidí, uvedla jako důvod ukončení evidence nástup do zaměstnání. Loni v říjnu takto do zaměstnání nastoupilo hned 752 lidí z regionu.

Pokud jde o pracovní příležitosti, úřad k poslednímu říjnu evidoval celkem 865 volných míst s místem výkonu práce v okrese Frýdek-Místek, což je o 151 volných míst více než před rokem. Za měsíc se počet míst zvýšil o 137.

Na jedno místo aktuálně připadá zhruba 11 uchazečů, loni to podle statistik bylo dokonce dvanáct lidí. Pro osoby se zdravotním postižením bylo v nabídce úřadu práce 23 vhodných volných míst a pro absolventy a mladistvé bylo míst 145. Na konci října bylo v nabídce úřadu práce nejvíce volných míst v profesích horníci, svářeči, číšníci a servírky, zámečníci, montážní dělníci nebo technici v průmyslových oborech.

V říjnu zaměstnavatelé hlásili úřadu práce nejvíce volných pracovních míst v dělnických profesích.