Vedení města Frýdek-Místek se prostřednictvím své tiskové mluvčí pár hodin po vydání článku ohradilo proti tvrzení, že se primátor města pochválil za práci, kterou odvedli jiní. „Instalace moderních LED tabulí probíhá po konzultacích s vedením města, přičemž město poskytuje dopravci při montáži těchto cedulí součinnost, např. napojení na zdroj energie,“ uvedla mluvčí Frýdku-Místku Jana Musálková Jeckelová.

Petr Korč v úterý umístil na svůj Facebook a na další facebookové skupiny status, který dává občanům na vědomí instalaci nových panelů. V postu propaguje tento projekt takto: „Zvyšujeme kvalitu MHD zdarma a zdaleka nekončíme. Na hlavních zastávkách instalujeme velké informační panely“. Vyvolává to dojem, jako by projekt chytré zastávky byl další službou pro občany, o kterou se zasloužila radnice. Až na to, že tento projekt město nefinancuje ani nezajištuje. Celý ho má na starosti soukromý dopravce Transdev Slezsko.

Panely financuje firma a EU

Do zvýšení komfortu cestujících investoval externí dodavatel služeb přepravy po městě. LED tabule informují na devíti zastávkách o nejbližších odjezdech. „Většinu nákladů hradí Unie, konkrétně 85 procent, zbylých 15 pocent je hrazeno ze zdrojů společnosti Transdev Slezsko, která je smluvním dlouhodobým provozovatelem MHD ve Frýdku-Místku. Další nepřímé náklady spojené s instalací, administrací projektu a podobně jdou pak plně na vrub naší společností,“ říká Jakub Vyvial, ředitel osobní dopravy Transdev Slezsko. Rovněž i dotační žádost byla zpracovávána a podávána pouze touto společností.

Nové informační panely na hlavních zastávkách, 24. dubna 2024, Frýdek-Místek.
Snazší orientace na zastávkách ve Frýdku-Místku. LED tabule ulehčují cestování

Deník se obrátil na magistrát Frýdku-Místku s prosbou o vyjádření. Přímý telefon na primátora Korče redakce od tiskového oddělení nedostala, a tak požádala o vysvětlení mluvčí magistrátu Janu Musálkovou Jeckelovou.

Status zůstal nevysvětlen

Jak byl statut primátora Petra Korče míněn? A proč oslovuje veřejnost v množném čísle za město, když se o projekt města nejedná?

Mluvčí magistrátu se k těmto otázkám nevyjádřila, odpověděla pouze na dotaz, který se týkal financování a realizace LED panelů. „Vše je zcela v režii dopravce Transdev,“ potvrdila Jana Musálková Jeckelová.

Dětské hřiště na sídlišti Riviéra, 23. dubna 2024, Frýdek-Místek.
Dětské hřiště na Riviéře v Místku je o zdraví. Rodiny raději šlapou do Frýdku

Dopravce Transdev zajišťuje pro Frýdek-Místek přepravu obyvatel na základě projektu MHD zdarma. „Město v letošním roce dotuje tuto službu 157 miliony korun,“ sdělila mluvčí Frýdku-Místku. (Původně uvedla redakce Deníku nesprávně, že Transdev Slezsko za tuto službu platí dopravci částku 157 milionů korun ročně. Správná verze je, že město Frýdek-Místek si službu objednalo u společnosti Transdev Slezsko a za tuto službu platí dopravci částku 157 milionů korun ročně.)

Provozování veřejné dopravy zdarma je službou města, která funguje již několik let. Proto i další věta primátora z jeho facebookového statusu: „A pořad platí, že MHD byla, je a zůstane pro občany města za symbolickou jednu korunu ročně,“ může vzbuzovat dojem, že město sice zainvestovalo do zvelebení MHD zastávek, ale i tak zůstane doprava zdarma.

Na sociálních sítích vyvolal příspěvek, který primátor Frýdku-Místku Petr Korč umístil na nejméně čtyři různé komunikační platformy, velký zájem lidí. Směřují většinou primátorovi pochvaly a díky. Někteří z nich jsou ale zmatení a ptají se: „Přiznám se, že nevím, je-li to iniciativa města nebo dopravce. Kdo ví?" objevilo se například v komentářích ve facebookové skupině Frýdek-Místek. Do uzávěrky článku zůstal dotaz tohoto pisatele ze strany primátora bez odezvy.