Jsou významnou skupinou dárců, která pravidelně dochází na hematologicko-transfuzní oddělení Nemocnice Třinec. Z celkového počtu zhruba 2700 dárců jich bylo více než 600 právě z Třineckých železáren.

„U těchto dárců jsme provedli celkem 2122 odběrů. Jedná se o součet odebrané krve a aferetické plazmy,“ upřesnila primářka oddělení Věra Farbiaková. Mezi lidmi, kteří pravidelně darují nejvzácnější tekutinu světa, jsou dokonce tři dárci, kteří mají za sebou více než 250 odběrů, dva z nich jsou zaměstnanci hutě. Jeden už zvládl 263 odběrů a druhý se dokonce pyšní 291 odběry.

Ewa Farna je podruhé matkou. Má holčičku Ellu.
Ewa Farna je podruhé maminkou. Má holčičku Ellu a takhle jí to s ní sluší

Třinecké železárny nyní podpořily tradiční kampaň Daruj krev s Českým rozhlasem, jejíž reklamní slogan zaměřily na širokou skupinu dárců. „Přejeme v něm všem dárcům krve ocelové zdraví a apelujeme na to, abychom vytvořili společně železné zásoby této vzácné tekutiny. A samozřejmě děkujeme všem, že pomáhají zachraňovat životy,“ upřesňuje Ivo Žižka, ředitel pro personalistiku a vnější vztahy Třineckých železáren.

Dodává, že vedení firmy si dobře uvědomuje, že vážné onemocnění či nehoda může postihnout kohokoliv z nás a že potřeba dárců je trvalá. „Proto jsme se rozhodli podpořit jarní kampaň, která se snaží oslovit hlavně prvodárce,“ dodává Ivo Žižka

Tipsport extraliga, 60. kolo: BK Mladá Boleslav - HC Oceláři Třinec
Oceláři zakončili základní část parádním obratem. Koho dostanou ve čtvrtfinále?

Nemocnice Třinec měla koncem minulého roku v databázi přes 2300 pravidelných dárců krve i aferetické plazmy a bezmála čtyři stovky prvodárců. „Je to o 39 procent více oproti roku 2020. Důležitým ukazatelem pro nás je počet prvodárců, jednak se z nich mohou stát pravidelní dárci a jednak potřebujeme soustavně omlazovat dárcovskou základnu,“ upozornila primářka. Spolu s Ivem Žižkou doufá, že kampaň a informovanost v regionu pomůže rozšířit počty dárců v Třinci a okolí.

V třinecké nemocnici aktuálně chybí krev skupin A+, B+, 0+, A-, AB-, B-, 0-. Krev hraje v současné medicíně nezastupitelnou a stále rostoucí roli, neboť ji nelze uměle vyrobit