„Gymnázium Petra Bezruče ve Frýdku-Místku oznámilo mimořádnou událost. Jedna žákyně tu onemocněla prasečí chřipkou,“ oznámila mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková. Celá třída, kterou dívka navštěvuje, má proto nyní sedmidenní karanténu, žáci mají volno a do školy nechodí.

„Jedna naše žákyně skutečně prasečí chřipku dostala. Léčí se doma. Hygienici nařídili pro celou třídu týdenní karanténu, která začala tento týden v pondělí a následující pondělí už tito studenti zase přijdou do školy,“ potvrdil ředitel frýdecko-místeckého Gymnázia Petra Bezruče, který si nepřál zveřejnit své jméno.

„Nemyslím si o tom nic. Epidemie prasečí chřipky ve škole se neobávám. Kdyby nějaká mimořádná událost nastala, budeme se řídit pokyny hygieniků,“ sdělil ředitel. Kromě frýdecko-místeckého gymnázia se prasečí chřipka objevila i u dvou žákyň ve Střední pedagogické škole a Střední zdravotnické škole svaté Anežky České v Odrách, kde rovněž mají dvě třídy karanténu.

Ve frýdecko-místecké ani třinecké nemocnici prozatím žádného pacienta s prasečí chřipkou nepřijali, obě nemocnice se ale připravují na očkování. „Ve frýdecko-místecké nemocnici se prozatím žádný pacient nakažený chřipkovým virem Pandemic A (H1N1) 2009 neobjevil. Od pondělka tohoto týdne začalo v nemocnici fungovat vakcinační centrum. Prozatím se očkují jen zaměstnanci nemocnice,“ informovala mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku Taťána Hrubá. Podobná situace je i v Nemocnici Třinec. „Prozatím jsme nepřijali žádného pacienta s prasečí chřipkou. V nemocnici se v současné době připravujeme na očkování, vakcinováni by měl být především zdravotnický personál a poté za určitých okolností i další lidé,“ konstatovala mluvčí třinecké nemocnice Taťána Hrubá.

V obou nemocnicích platí zákaz návštěv, ten však nesouvisí s prasečí chřipkou, ale s běžnými virózami. Od úterka 24. listopadu navíc začal platit i zákaz návštěv i v třinecké Nemocnici Podlesí. „Na základě informace krajské hygienické stanice o rostoucím počtu lidí s respiračním onemocněním jsme se rozhodli k zákazu návštěv v celé nemocnici.. Tímto krokem chráníme naše klienty před možnými komplikacemi způsobené vírovými onemocněními,“ vysvětlil ředitel Nemocnice Podlesí Karel Dostalík. Jak dlouho nebudou moci příbuzní a známí v těchto nemocnicích navštěvovat své blízké zatím není jasné, protože zákaz návštěv není časově omezen a platí až do odvolání.

Epidemie respiračních onemocnění si včera navíc vyžádala uzavření další frýdecko-místecké základní školy v Lískovci, kde nemocnost stoupla na 35 procent. „Škola znovu otevře své brány až 1. prosince,“ uvedla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Po celý tento týden je uzavřena i 2. základní škola na sídlišti Slezská, která hlásí 41 procentní nemocnost. Volno mají do středy také žáci 5. ZŠ, kde je 35 procentní nemocnost a od středy do pátku bude uzavřena 9. ZŠ na ulici Elišky Krásnohorské, odkud hlásí 30 procentní nemocnost. „V ostatních školách se nemocnost pohybuje okolo 20 procent a o uzavření prozatím neuvažují. Nejnižší absence žáků je na základní škole ve Skalici. Tamní ředitelka Věra Melichaříková potvrdila, že ve škole jsou téměř všichni zdraví,“ dodala mluvčí.

Chřipkové prázdniny vyhlásily i některé další školy na Frýdecko-Místecku. Například Základní škola H. Sienkiewicze s polským jazykem vyučovacím v Jablunkově, která měla 46,5 procenta nemocných žáků nebo Základní škola Vendryně, kde onemocnělo 38 procent dětí.