„Prostě se tady volilo podle svého přesvědčení,“ nechal se slyšet Marek Sikora, starosta Hrčavy, kde podle loňských údajů žije 243 obyvatel. V úvodním kole tu bývalého premiéra a miliardáře chtělo na Hradě osmapadesát voličů, generála ve výslužbě devatenáct. Hlasovalo ani ne padesát procent.

V závěrečném kole jich už šlo k urně přes jednašedesát procent. Babiš dostal hlas dvaadevadesáti, Pavel pětatřiceti lidí z Hrčavy. Místní to komentovali tak, že „řešili a vyřešili po svém“, možná se na tom odrazila i věková struktura s nemalým počtem starších, kteří si pamatovali jeho premiérování a vnímali prý zemi v lepší kondici. Hrčava každopádně jako taková překonávala i Babišovu baštu Karvinsko, kde předseda hnutí ANO obdržel 61,74 %.

Exkluzivně v Deníku: Takto reagují osobnosti z MS kraje na vítězství Petra Pavla

V nejvýchodnější vsi Bukovec hned vedle Hrčavy na česko-polsko-slovenském pomezí souseda nenásledovali. Ale bylo to jen těsné: Pavel 50,06 %, Babiš 49,93 % (a měli i značnou účast přesahující lehce sedmdesát procent občanů).

Co se Frýdeckomístecka týkalo, volební účast opět narostla, a to z 66,58 % v prvním na 69,05 % ve druhém kole. A situace se otočila ve prospěch generála s 51,38 procenty hlasů. Vyjádřeno lidmi, tak Pavla v pátek 27. a v sobotu 28. ledna preferovalo 60 182, Babiše pak 56 933 obyvatel okresu.

Frýdecko-Místecko a pak také Novojičíncko, to jsou každopádně dva jediné okresy v Moravskoslezském kraji, kde Petr Pavel vyhrál. V ostatních se voliči přikláněli k vítězství Andreje Babiše.