Hasiči z Pražma a Morávky dostali úplně novou terénní cisternovou automobilovou stříkačku Renault Midlum. Spolu se zrekonstruovanou garáží v Pražmě ji v sobotu posvětil farář zdejší farnosti Andrzej Wojcik. Nové hasičské auto je mimo jiné opatřeno čerpadlem o výkonu 1500 litrů za minutu, osvětlovacím stožárem, vysokotlakou hadicí, elektrocentrálou, přední ostřikovací lištou, podmítacími řetězy pod zadní kola do kluzkého terénu a další výbavou. Auto má pohon na všechna čtyři kola a mělo by zvládat i náročný horský terén, jaký se nachází v okrajových částech obou obcí.

„Nová technika stála čtyři miliony a 795 tisíc korun, z toho dva miliony korun byla státní dotace a o zbytek nákladů se napůl podělily obce Morávka a Pražmo,“ pověděl starosta Pražma Marek Kaniok (Nez). Nové auto je vyšší, než původní „Liazka“, která dosud sloužila pražmovským hasičům. Proto prošla úpravou také garáž. „Byla v ní prohloubena podlaha, nové jsou i dvoje vrata na elektrický pohon, rekonstrukcí prošla také šatna pro hasiče a upraven byl i prostor před hasičskou zbrojnicí. Tato rekonstrukce stála sedm set tisíc korun a z toho byla tři sta tisíc korun státní dotace,“ informoval Marek Kaniok.

Obce by si ze svých rozpočtů nové nákladné vybavení pro hasiče nemohly dovolit. Aby měly šanci dosáhnout na dotace ze státního rozpočtu, Pražmo a Morávka letos o prázdninách založily Svazek obcí Morávka – Pražmo a následně sloučily obě své jednotky sborů dobrovolných hasičů. Tento nápad zpočátku rozjitřil emoce a zdaleka ne všichni hasiči jím byli nadšeni. Vášně už ale opadly. „Členové obou sborů už si na změnu zvykli a myslím, že oboustranná spolupráce je dobře nastartovaná,“ konstatoval Marek Kaniok.

Aby byla spolupráce spravedlivá, hasiči se dohodli, že nové auto bude parkovat střídavě vždy po půl roce na Morávce a v Pražmě. Druhá jednotka bude mít zatím k dispozici trambus CAS 25 RTHP, který dosud sloužil v Pražmě. Hasiči z Morávky prozatím používali ještě starší model, který nyní už zřejmě úplně vyřadí provozu. Svazek obcí se chce co nejdříve pokusit získat dotaci na nové vybavení i pro druhou jednotku. „Jsem velmi rád, že se nám společnými silami daří obnovovat vybavení pro hasiče. Budeme usilovat o další obnovu techniky a o perfektní přípravu našich dobrovolných hasičů,“ řekl starosta Marek Kaniok.