Alespoň to tvrdí oslovení komunální politici z regionu. Po rezignaci premiéra Petra Nečase (ODS) volají po nových volbách logicky třeba sociální demokraté. „Každopádně jsem pro předčasné volby. Já osobně nechci, aby prezident pověřil politika, který sestaví novou vládu. Úřednická vláda už dost pokazila stav v České republice," řekl Deníku místostarosta Jablunkova Petr Gawlas (ČSSD).

„Já jsem pro předčasné volby. S touto vládou jsem dlouhodobě nespokojený a politickou situaci bych raději nekomentoval," prohlásil Michal Pobucký, sociálnědemokratický primátor Frýdku-Místku.

„Samozřejmě jsem pro předčasné volby. Jsou posledním řešením, a v současné situaci to je nutné. Vláda měla ideální prostor pro korupci a nové vládě stejně už lidé nebudou věřit. Chtělo by to předčasné volby, kde by se rozdaly nové karty ve volbách. Stávající strany se budou chtít udržet ještě tak rok u korýtka. Už to nebudou dělat naivně, ale najmou si tajně poslance, aby se o tom nikdo nedozvěděl. A politická situace se neposune kupředu. Je to katastrofální. Co jsem se bavil s lidmi, byli velmi znechucení z toho, co se děje, co vidí v televizi nebo čtou v novinách například sledování premiérovy manželky," řekl někdejší poslanec Jiří Carbol (KDU-ČSL), který je momentálně starostou Dobré.

Kantor: Hodí nás teď do jednoho pytle

„Já si myslím, že předčasné volby by situaci vyřešily. Myslím, že by mohly být dobrým řešením," říká i třinecký místostarosta Ivo Kantor, který je členem ODS. Míní, že do občanských demokratů se nyní bude „střílet ze všech stran", a to nejen v Praze. „Průšvih je v tom, že komunální politici, kteří se chovají slušně a za nic nemohou, jsou hozeni do jednoho pytle s těmi, kteří dělají politiku v těch nejvyšších patrech. Dá se očekávat negativní vnímání ,odéesky´ na všech úrovních, tedy i na té komunální," zopakoval místostarosta Třince. „Přestože za to člověk nemůže a není v ničem namočen, v rámci celé té aféry bude zapomenuta i celá ta práce, která se dosud udělala," tvrdí.

MARKÉTA KMECOVÁ, MAREK CHOLEWA