Obyvatelům Bašky-Hodoňovic došla trpělivost. Žádají úřady, aby řešily kritickou situaci na silnici I/56 mezi Frýdkem-Místkem a Frýdlantem nad Ostravicí v místě, kde se odbočuje na místní komunikace v lokalitě Kamenec.

S iniciativou přišla Marie Šimíková. „Během čtrnácti dnů jsem nasbírala 121 podpisů," řekla redakci. V Hodoňovicích žije devět let, před časem se ale rozhodla, že obejde sousedy, kteří mají stejnou zkušenost, a zkusí s dlouhodobým problémem pohnout. „Už několikrát jsem málem měla jiné auto v kufru. A já vozím vzadu tři děti. Nebudu hrát ruskou ruletu s našimi životy," vysvětlila žena.

Ilustrační foto V dopise, který poslali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) i krajskému úřadu, lidé připomínají, že odbočit na křižovatce přináší velké riziko a stres. V místě sice byla snížena rychlost na 70 kilometrů v hodině, ale bezohledným řidičům je to jedno. „Takoví podnikatelé z Ostravice, z Čeladné tu sedmdesátku absolutně nedodržují," konstatovala Marie Šimíková. Podle místních se zde běžně jezdí stovkou. Žena se snažila získat i nějaké statistiky dopravních nehod. Přes obecní úřad se dostala k policejním údajům, podle kterých se na křižovatce Hodoňovice Kamenec od roku 2008 do letošního 13. srpna mělo odehrát dvanáct havárií, tomuto číslu však nevěří.

„Není to pravda. Letos tam prý nebyla ani jedna nehoda, ale zkuste tady obejít lidi. Zeptejte se kohokoliv. Řeknou vám, že byly nejmíň čtyři, jen kamarádka byla aspoň u dvou," říká Marie Šimíková s tím, že na křižovatce bylo v poslední dekádě prokazatelně i několik smrtelných nehod.

Žena naznačila, že někteří motoristé nechtějí na Kamenci nic riskovat, a jedou proto až do Frýdlantu, kde se bezpečně otočí a jedou zpět na Bašku. „To je ale zajížďka," připomněla. Její kamarádka kvůli obavám z nebezpečného úseku dokonce odmítá do Hodoňovic přijet. „Řekla mi: Přijeď ty za mnou!" líčí Marie Šimíková.

Ilustrační foto

Krajský úřad lidem odpověděl, že díky iniciativě obce Baška se o silnici opakovaně jednalo a měl by být hotov i projekt úpravy křižovatky. „Podle našich informací byl projekt úspěšně projednán a i z naší pozice je doporučen k realizaci," napsal krajský úřad. Na výzvu pak reagovalo i ŘSD. Také tato organizace odmítá, že se kritická situace neřeší. „Obcí Baška byla předložena projektová dokumentace, která bude konzultována 4. září, a to se všemi zástupci dotčených organizací," napsal Tomáš Opěla, ředitel ostravské správy ŘSD. Na jednání do Ostravy se chystá i Marie Šimíková s několika sousedy. „Chci, ať se tam něco děje. A je to pro mě hodně důležité," říká.

„Ideální by byl kruhový objezd," naznačila. U této varianty jí však bylo neoficiálně sděleno, že by vyšla na zhruba 40 milionů korun. „Z toho jsme v šoku," prohlásila. Starostka Bašky Irena Babicová Deníku potvrdila, že obec má zpracován projekt, který vše řeší úpravou vodorovného dopravního značení.

„I toto bude stát skoro tři miliony korun," shrnula s tím, že na schůzce počátkem září se zřejmě ještě nebude řešit financování. Naznačila ale, že v této souvislosti požádá o pomoc i kraj. Ke křižovatce Hodoňovice Kamenec poznamenala: „V rámci územního plánu se zde uvažovalo o mimoúrovňovém křížení, o kruhovém objezdu ne."