„Povstat musíte při jeho příchodu všichni, potlesk nechám na vás,“ instruoval školník více než dvě stovky mladých lidí, kteří se shromáždili v tělocvičně. Nevadilo jim, že prezident přijel – kvůli koloně na výpadovce z Ostravy na Frýdek-Místek – s menším zpožděním. Generál Pavel se od nich dočkal mocného, opakovaného aplausu.

„Ve volbách nanečisto u nás dostal dvaadevadesát procent hlasů,“ zmínil student Ondřej Kruťa. Pro prezidenta si přichytal otázku, jak by se stavěl k možnosti, že by volební právo měli už mladší než osmnáctiletí lidé. K jeho spokojenosti se dočkal odpovědi, že dnešní mladá, chytrá a zvědavá generace k tomu předpoklady má.

Dvoudenní návštěva prezidenta Petra Pavla v Moravskoslezském kraji - Eva Pavlová na návštěvě domova pro seniory Kamenec, 28. března 2023, Ostrava.
VIDEO: První dáma Eva Pavlová navštívila ostravské seniory

Na úvod přišly ovšem zdvořilostní dotazy. “Jaká byla cesta? Strašná,“ reagoval s úsměvem Petr Pavel na dotaz z pléna. Hovořil o rozmarech počasí a bílé tmě na dálnici D1. A pak už došlo na vážnější témata. Konkrétně na vztah Česka ke komunistické Číně a na možnou návštěvu Tchajwanu. „Musí to být rozvážné, ale sebevědomé,“ nechal se slyšet prezident.

Jako důvod, proč se rozhodl kandidovat, zmínil obavy z populismu. „Že by naše republika mohla k němu sklouznout,“ odpověděl mladé tazatelce.

Studentka, která dostala šanci oslovit Petra Pavla poslední, se ptala, jak se cítí na Pražském hradě? Jako návštěvník velice vznešeně a s respektem, zmínil. Hůře se ale cítil v obřích kancelářích. A poznamenal, že sídlo a pracoviště prezidenta je největším obydleným hradním komplexem na světě.

Dvoudenní návštěva prezidenta Petra Pavla v Moravskoslezském kraji - návštěva City Campus Ostravské Univerzity, 28. března 2023, Ostrava.
VIDEO: Souhrn prvního dne návštěvy prezidenta Pavla v Moravskoslezském kraji

Setkání se neúčastnili zdaleka všichni studenti. „Každá třída mohla vybrat čtyři zástupce, někde se vybíralo losem, jinde podle zájmu,“ přiblížila Andrea Čmielová, zástupkyně ředitele Gymnázia Petra Bezruče. Za prezidentem přišli také studenti z Gymnázia Cihelní. Odtud byly vybrány tři třídy studentů, které mají v osnovách právo.

Ředitelé gymnázií Radovan Gaura a Pavel Carbol předali prezidentovi dárky, například „kouzelnou“ láhev, kterou lze po vypití vždy doplnit. Přidali se i kantoři se slivovicí a vysvětlením, že jeho předchůdce nezanechal v Lánech zrovna velké zásoby alkoholu. „Předám kancléřce, aby položila základy nové sbírce,“ reagoval Pavel.