Na ochranu před těmito temnými silami se na vyvýšených místech zapalovaly mohutné hranice a skákání přes oheň mělo zajistit dlouhodobé mládí a plodnost. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zajištění bohaté úrody.

Tuto noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se také staví májka. Nezapomeňte na správné seřízení košťat po zimní sezoně, abyste neohrožovali provoz a mohli bezpečně doletět na jednu z akcí, kterých se bude v blízkém i vzdálenějším okolí konat skutečně hodně.

Tradiční akce Hry bez katastru aneb Upal si svou čarodějnici přichystali na pátek v Dobraticích. Sraz účastníků je ve 14 hodin před budovou místního obecního úřadu, odkud vyjde průvod čarodějnic v čele s koňským povozem. Na místním hřišti TJ Comfort Dobratice se pak všichni účastníci mohou těšit na dobré jídlo a pití, soutěže pro děti i dospělé, líbání pod rozkvetlým „obecním líbacím stromem“, promenádu v hadrech, lety na koštěti kolem hřiště a vyvrcholením zábavného odpoledne bude upálení čarodějnic a večerní taneční zábava.

Od 10 hodin se v pátek mohou čarodějnice slétat v Malenovicích na louku u hospody U Veličků pod Lysou horou. Rej čarodějnic a strašidel se bude konat od 10.30 do 16 hodin rovněž v Penzionu Sluníčko na Ostravici. Čarodějky a další ošklivé babice z celého okolí se mohou shlukovat v pátek a v sobotu také ve zřícenině hradu Hukvaldy. Více informací najdete na www. beskydy.cz.

Beskydské informační centrum zve na tyto ,,čarodějnické akce“:

1. květen - V obci Visalaje jsou čarodějnice chráněný druh – proto je nepálí. Zvou je do tradičního prvomájového průvodu. Vychází se každoročně 1. května v 9 hodin od chaty na Visalajích ,,U Rumjana“ k další občerstvovací stanici na Zlatníku.

1. květen - V obci Ostravice v areálu koupaliště Sluníčka vypukne v 10:30 hodin rej čarodějnic a strašidel. Čarodějnice a strašidla obdrží při vstupu oprávnění k řízení koštěte a pro potěchu ducha i těla se mohou zúčastnit karaoke soutěže „Čarodějnice hledají Superstar“.

1. květen - Velký slet čarodějnic se uskuteční rovněž pod Lysou horou na louce u hospůdky U Veličků a na Hukvaldech.

2. květen - Naposledy se letos babice sejdou na letišti v Bahně u Frýdku-Místku a to už ve čtrnáct hodin.