Jak vypadá současná covidová situace na vašem oddělení?
Stejně jako ve většině evropských zemích, v celé České republice a v regionu. Ani na našem oddělení není situace rozhodně taková, jakou jsme si na jaře přáli. Od září se naše oddělení znovu plní covidovými pacienty, kteří tak znovu výrazným způsobem omezují péči o ostatní hospitalizované pacienty s jinými infekčními nemocemi. Podobně jako v celé republice i u nás dominuje u covidu varianta delta.

Stačí vám lůžka?
Od poloviny října jsme pro tyto pacienty museli uvolnit celou jednotku intenzívní péče a jednu ze dvou standardních stanic. V posledním týdnu se jimi začíná plnit i poslední standardní stanice, dosud určená pro ostatní infekční pacienty. Proti loňskému roku je však situace přeci jen optimističtější. Vloni touto dobou už kapacity našeho infekčního oddělení dávno nestačily, pacienti s covidem obsadili stanice interního oddělení, anesteziologicko-resuscitačního oddělení a provoz celé nemocnice byl výrazně ochromený.

Ilustrační foto
Dalších devět tisíc. Nakažených v Česku opět přibývá, vláda zpřísňuje opatření

Otázkou je, jestli se loňská situace přece jen časem nezopakuje. Jak u vás vyznívá poměr pacientů očkovaných a neočkovaných?
Jednoznačně a podle očekávání v neprospěch neočkovaných. V rizikové skupině pacientů chronicky nemocných nebo starších šedesáti let je u nás proočkováno více než osmdesát procent. Z tohoto pohledu by mělo v této kategorii logicky potřebovat hospitalizaci nejméně pětkrát víc očkovaných než neočkovaných. Skutečnost je naštěstí naprosto odlišná. Od začátku podzimní vlny nám na oddělení převažují pacienti neočkovaní. Jinými slovy – na existenci podzimní vlny se prokazatelně podílejí převážně neočkovaní lidé. Dochází k tomu, že infekce jejich přičiněním dorazí bohužel i k naočkovaným seniorům a k lidem s jiným těžkým chronickým onemocněním. Covid toto původní onemocnění zkomplikuje někdy až k úmrtí. Kdyby ho nedostali, žili by s původním onemocněním dál. Lidé staří nebo s výrazně podlomeným zdravím však nemusejí na vakcinaci odpovědět stejně jako lidé zdraví a ochrana, navozená očkováním, se jim může vytratit rychleji.

Jde tomu rozumět tak, že covidem jsou ohroženi hlavně senioři a lidé s podlomeným zdravím?
Ne tak docela. V průběhu letošního podzimu máme na oddělení i víc mladých a zpravidla neočkovaných, ale jinak dosud zdravých lidí a to včetně aktivních sportovců.

Anděla Pravdová.
Vitální paní Anděla ve 103 letech vedla syna k oltáři, sama mu napekla i koláče

Jaký máte názor na očkování dětí proti covidu?
Děti obecně očkovat doporučuji. Samozřejmě musíme přitom vycházet z doporučení autorit i z povolení, vydávaných na podkladě klinických zkoušek. V současné době je povoleno očkovat děti od 12 let a věřím, že se už blíží doba očkování dětí od 6 let. Rodičům bych v tomto směru rád připomenul, že těžké průběhy infekce covidu, bohužel i včetně úmrtí, jsou registrované též u dětí. Dobře známý je právě u dětí pozdní postkovidový syndrom s multiorgánovým selháním, tak proč riskovat? Sám mám vnučky ve věku šest a osm let a pokud bude očkování v jejich věku povoleno, určitě ho doporučím. Vakcíny jsou mimořádně čištěné a jistě bezpečné, takže po zvážení všech pro a proti mohou být očkované i těhotné ženy.

V létě panoval klid, rostla naděje na uvolnění vydaných nařízení a podzim všechno rázem změnil. Tento fakt hodně lidí nechápe. V čem vy vidíte příčinu tak rychlého zvratu?
V tomto směru vnímám dva zásadní problémy. Prvním je, že vydaná nařízení byla podle mého názoru v porovnání s mnoha jinými zeměmi poměrně mírná a benevolentní. Přesto dodržovaná nebyla a stále nejsou. Kdyby dodržovaná byla, určitě bychom nebyli tam, kde teď jsme. Druhý souvisí s poměrně nízkou proočkovaností české populace. Spoléhat na to, že velká část populace už covid prodělala, a tudíž onemocnět nemůže, se ukázala jako lichá. Kromě těchto dvou hlavních faktorů samozřejmě existuje ještě celá řada dalších, ty jsou však ovlivnitelné už obtížněji.

Na hřbitově v Široké Nivě odpočívá hrdina druhé světové války Andrej Šuhaj. Jeho starší bratr vstoupil do historie jako hlavní postava románu Nikola Šuhaj loupežník.
Bratr Nikoly Šuhaje loupežníka byl válečný hrdina a žil na Bruntálsku

Nedávno jste na covidové téma debatoval se známým epidemiologem Rastislavem Maďarem. Podle něj stoupne po Vánocích počet lidí, zemřelých na covid a respirátory do jara nesundáme. Plně se s ním shodujete nebo se v něčem lišíte?
Žádné názorové neshody jsem nezaznamenal. Jsem přesvědčený, že všichni odborníci v zainteresovaných oborech se v názorech, jak chránit populaci, jak pacienty léčit a jak s nemocí bojovat shodují. Na velkých odborných fórech panuje až nápadná jednota. To jen pár jedinců občas vykřikne něco protichůdného, prakticky ale pokaždé nedostatečně podloženého.

Každý z nich se snaží zviditelnit. I demokracie má svá úskalí.
Taková už demokracie je a každý v ní má právo na svůj názor. Jako velkou chybu však vnímám to, že právě těmto lidem, prezentovaným jako „zaručení odborníci", poskytují média obrovský prostor. Čtenáři a posluchači z řad laiků pak často nerozliší, kde je pravda, a to u nich může vést k nejistotě. No, a právě ta nejistota je zřejmě hlavní příčinou tak malé proočkovanosti.

Mezi očkovanými lidmi ale panuje frustrace z toho, že dodržují všechna nařízení, a přesto se pro ně nic nemění. Nesnižuje to další motivaci?
Domnívám se, že současná vládní opatření situaci už mění. Naočkované motivovat k očkování je přece zbytečné. Věřím, že jim bude fandit i budoucí vláda. Nemá cenu si něco nalhávat – bez vysoké proočkovanosti pandemii nezvládneme.

Využití vakcíny Pfizer pro děti do 11 let schválily jako první Spojené státy americké.
PŘEHLEDNĚ: Očkování proti covidu u dětí. Vše, co byste měli vědět

Covid je u nás zabydlený už téměř dva roky a lidé jsou z něj nejenom dost unavení, ale též znechucení. Jakou prognózu jim nabídnete do konce letošního roku?
Rád bych potěšil dobrou zprávou, ale nemám ji. V následujících týdnech se bude situace dál zhoršovat. Pokud se však konečně budou dodržovat přijatá opatření a pozvolna bude dál stoupat proočkovanost, domnívám, že závěr letošního roku by mohl být přinejmenším takový, jako byl loňský. Situaci však mohou ovlivnit nové mutace covidového viru. Myslím si však, že i na ně by současná medicína, zejména výrobci vakcín, mohli velmi rychle zareagovat. Závěrem předám trochu optimismu. Připravované protivirové léky jsou nadějné a monoklonální protilátky jsou dostupné. Osobně si moc přeji, aby jarní vlna, pokud přijde, byla už konečně mírnější.