Město má nově pět náměstků primátora, v uplynulém volebním období byli pouze čtyři. Za sociální demokraty se náměstky znovu stali Karel Deutscher a Pavel Machala, za hnutí ANO Radovan Hořínek a Jakub Míček a za KDU-ČSL Marcel Sikora, který byl v posledních letech radním.

Vyšší počet náměstků zkritizoval Jiří Kajzar z opozičního hnutí Naše Město F-M. „Myslím si, že další náměstek je zbytečný luxus. Nevidím sebemenší důvod pro zřízení dalšího výdaje z rozpočtu města, který nebude malý - bude to přes milion korun ročně,“ řekl Kajzar, který byl dosud náměstkem primátora.

Primátor Michal Pobucký zdůvodnil zvýšení počtu náměstků tím, že začala výstavba obchvatu. „Pan náměstek Deutscher, který měl předtím na starosti nejenom dopravu, ale i územní plánování, dotace a ekonomiku ve městě, o tuto kompetenci přišel. Má vyloženě dopravu, protože obchvat si vyžádá hodně času, a zároveň i změny městské hromadné dopravy, které bude muset koordinovat,“ podotkl Pobucký. Město podle něj bude pravděpodobně vypisovat veřejnou soutěž na nového autobusového dopravce.

Z opozice zazněl při jednání zastupitelů také návrh, aby předsedové finančního a kontrolního výboru nebyli v uvolněné funkci. Neuvolněný politik pobírá jako předseda finančního či kontrolního výboru spíše symbolickou odměnu. Pokud ale je v uvolněné funkci, dostane peníze, jejichž výše vychází z nařízení vlády. Znamená to zhruba padesátitisícovou měsíční odměnu.

Ve Frýdku-Místku to v praxi funguje od roku 2014, a ani po volbách se na tom na základě rozhodnutí zastupitelů nic nezmění. „Je to standardní mechanismus, který se zavedl před čtyřmi lety a osvědčil se,“ konstatoval primátor Pobucký.

Piráti, hnutí Naše Město F-M a SPD navrhovali do čela kontrolního výboru, který tradičně řídí člen opozice, pirátského zastupitele Leonarda Vargu, ten ale nenašel podporu mezi koaličními zastupiteli. Do čela kontrolního výboru zvolila těsná většina zastupitelů Ivana Vrbu z KSČM, ačkoli lidovci, kteří jsou součástí koalice, pro něj nehlasovali. Jejich chybějící hlasy pro Vrbu ale nahradili komunisté. Staronovým předsedou finančního výboru se stal Jaroslav Ryška z hnutí ANO.

RADU TVOŘÍ ČSSD, ANO A KDU-ČSL

V městské radě je pět členů za ČSSD, čtyři za hnutí ANO a dva za KDU-ČSL – mimo primátora a náměstky byli radními zvoleni Josef Hálka a Jiří Zaoral za ČSSD, Lucie Chovanečková a Jaroslav Ryška za ANO a Richard Žabka za lidovce. Opozici tvoří hnutí Naše Město F-M, Piráti, SPD a KSČM. Dosavadní koalici tvořila ČSSD s hnutím Naše Město F-M, KDU-ČSL a hnutím ANO.

Mezi hnutím Naše Město a sociálními demokraty se ale v posledních měsících koaličního vládnutí rozhořely značné spory a ve volební kampani se vůči sobě vzájemně vymezovali. ČSSD vyhrála říjnové komunální volby ve městě a ve třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu obsadila jedenáct křesel. Hnutí ANO má v zastupitelstvu osm zastupitelů a KDU-ČSL čtyři zastupitele, koalice tak má většinu hlasů