Již v roce 1930 odchází do Sovětského svazu, kde po napadení fašistickým Německem dobrovolně vstupuje do řad příslušníků 1. čs. samostatného praporu, později 1. čs. armádního sboru. Pod vedením generála Ludvíka Svobody prochází boji u Sokolova, Kyjeva, Bílé Cerkve. Byl jedním z mnoha dukelských bojovníků, kteří pokračovali v osvobozovacích bojích na našem území. Bardejov, Levoča, Kežmarok jsou místy bojů, kde Josef Koval projevoval svou statečnost.

Bohužel boj o Liptovský Mikuláš se stává jeho bojem posledním. U obce Závažná Poruba je vážně zraněn a 3. března, na samém sklonku II. světové války, svému zranění podlehl. Posmrtně byl v říjnu 1945 prezidentem republiky Edvardem Benešem vyznamenán Čs. válečným křížem. Je pohřben spolu s dalšími stovkami dalších bojovníků, kteří padli v bojích o Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Dolný Kubín a Liptovský Hrádek na vojenském hřbitově v Háji u Liptovského Mikuláše.

K místu jeho posledního odpočinku (řada VIII. hrob číslo 115) se v minulosti nejednou přišli poklonit a zavzpomínat jeho blízcí příbuzní, ale i někteří z jeho přátel a známých. Jeden z nich, synovec Pavel Tománek z Kunčiček u Bašky, připomenul: „Josef Koval byl, jak uváděli pamětníci, u svých spoluobčanů v Bašce velice oblíben. Sportoval, byl členem DTJ a především velice rád hrával v bašském ochotnickém divadle, kde patřil k velice oblíbeným představitelům hlavních rolí. V dopisech, které napsal v letech 1930 až 1938 své matce do Bašky, často vzpomínal na své přátele, příbuzné a těšil se, že se do Bašky znovu vrátí.“ Trvalým připomenutím na Josefa Kovala jsou ve stálé bašské expozici nazvané Baška včera dnes a zítra nejenom jeho fotografie, ale i vzpomínka na jeho hrdinný boj.

Z iniciativy Jaroslava Šmída, člena bašské kulturní komise, se uskuteční v září letošního roku autobusový zájezd občanů Bašky na Slovensko. Jedním z jeho cílů bude také vojenský hřbitov v Háji u Liptovského Mikuláše, kde se účastníci zájezdu pokloní památce svého rodáka a občana, který před šedesáti pěti lety položil život za naši svobodu. Bude to poprvé v poválečné historii Bašky, kdy lidé takto vzdají hold svému rodáku, na kterého ani po desítkách let nezapomínají.

FRANTIŠEK VANÍČEK