Největší změny, co se týká přechodů pro chodce, se ve Frýdku-Místku uskutečnily již v roce 2001 v souvislosti s novým zákonem o provozu na pozemních komunikacích, kdy zde několik přechodů zrušili.

„Od té doby se ale ve městě další přechody již nerušily, naopak mnohé v souladu s legislativou přibyly. Snažíme se, aby se chodci na přechodech cítili bezpečně, proto na nich instalujeme bezpečnostní prvky zejména frekventované přechody jsou speciálně nasvětlovány, u dalších je barevné zvýraznění přímo na silnici a u přechodů na komunikacích s více jízdními pruhy postupně budujeme ochranné dělicí ostrůvky," prozradila mluvčí frýdecko- -místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Podobně v Třinci

O rušení přechodů pro chodce se neuvažuje ani v Třinci. „Naopak vycházíme vstříc požadavkům občanů a několik přechodů v Třinci v minulém roce přibylo," řekla mluvčí třinecké radnice Šárka Szlaurová s tím, že díky úspěšné žádosti o dotaci se loni zvýšila bezpečnost chodců na pěti místech, především v blízkosti škol. „Nové přechody pro chodce vznikly konkrétně v blízkosti křižovatky ulic Lesní a Bezručovy, v Koperníkově a ve Slezské ulici a na silnici vedoucí do Oldřichovic poblíž domu s pečovatelskou službou," dodala mluvčí.

Ve všech případech se frekvence aut na těchto ulicích stále zvyšuje a chodci se zde necítili dostatečně chráněni. „K jejich větší bezpečnosti přispěly vyvýšené a nasvětlené přechody, včetně dalších bezpečnostních prvků a úprav stávajících chodníků pro bezbariérový vstup. V křižovatce ulic Bezručovy a Lesní navíc přibylo zábradlí zabraňující dětem ve vběhnutí do křižovatky," upřesnila Šárka Szlaurová.

V souvislosti s rekonstrukcí povrchu Jablunkovské ulice, která probíhala loni, přibyl nový přechod pro chodce s dělicím ostrůvkem i u železniční zastávky Třinec centrum u Slovanu.