Neznamená to však, že by musely být zavřeny v bytě, případně bezprizorně měly běhat po okolí svého bydliště. Každoročně mají možnost se účastnit mnoha akcí, které pro ně pořádá Středisko volného času Klíč ve spolupráci s dalšími organizacemi. To vše pod patronací města.

Jejich cílem je zajistit pestrou nabídku využití volného času a současně představit různé možnosti zájmové a volnočasové činnosti. Děti se tak mohou těšit na soutěže, hry, turnaje, pohybové aktivity, výtvarné dílny, kulturní programy, výlety, exkurze, dny otevřených dveří, dětská filmová představení a další zajímavé akce.

Ani letos Klíč nezahálel. Společně se dvaadvaceti organizacemi připravil v rámci letošních celoprázdninových akcí Prázdniny ve městě pro všechny zájemce bez věkového omezení takzvanou Generálku na prázdniny. A na co že se mohou těšit všechny ty holky a kluci, malí i velcí, maminky, tatínkové, babičky, dědečkové nebo celé rodinky?

„Už ze samého názvu vyplývá, že hlavním tématem jsou prázdniny. Každý, kdo přijde, si zcela jistě odnese spoustu zajímavých informací nejen o tom jak se na prázdniny připravit, ale také informace o tom, jak prázdniny prožít bezpečně a bez úrazu,“ prozradila Petra Vlkošová, ředitelka střediska.

„Budeme stavět stany, balit kufry, číst v mapách a také ošetřovat různá zranění, například po pádech z kola. Jako každoročně nás čekají hry, soutěže, zábava a pořádná porce legrace. Na akci příchozí potkají i strážníky Městské policie ve Frýdku-Místku, kteří nám s přípravou na prázdniny pomohou“ vyjmenovala ředitelka.

Akce vypukne 24. června ve 13 hodin v místeckých sadech Bedřicha Smetany.

Výběr je na rodičích

Každý rodič by si měl před odjezdem dětí na tábor zjistit co nejvíce informací nejen o samotné organizaci, ale i o podmínkách táboření a místě konání zotavovací akce. Vždyť po dobu několika dnů či týdnů vkládá své nejdražší do péče cizím lidem a cizího prostředí.

Stálí provozovatelé větších táborů, kteří mají ohlašovací povinnost, jsou pod důkladnou kontrolou hygieniků. U menších prázdninových akcí, kde ohlašovací povinnost nutná není, bývá nejvíce problémů, tam potom opravdu záleží na rodičích, aby si zjistili, kam své děti posílají.

„Ohlašovací povinnost se vztahuje na všechny akce, které jsou určeny pro 30 a více dětí a zároveň trvají déle než pět dnů,“ prozradila Eva Geryková z Odboru hygieny dětí a mladistvých. Dodala, že se jim nedaří zkontrolovat úplně každý turnus jako v minulosti.

„Nyní se zaměřujeme především na nově zřízené, nebo na ty, se kterými byly v minulosti nějaké problémy,“ doplnila hygienička s tím, že celkově tímto způsobem navštíví zhruba 60 až 70 procent dětských táborů. Jejich úkolem je kontrola ubytování, stravování a skladování potravin, pitný režim a celkové hygieny.

Pravidelné kontrolní návštěvy hygieniků potvrdila i ředitelka Petra Vlkošová, ze Střediska volného času Klíč Frýdek-Místek: „Když pořádáme tábory, kde si vaříme sami, tak pro nás platí stejná pravidla jako pro restaurace a jídelny. To znamená – čistá cesta, špinavá cesta, nádobí, skladování potravin, vajíčka zvlášť a řada dalších. A myslím si, že hygienické kontroly jsou nutné. Alespoň jsme všichni klidnější, když se každý z nás později vrátí domů bez jakékoliv zdravotní újmy,“ řekla ředitelka.

Související články:Pohádkový les nabídne ve středu osm zastavení

Prázdniny v 3nci zahájí v DDM i kejklíři