„Začínal jsem po škole ve zlínských filmových ateliérech, kde se vyrábějí nejhezčích české kreslené filmy. Byla to krásná práce, ale až příliš statická a monotónní. Na jednu minutu filmu je třeba tisíc čtyři sta čtyřicet obrázků a každý z nich se ručně maluje, nejsou to žádné počítačové animace,“ říká Petr Otáhal z Frýdku-Místku.

Tato mravenčí práce neodpovídala jeho temperamentu. „Lákaly mě jako každého mladého člověka počítače a informatika. Proto jsem si v devadesátých letech našel místo v jedné významné české vzdělávací agentuře. Nejdříve jako obchodní zástupce a díky pracovním úspěchům jsem v hierarchii firmy vystoupal až na post jednoho z odborných ředitelů,“ vzpomíná na své začátky Petr Otáhal. „Z této pozice jsem si začal uvědomovat, jak nesmírně důležité jsou lidské zdroje pro úspěch každého podniku. Viděl žalostnou situaci v mnoha firmách. Zaráželo mě, jak se neumí chovat ke svým zákazníkům a jak neumí získávat zakázky. To mě vedlo k tomu, že jsem se před deseti lety začal hlouběji zajímat o vzdělávání dospělých,“ popisuje mladý podnikatel.

Ředitel andragogické asociace

Nejdříve pracoval sám jako lektor, později zjistil, že ho baví i organizování kurzů a došel až k tomu, že vybudoval vlastní společnost zabývající se vzděláváním dospělých. „Nyní máme osm pracovišť a spolupracujeme s více než stovkou lektorů. Lidé, kteří prošli našimi kurzy, už počítáme na tisíce,“ konstatuje Petr Otáhal. Od konce loňského roku se navíc stal ředitelem Asociace odborníků v andragogice České republiky v Praze.

„Tato společnost působí po celé republice a mimo jiné pořádá odborné semináře pro podnikatele. Mohou se na nich například seznámit s možnostmi získávání peněz z evropských fondů. Evropská unie nabízí neuvěřitelně velké finanční možnosti a česká podnikatelská veřejnost má stále o možnostech využití těchto zdrojů velmi malé povědomí. Přitom v podstatě platí, že každý slušný podnikatel s rozumnými nápady, který ví, co chce a se zdravou ekonomikou, má velké šance tyto zdroje používat,“ říká.

Beskydy mu učarovaly

Asociace je však užitečná i pro samotné odborníky, kteří se vzděláváním dospělých zabývají. „Za každou hodinou kurzů se skrývají hodiny jejich přípravy, samostudia lektorů, vyhledávání odborných textů z českých i zahraničních zdrojů. Proto je i v naší branži důležité, aby si lidé, kteří se v ní pohybují, měli možnost vyměňovat informace, nápady, myšlenky a zkušenosti. Mimoto asociace propaguje i nezbytnou nutnost celoživotního vzdělávání u všech skupin obyvatelstva,“ vysvětlil Petr Otáhal.

S notnou dávkou nadsázky k tomu s úsměvem dodal, že jejího prezidenta dělá proto, že tuto funkci nikdo nechce dělat, protože je bezplatná. Do svého soukromí ovšem nechává nahlédnout jen nerad. „Pocházím z Přerova a krátce jsem žil i v Brně. Na Severní Moravu mě přivedly pracovní povinnosti. Beskydy mi ale nesmírně učarovaly svým neopakovatelným kouzlem. S partnerkou Petrou jsme si oblíbili vyjížďky na kole po zdejších vrších. Oproti hanácké rovině je to obrovský rozdíl,“ usmíval se Petr Otáhal.

Čas na čtení má, nemá televizi

„Poslední dobou jsem také nasbíral zcela nové zkušenosti. Partnerka totiž letos skládala státnice v ekonomickém oboru na Vysoké škole báňské, takže jsme si doma dokonale prohodili role. Na mě zůstalo vaření, úklid a podobně, už to ale oba naštěstí máme úspěšně za sebou,“ podotkl s ulehčením prezident. „Jinak chodíme rádi do divadla, zajímá nás architektura, velmi mě baví číst. Zbývá mi na to čas i proto, že už desátým rokem nemám televizi a její zrušení myslím bylo velmi moudré rozhodnutí,“ prozradil nakonec o sobě mladý muž.