Tisíce bavících se lidí, originální vtipný celodenní program, který od začátku do konce připravili samotní místní občané, krásné počasí, pohoda a fantastický noční ohňostroj. Tak by se daly stručně popsat velkolepé oslavy, které o tomto víkendu proběhly v Pražmě.

Obec takto oslavila své dvousté třicáté narozeniny a současně i dvousté výročí od položení základního kamene místního kostela svatého Jana Nepomuckého a osmdesáté výročí od založení zdejšího sboru dobrovolných hasičů. Oslavy organizovala především Obec Pražmo a místní sbor dobrovolných hasičů a podílely se na něm desítky místních dobrovolníků i spolků.

Slavnost začala už v sobotu ráno hasičskou soutěží, dětským dopolednem se soutěžemi a dnem otevřených dveří v nových prostorách obecního úřadu s výstavou obrazů, fotografií a dalších předmětů souvisejících s děním v obci. Družstva pak soutěžila ve stavbě krabicového zámečku hraběte Pražmy. Kartonové hrady se později staly královstvím malých dětí, které otevíraly různá dvířka, nacházely v nich tajné místnosti a prolézaly miniaturními nádvořími. Později předvedli svou techniku hasiči, kteří se také postarali o show v podobě hašení plamenů šlehajících z přistaveného autovraku a požární útok předvedla i hasičská omladina.

Hasiče pak vystřídali hasičští veteráni s nádhernou hasičskou cisternovou automobilovou stříkačkou ZIL 157 z roku 1967, která v době své slávy sloužila pražmovským hasičům, a stejně krásným hasičským vozem Praga RN z roku 1953, která jezdila ve Starém Městě. Obě funkční auta si hned lidé pracovně pojmenovali Boženka s Maruškou. Později předvedli jezdci ukázky koňského westernu a zatančili tanečníci ze skupiny Kanafas, po nich přišly na plac krásné mažoretky se živým orchestrem.

 

Zlatým hřebem celého odpoledne byl monstrózní průvod na kopec Zlaň, kde kdysi stál lovecký zámeček hraběte Pražmy. Průvod vedli žandáři na koních ve starodávných kostýmech, které následovali, stejně tak v kostýmech, starosta a obecní zastupitelé, za nimi hudebníci, mažoretky a hasičská auta doprovázena stovkami rozjařených lidí. Všichni se na Zlaň vydali hlavně proto, aby mohli na vlastní oči sledovat recesistické středověké zasedání zastupitelstva. Kromě toho, že starosta vyhodnotil soutěže, místní patriot Jan Bakota shromážděný dav pobavil svým trefným Pražmovským povídáním.

Text nové hymny Pražma dostal každý návštěvník oslav.

Poté všichni občané dostali vytištěná slova Pražmovské hymny, kterou složil Jan Bakota, a na jednoduchou melodii si ji všichni společně také zazpívali. Když se lidé vrátili do areálu U Floriánka, začala hrát oblíbená místní kapela, které neoficiálně lidé říkají Žižkovci, a ta bavila lidi až do východu slunce. Po setmění tanec přerušil jenfantastický ohňostroj. „Poskládali se na něj místní pražmovští podnikatelé. Ohňostroj stál pětadvacet tisíc korun a přispělo na něj asi šestnáct firem, obec nestál vůbec nic,“ pověděl starosta Pražma Marek Kaniok (SN).

 

V neděli potom vyrazil další slavnostní průvod s hudbou od obecního úřadu ke kostelu svatého Jana Nepomuckého, kde kněz sloužil slavnostní mši a během ní také vysvětil obecní prapor. Na zahradě staré fary pak lidé poseděli a popovídali u cimbálové muziky.