Státní podnik Povodí Odry totiž u příležitosti Světového dne vody opět pořádá tradiční Den otevřených dveří na pěti ze svých přehrad. „Pro veřejnost budou ten den zpřístupněny přehrady Šance, Morávka, Žermanice, Kružberk a Slezská Harta. Zájemci budou mít jedinečnou příležitost si také prohlédnout i náš vodohospodářský dispečink a laboratoře v sídle Povodí Odry v Ostravě,“ prozradil obchodní a personální ředitel Povodí Odry Čestmír Vlček. Dodal, že zpřístupněny budou také prostory rybného hospodářství v Žermanicích a v Kružberku. Oproti loňskému roku však zůstanou zavřeny čistírny odpadních vod. Přehrady Olešná a Baška uvnitř hrází žádné prostory nemají, návštěvníci si však do jejich okolí mohou vyrazit na příjemnou procházku.

„Den otevřených dveří se uskuteční v sobotu 28. března od 9 do 15 hodin. Poslední vstup k prohlídkám bude ve 14.30 hodin,“ uvedl Čestmír Vlček. Pokud by však musela být vyhlášena povodňová aktivita, akce by musela být zrušena.

Návštěvníci přehrad se mohou těšit na opravdové technické lahůdky a záplavu zajímavých informací. Žermanická přehrada například za padesát let svého provozu ještě nikdy nebyla úplně plná. Nejvíce vody v ní překvapivě nebylo během povodní před dvanácti lety, nýbrž v roce 1972, kdy do plna chybělo „jen“ 72 centimetrů. Přehrada se navíc potýká se zajímavým problémem, kterým je pomalý zdvih a náklon tří přehradních bloků v pravém údolním svahu. „Bloky se naklánějí v celých kusech ke vzdušné straně nádrže. Řádově se jedná o náklon dvou a půl centimetru. Stabilita přehrady proto byla odborníky nově prozkoumána a analyzována s využitím prostorového matematického modelu chování hráze. Měření ukázala, že vodní dílo je v bezpečném stavu. Vloni na jaře jsme dostali povolení provozovat přehradu na dalších padesát let,“ ujistil hrázný Václav Rára. Žermanická přehrada právě minulý rok oslavila své padesáté narozeniny.

Určitě nezapomenutelný zážitek ovšem nabízí například i prohlídka technického zařízení a vnitřku hráze přehrady Šancev Ostravici. Zájemci tu mimo jiné budou moci sestoupit injekční štolou pětapadesát metrů pod hladinu přehrady a projít více než tři sta metrů dlouhým tajemně působícím nitrem hráze. Zdejší hrázní pro návštěvníky připravili také výklad o historii a technickém zařízení této přehrady, která je už bezmála čtyřicet let pro většinu lidí na Frýdecko-Místecku rezervoárem pitné vody. Příležitosti prohlédnout si samotné srdce přehrady každoročně během Dne otevřených dveří využívají stovky lidí.