Stalo se tak následkem nehody, při které v noci 4. října 2003 narazil luxusní mercedes devětadvacetiletého podnikatele Zdeňka Bulawy po zběsilé jízdě do policejní felicie. Služební vůz byl po silné rotaci a následném nárazu do stromu zdemolován a zemřeli v něm tři muži zákona. Náraz byl tak silný, že z přední části služebního vozu zůstal pouze podvozek. Dva policisté zemřeli na místě, třetí později v nemocnici.

Viník nehody s komplicem z místa nehody odjeli taxíkem, který jel náhodou okolo, a to do nemocnice v Karviné. Bulawův devatenáctiletý komplic měl o dva roky staršímu taxikáři údajně vyhrožovat smrtí, pokud cokoli řekne policii. Taxikář se později na policii přihlásil a události po nehodě popsal.

Břehy Ropičanky na okraji Českého Těšína (ul. Nová Tovární) spojuje nová lávka.
Přes Ropičanku v Těšíně opět suchou nohou, autem až k rybníku už není třeba

Jak se při vyšetřování nehody zjistilo, řidič mercedesu byl notně opilý (údajně 1,6 promile) a navíc se po rovné silnici řítil od nádraží směrem k sídlišti Svibice rychlostí přes 130 kilometrů v hodině. Policisté v rámci vyšetřování provedli za účasti znalců rekonstrukci na místě činu.

Událost a místo tehdejší tragédie

Zdeněk Bulawa byl přitom už v té době známý silniční pirát, ještě před zmíněnou nehodou měl 34 záznamů za dopravní přestupky, jednu nehodu už dříve způsobil pod vlivem alkoholu. Z nemocnice se pokusil utéct, což se se mu nepovedlo a skončil ve vazbě.

Po dvou letech na svobodě

Za zavinění smrti tří policistů v Českém Těšíně byl Bulawa v roce 2004 odsouzen ke čtyřem letům vězení a 10 letům zákazů řízení. Výše trestu vyvolala mezi veřejností rozpaky. Soud totiž uznal argumenty obhajoby, že policisté se s autem u vjezdu do areálu ČSAD otáčeli a nerespektovali dopravní značku Stop, dej přednost v jízdě.

Oceněné učitelce Gymnázia Josefa Božka v Českém Těšíně Kateřině Bernatíkové blahopřeje ministr školství mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.
Medaile od ministra pro učitelku českotěšínského gymnázia

„Vozidlo policie nedalo přednost v jízdě, proto nelze uznat obžalovaného vinným z ublížení na zdraví," zdůvodnil výši trestu předseda senátu Roman Raab. Za tento trestný čin hrozilo Zdeňku Bulawovi až deset let vězení.

Policisty Martina Rusnoka, Tomáše Turoně (oba +25) a Tadeáše Matuszka (+42) policejní prezident povýšil do hodnosti podporučíků in memoriam. Stali se 81., 82. a 83. padlým policistou od roku 1990.

Po odpykání poloviny trestu soud Zdeňka Bulawu, který se až do nástupu trestu živil výrobou a prodejem alkoholu, za dobré chování propustil na svobodu.

Skupinka polských bezdomovců na hraničním mostě v Těšíně. Září 2023.
Problémy s bezdomovci v Českém Těšíně. Před strážníky prchají přes hranici

V roce 2011 však stanul před soudem znovu, tentokrát za daňové úniky při výrobě alkoholu. Krajský soud v Ostravě mu tehdy uložil devítiletý souhrnný trest. Dva však už měl za sebou za způsobení dopravní nehody v roce 2003 a k tomu se připočítala doba, kterou strávil ve vazbě. Společně s pěti komplici připravil Bulawa stát na daních o 112 milionů korun. Tři pachatele soud poslal na sedm až devět let do vězení, jednomu uložil podmíněný trest a jednoho zprostil obžaloby.