Možná to bylo netradiční vánoční rozjímání, ale jistě zajímavé a poučné. Spolu s aktéry programu se přítomní hosté postupně ocitali v několika zemích světa, kde se slaví Vánoce různým způsobem v rozdílnou dobu. Dozvěděli se tak, jaké jsou zvyky a vánoční tradice v Polynésii, Dánsku, Francii, Španělsku, Rusku a samozřejmě byly vzpomenuty i tradiční české Vánoce se vším, co k nim patří. Možná si někdo z hostů zapamatoval i vánoční přání vyslovené v jazyce země, o které se zrovna hovořilo.

Samozřejmě zazněly i verše, a sice báseň Lazeckého (Až budou Vánoce v tobě) přednesl bývalý člen Místecké Violy Stanislav Janeček. Do rytířského sálu zavítal i Mikuláš až z Austrálie, který Violákům přinesl dárečky, principálovi pak svítící zvoneček s přáním, aby zářil v lidských srdcích i po celý nový rok 2009. Moderátorka večera Vlasta Blizňáková pak Mikuláše obdarovala jablíčkem a popřála mu pevné zdraví.

Ve druhé části večera pak vystoupil pěvecký sbor Catena Musica se sbormistrem Lubomírem Ivánkem. Ve svém programu uvedl sbor nejen koledy, ale i spirituály a svými nádhernými zpěvy dokázal v sále navodit příjemnou předvánoční atmosféru. „Jsem ráda, že dnes máme plný sál, přišlo sto třicet lidí, aby se zastavili v této uspěchané době a chvíli rozjímali. Jistě nebyli zklamáni a přišli na jiné myšlenky,“ řekla pracovnice frýdeckého zámku Anna Volná.

DAJANA ZÁPALKOVÁ