Na mříži u pramene v Lískovci už visí informativní cedulka, pod níž je podepsána Římskokatolická farnost Frýdek, která je správcem studánky.

„V krátkém textu jsme se pokusili vysvětlit, proč voda přestala téct. S největší pravděpodobností se odklonily spodní proudy. Na lokalitě problému už pracujeme ve spolupráci s hydrogeologem, který provede i sondy. Proto v této chvíli nikdo nedokáže odhadnout, jak dlouho se bude problém vlastně řešit," řekl Deníku zástupce Římskokatolické farnosti Frýdek.

Například Marta Kolegová z Václavovic byla informací o „vyschnutí" hojně navštěvované studánky zaskočena. „Shodou okolností jsem se k ní v nejbližší době chystala dojít. Je to škoda, co se dá dělat?" posteskla si třiašedesátiletá žena. Jiní už si novinky stačili všimnout. „Pro zdejší vodu, která je chuťově skvělá, chodím několik let. Voda z kohoutku mi totiž moc nechutná. Proto jsem byl zaskočen, že ani z jedné ze tří trubek už nějakou dobu vůbec neteče. Snad se jim to podaří napravit," vyslovil přání muž z Frýdku-Místku.

Studánka měla problém v roce 1947

Redakce oslovila historika Jaromíra Poláška, aby zalovil v paměti, jestli někdy v minulosti studánku v Hájku postihl podobný problém.

„Pokud si dobře pamatuji, muselo to být už hodně dávno. Pravděpodobně v roce 1947, kdy bylo velké sucho. Možná se taky někdy stalo, že se něčím ucpaly trubky," přemýšlel Jaromír Polášek s tím, že historie „Hájku" je dlouhá a zajímavá.

Jak dále upřesnil, už v roce 1786 zde postavil lesník Michal Hirschheimer dřevěný kříž u pramene vyvěrajícího ze stráně. Frýdecký farář hrabě Justus Vilém Pražma nechal opatřit tento kříž přístřeším, jeho nástupce Josef Karel Schipp vybudoval v roce 1834 dnešní dřevěnou kapli svatého Kříže.

„Farář Pavel Prutek nechal o šest let později zhotovit kamennou studnu. Cementovou nádržku na vodu, v níž si poutníci mohli omýt nohy, pořídil jeho následovník Karel Findinský, jenž v roce 1871 slavnostně kapličku posvětil," uzavřel Polášek.