V ranních hodinách byla minimální viditelnost, navíc přišlo období, kdy lidé pokašlávají a bojují minimálně s rýmou. „Já mám angínu. Je to těžké," odpověděla na otázku, jak se jí v pátek v ulicích dýchalo, dvaatřicetiletá Olga. Nepopulární smog pak okomentovala jedním slovem: hrůza. Ženě bylo líto, že s rodinou nemůže před polétavým prachem alespoň na několik hodin vyjet do Beskyd. „Absolutně nikam nejezdíme. Nemáme kdy," pravila. Její 27letá známá právě pobývala venku s malými dětmi ve věku 1,5 a tři roky. „Jasně, že mi to vadí – hlavně kvůli dětem. Ale nemáme šanci někam z města vyjet," prohlásila žena z Frýdku-Místku, která se představila jako Kateřina.

To někteří třinečtí školáci se právě 22. listopadu mohli těšit na skutečnou změnu. V pátek se totiž vydali na ozdravný pobyt do Metylovic. „Město Třinec ve spolupráci s Odborným léčebným ústavem Metylovice opět zajistilo 28denní léčebný pobyt pro žáky navštěvující třinecké základní školy," potvrdila mluvčí městského úřadu Šárka Szlaurová. Dodala, že v rámci léčebného turnusu, který letos absolvuje dvacítka dětí, je zajištěna kompletní výuka od prvního do devátého ročníku základní školy. O děti se stará zdravotní personál a vychovatelé. „Odborný léčebný ústav je jediným krajským zařízením v Moravskoslezském kraji, které se zaměřuje na komplexní léčbu, založenou na posilování přirozené imunity dítěte.

Léčí se zde děti s častými infekty horních cest dýchacích, astmatem, alergickými rýmami, s obezitou či s nemocemi svalové a kosterní soustavy," zdůraznila Šárka Szlaurová s tím, že město Třinec má letos na ozdravné pobyty pro děti vyhrazeno v rozpočtu 400 tisíc korun. Kromě čtyřtýdenního pobytu v Metylovicích už na začátku roku finančně podpořilo také krátkodobější ozdravné pobyty žáků základních škol Koperníkova, Slezská, D. a E. Zátopkových a Církevní základní školy.