„Je spousta věcí, které bychom potřebovali projednat na půdě parlamentu,“ vysvětlila starostka Dolní Lomné Renata Pavlinová. Drastichové nejdříve předala otevřený dopis, v němž žádá, aby byla Národní přírodní rezervace Mionší nominována a hlavně zapsána do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

„Naše republika tam nemá ani jednu přírodní památku, což je zajímavé. Strašně by to pomohlo cestovnímu ruchu,“ poznamenala Pavlinová. Již dříve proslula výrokem, že v Lomné sice nemají Karlův most ani naleziště diamantů, zato mají Mionší, jednu z největších a nejvýznamnějších přírodních rezervací u nás. O její zapsání do seznamu UNESCO obec usilovala už v roce 2006. „Vím, že se to spoustu let zkoumá,“ naznačila Pavlinová. Podle ní však nyní nastal čas, aby by se tak stalo.

O pralese Mionší se v pátek nehovořilo náhodou. V polovině září se totiž uzavřela stejnojmenná naučná stezka. „Dnes je první den, kdy si stezka odpočine,“ připomněla starostka Dolní Lomné. Naučná stezka funguje od května 2005 a tvoří ji sedmikilometrový okruh s deseti zastaveními. Otevírá se vždy prvního června. V příštím roce by měla být ještě atraktivnější – chystá se vybudování informačního centra, venkovního dětského koutku a posezení. Novými lákadly budou zoo dvorek se salaší a pohádková stezka, jež povede po stávající trase. Obec na akci získala dotaci.

Starostové s Janou Drastichovou diskutovali také o návrhu nového rozpočtového určení daní, pro který se vžila zkratka RUD. Pokud projde, obcím na Jablunkovsku přinese statisíce, ale spíš miliony korun ročně navíc. „U nás by to bylo devět milionů,“ řekla Drastichové místostarostka Mostů Marie Macurová. „Já vaše připomínky chápu,“ tvrdila poslankyně. Zároveň však naznačila, že pokud by Ostrava přišla o miliardu korun na úkor malých obcí, bylo by pro ni obtížné pořádání velkých akcí, jako jsou festival Colours of Ostrava a Zlatá tretra, případně by přišla zkrátka divadla.

S tím ale nesouhlasil starosta Hrádku Robert Borski, který použil zajímavé přirovnání: „My řešíme základní infrastrukturu – ten chleba s tím máslem. A oni řeší řízky,“ řekl na adresu magistrátů. „Je to narovnání stavu. Obce byly minimálně osm let diskriminovány,“ dodal k návrhu RUD.

Na jednání přijeli i starostové Horní Lomné, Hrčavy a Košařisk. Upozornili na to, že každá obec je něčím specifická. „My máme víc chat než rodinných domků,“ naznačil třeba František Kufa z Košařisk. V obci tak často pobývají lidé z Ostravy, Havířova a dalších měst.

Debatovalo se také o zimní údržbě silnic, která není v horách jednoduchá, a část diskuse patřila dotacím a tomu, zda je těžké je získat. Renata Pavlinová upozornila, že náklady na odkanalizování Dolní Lomné jsou spočítány na sedmdesát milionů korun, z toho 56 milionů by musel dát státní fond. Drastichové navrhla, že pokud by se dal změnit způsob financování, znamenalo by to výraznou úsporu, a to nejen v jedné obci. „Třeba u nás v Dolní Lomné by byl podíl státu o padesát milionů nižší a my bychom ušetřili jedenáct milionů,“ uvedla Pavlinová. Dodala, že starostové v regionu kvitují, že schválením prošel nový „veterinární“ zákon, který místním lidem ulehčí život.

Jana Drastichová redakci řekla, že i menší obce na Jablunkovsku patří k Moravskoslezskému kraji, který ve sněmovně zastupuje. „Přijela jsem si vyslechnout jejich problémy. Některé jsou společné, ale každá obec má i své specifické problémy. Samozřejmě se budu snažit na ně v Praze upozorňovat. Na takovém setkání jsem poprvé, ale určitě ne naposled,“ prohlásila. Orlovská poslankyně slíbila i „zpětnou vazbu“ směrem k Dolní Lomné a dalším obcím, s jejichž starosty se setkala.