„Za posledních sedm let organizátoři nezažili tolik propršených dní jako letos. A to se viditelně odrazilo i na účasti dětí. Přesto průměrný počet 44 dětí na akci není zase tak špatný, ale předchozí léta byla na děti „úrodnější“.

Letošní registrace na Prázdniny v 3nci byla s dostatečným předstihem avizována v médiích a začala již 6. června v městské knihovně s mottem „Třinec slaví narozeniny“ k 80. výročí oslav města. Registrovat se pak mohly děti po celý měsíc červen, případně na své vybrané akci během prázdnin,“ uvedla Romana Ševečková.

Kovová placka, propiska, smajlík…

Dodala, že stejně jako v předchozích letech děti u registrace obdržely registrační list účastníka – přihlášku, jejíž součástí byl i podpis a souhlas rodičů, a také dárkovou tašku s logem „Prázdniny v 3nci“. V tašce děti našly kovovou placku – odznak, propisku, smajlík, samolepky, kšilt a obal na mobil. „Vše s logem Prázdnin a vše zdarma,“ poznamenala Ševečková.

V červenci a srpnu si pro děti připravilo celkem 30 třineckých organizací 52 akcí.

Tradičně se začínalo hned první prázdninový den, tedy 1. července. „Sice nás přivítalo mrholení, ale organizátoři z DDM jsou na změnu nálad počasí připraveni a veškeré atrakce operativně přenesli do prostor domu dětí. Na prvním prázdninovém dni se již druhým rokem podílí i firma Pro North, která pro děti připravila soutěže a drobné odměny. I přesto, že první den prázdnin byl pátek a pršelo, přišlo 57 dětí,“ vzpomínala Ševečková.

Děti milují pohyb

Dodala, že následovalo pár pěkných slunečných dní, kdy na akce, které připravili hasiči, sdružení Karavana, městská policie a CZ Ahoj, přišlo v průměru 69 dětí. „A pak začalo pršet a pršet tak, že jsme museli omezit i oblíbené výjezdy na turistické středisko v Nýdku – Hluchové. A poslední den výjezdu jsme aktivity přesunuli do domu dětí v Bezručově ulici,“ konstatovala.

Podle ní si organizátoři při předchozích ročnících uvědomili, že děti milují pohyb. „Prostě rády sportují a jsou zvědavé. O tom nás děti přesvědčily, když na akci oddílu sportovní gymnastiky TJ TŽ přišlo 72 dětí. A také vůbec první aktivita florbalového klubu FbC Steel Třinec přilákala největší počet dětí během prázdnin. Přišlo jich 83, ale zkušené hráčky klubu děti perfektně zvládly,“ těší Ševečkovou.

Důkazem je video z akce na stránkách www.kultura.trinecko.cz .

A zase pršelo

V dalších dnech začalo opět pršet. „I přesto, že se děti moc těšily na den s fotbalem, přišlo jich sotva 25, a to se operativně akce přesunula do haly STaRS. A jak se měnilo počasí, měnil se i počet dětí na akcích,“ shrnula Romana Ševečková.

Větší počet dětí tradičně přilákal výlet na hraniční přechod v Horní Líštné, který měl 5. srpna 63 účastníků. Zde jsou započítány i děti z polského Dziegielowa. Během letních prázdnin si mohly děti vyzkoušet nocování v jurtě, která byla postavena u městské knihovny, zařádit si na stadionu s atletickým oddílem, zdarma projít všemi důlky na minigolfu v lesoparku, vyzkoušet si jízdu na in-linech na novém okruhu, který byl letos vybudován kolem stadionu, mohly navštívit místní hvězdárnu, vylézt na kostelní věž, vyzkoušet si střelbu z luku, naučit se slaňovat, přivolávat vábničkou vysokou a tak dále. Vše bylo zdarma.

„Na sedmý ročník celoměstské akce Prázdniny v 3nci se přihlásilo více než 650 dětí a všemi 52 akcemi prošlo více než 2300 dětí. A poslední číslo – během sedmi ročníků se nám organizátorům podařilo aktivně zabavit více než 24 500 dětí – a to je číslo, které nás přesvědčilo, že i v letech budoucích jdeme do „toho“ zase,“ slíbila počátkem září Romana Ševečková.