Romana Ševečková z třineckého odboru školství, kultury a tělovýchovy uvedla, že i letošní „prázdniny“ mají své motto, a to „Třinec slaví narozeniny!“ Jde o připomínku 80. výročí povýšení na město.

Rovněž letos se na hře podílí desítky organizací. „V červenci i srpnu si budeme společně hrát, soutěžit, jezdit na výlety, zkrátka báječně a aktivně trávit letní prázdniny. Pořád platí, že všechny prázdninové akce jsou pro přihlášené děti zdarma,“ zdůraznila Romana Ševečková.

Registrovat se lze i pro jednotlivé akce

Letos se lze na „prázdniny“ registrovat předem, a to od 6. června v městské knihovně. Při registraci děti získají dárkový balíček s logem „Prázdnin v 3nci“. Ševečková upozornila, že od července je možné se zaregistrovat pouze přímo „v terénu“ na jednotlivých akcích.

Zahájení „Prázdnin v 3nci 2011“ se chystá v pátek 1. července, kdy se účastníci sejdou v areálu DDM v Bezručově ulici. V devět hodin ráno začne zábavné dopoledne s profesionálními kejklíři, artisty, žongléry, provazochodcem, historickým kolotočem a cirkusovým koutkem. Souběžně s tím bude probíhat akce v sousedním areálu společnosti Pro North Czech, kde organizátoři slibují tříhodinové netradiční soutěžení.

Chybět nebudou ani taneční workshopy

Celoměstská hra bude pokračovat v pondělí 4. července akcí Den tance. Uskuteční se opět v třineckém DDM a půjde o taneční workshopy. Začíná se v devět hodin ráno, účastníci by měli mít s sebou pevné přezůvky, pohodlné oblečení, pití a svačinku.

Ve čtvrtek 7. července se na stejném místě chystá Paletka umění. Pořadatelé až do poledne slibují korálkování, keramičení, malování na chodníku a další výtvarné aktivity na téma „Třinec – mé město“. Podmínkou účasti je dobrá nálada a chuť tvořit, pohodlné starší oblečení a čepice.

Zábavně vědomostní hry o Třinci přijdou na řadu v pátek 8. července. Půjde o akci s názvem Škatulata, hejbejte se!, která se opět uskuteční od devíti hodin v DDM. Nutné budou přezůvky a psací potřeby.

V pondělí 11. července pak přijde na řadu Den s hasičským záchranným sborem. Dům dětí a mládeže ožije přesně v devět hodin, na děti čekají ukázky hasičské techniky, ukázky nebezpečí a aplikované první pomoci či soutěže s hasičskou tematikou. Pořadatelem je Hasičský záchranný sbor Třinec, doporučuje se sportovní oblečení a obuv, pití a svačinka. Prázdniny v 3nci 2011 skončí až 29. srpna, celkem je letos pro děti připraveno přibližně padesát akcí.

Děti bude bavit i knihovna

Třinecká městská knihovna připravila v rámci „Prázdnin v 3nci“ čtyři akce a v její režii proběhne také ta úplně poslední – Zakončení prázdnin.

„Pro letošní akce jsme se inspirovali jak jinak než knížkami, ale také významnými událostmi letošního roku. První akce se ponese v duchu upírů a strašidel. Toto téma jsme zvolili z prostého důvodu – upíři zkrátka „frčí“. A na léto je to téma vhodné, nebudeme moc přemýšlet, zato se budeme trochu bát! Proto doporučujeme dětem si na akci přinést nějaký talisman na ochranu,“ uvedla ředitelka třinecké knihovny Martina Wolna.

„Další den se vydáme po dobrodružných stezkách velkého Vonta a malinko potrápíme hlavičky dětí řešením hlavolamů a zápletek,“ přiblížila ředitelka.

„Ke konci prázdnin si připomeneme Václava Čtvrtka a jeho pohádky v různých soutěžích, hrách i při tvoření. Nezapomínáme ani na narozeniny města Třince, které jsou hlavním mottem celých letošních „Prázdnin v 3nci“. Na sklonku prázdnin si v knihovně budeme hrát a soutěžit v duchu narozeninové párty, takže se děti můžou těšit na spoustu skopičin a humorných soutěží. A jak jsem avizovala, na úplný závěr prázdnin proběhne zakončující akce s názvem Poslední oslava. Začneme již dopoledne promítáním v kině Kosmos a hlavní program vypukne odpoledne. Průvodci odpoledním řáděním budou „klauni z Balónkova“ a připravena je spousta atrakcí. Ale to ať se děti nechají překvapit!“ poznamenala Martina Wolna.

Podrobné informace k 7. ročníku akce lze tradičně najít na stránkách http://www.kultura.trinecko.cz/.