„Na mezinárodní kongres zavítalo přes 150 sester a bratrů ze všech nemocnic a záchranných služeb Čech, Moravy, Slezska a Slovenska,“ konstatoval hlavní organizátor kongresu a člen předsednictva sekce ARIP Jan Chuda. V horském hotelu zněly přednášky z oboru intenzivní a resuscitační péče a nově i přednášky z oboru přednemocniční neodkladné péče a přednášky na téma krizové připravenosti stá­tu.

Největší úspěch sklidily přednášky tiskového mluvčího a klinického psychologa Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáše Humpla. „Ten ve svých dvou přednáškách o loňských povodních na Novojičínsku poukázal na nelehkou práci tamních záchranářů, kteří bleskovou povodeň zažili na vlastní kůži, když jim velká voda společně se zdravotnickým operačním střediskem vytopila i jejich výjezdové stanoviště,“ pověděl Jan Chuda.

„Při přehrávce hovoru na linku 155, kdy bezradná žena našla na zastávce v místní části Nového Jičína Loučce ženu se zástavou srdce, běhal všem přítomným mráz po zádech,“ dodal. Stejnému zájmu přítomných se pak těšila i druhá přednáška Lukáše Humpla o nově zřízeném kurzu pro zdravotníky o psychosociální péči. Tyto dvě přednášky byly na kongresu vyhodnoceny jako nejlepší a Lukáš Humpl si za ně z Ostravice odnesl zájezd.

Zajímavé však byly i ostatní přednášky. „Pozvání na mezinárodní kongres přijala například i zástupkyně ministerstva zdravotnictví Dana Hlaváčková, která vystoupila na téma krizové připravenosti státu v resortu zdravotnictví,“ prozradil Jan Chuda. V oblasti přednemocniční neodkladné péče se hovořilo o stále diskutovaném a aktuálním tématu telefonicky asistované neodkladné resuscitace, která je denním chlebem dispečerek linky 155. „Na toto téma zazněly přednášky Martiny Papalové,“ upřesnil organizátor. „Účastníci a účastnice si odnesly mnoho nových poznatků rovněž v oblasti intenzivní, resuscitační a neodkladné péče, které zazněly v dalších neméně zajímavých přednáškách,“ dodal Jan Chuda.