Vendryně – Že před řidiči na přejezdu u vlakové stanice Vendryně na Třinecku začne svítit červené výstražné světlo a spustí se závory, není nic výjimečného. A stále zde není raritou ani to, že před spuštěním závor někteří neposlušní řidiči přejezd projedou. Proto se Správa železnic, dopravní policie a město Třinec dohodly na instalaci inteligentního kamerového systému pro eliminaci takových případů. Přejezd ve Vendryni je prvním z prvních vytipovaných míst, kde moderní systém funguje.

Cvičení policistů speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie MS kraje.
V multifunkčním výcvikovém centru trénovala speciální pořádková jednotka

„Vytvořili jsme a na Třinecku otestovali unikátní řešení, které odpovídá současným nárokům policie a umožňuje spolehlivé zaznamenávání a následné vyhodnocování informací o přestupcích či trestných činech zcela bez obsluhy,“ popsal systém generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

7 bodů a až 5 tisíc pokuty

Kamery u přejezdu registrují spuštění světelné výstrahy a po uplynutí přiměřené doby na bezpečnou reakci řidiče potom i průjezd každého silničního vozidla. Dokumentaci o přestupku pak putují na servery policie, kde je software je automaticky roztřídí a informace o přestupcích aut do 3,5 tuny postoupí příslušné obci s rozšířenou působností, v tomto případě Třinci.

Primátorka Třince Věra Palkovská.
Priorita Třince? Investice do dopravy, říká primátorka města Věra Palkovská

„Pro řidiče takový přestupek na železničním přejezdu znamená záznam 7 bodů do jeho bodového hodnocení, vedle toho mu hrozí také pokuta až 5 tisíc korun a zákaz řízení motorových vozidel až na 6 měsíců,“ upozornil ředitel služby dopravní policie Jiří Zlý. Finanční prostředky z výběru pokut putují do rozpočtu města Třince, který příslušnou agendu vyřizuje. Porušení zákona v případě vozidel nad 3,5 tuny automaticky řeší dopravní inspektorát Policie ČR.

Necelá dvacítka hříšníků

„Byli jsme osloveni Policií ČR a vyšli jsme vstříc ověření spolehlivosti fungování tohoto systému, který přispěje k vyšší bezpečnosti provozu, ochraně zdraví a životů občanů,” doplnila primátorka Třince Věra Palkovská.

Nehoda, Dobrá, Frýdecko-Místecko, zásah hasičů, 16. března 2023.
Čtvrteční nehoda dvou vozidel na Frýdecko-Místecku. Jedno lehké zranění

První měsíc a půl provozu chytrého dohledu nad přejezdem potvrdil, že systém zde nebyl nainstalován náhodou. „Od 1. února do poloviny března zaznamenal automatizovaný systém vyhodnocování přestupků nepovolený průjezd u sedmnácti vozidel,“ řekl Deníku mluvčí třineckého magistrátu Stanislav Cieslar s tím, že koho kamery zachytily, trestu už neunikne. Řeší se už jen výše pokuty.

Po analýze ostrého provozu ve Vendryni bude možné tento systém spustit i na dalších vytipovaných železničních přejezdech. S postihem vjezdu na železniční přejezd po spuštění výstražné signalizace tak musí řidiči v budoucnu počítat na více místech.