Zastupitelé, kteří měli vyhodnotit nabídky výběrového řízení, tak reagují na události a změny posledních týdnů. Stejně tak jsou odloženy přípravné práce pro stavbu haly Polárka, tedy zejména přeložky teplovodu, veřejného osvětlení či vybudování komunikace.

Radní čekají na vyjádření ministerstva kultury, které v současné době zjišťuje, zda se Víceúčelová sportovní hala (VSH) zařadí mezi kulturní památky, či nikoli.

„Národní památkový ústav byl vyzván, aby dokumentoval tento objekt a podal analýzu historické a architektonické hodnoty, pořídil fotodokumentaci, na jejímž základě se bude mimo jiné ministerstvo rozhodovat," prohlásil koncem dubna Martin Strakoš, pracovník NPU Ostrava, který společně s kolegou VSH navštívili.

„Svolání mimořádného zastupitelstva k hale Polárka by bylo v současné době bezpředmětné. Čekáme na verdikt ministerstva kultury, které rozhoduje o tom, zda bude současná VSH zařazena na seznam kulturních památek. Do rozhodnutí ministerstva kultury by nebylo vhodné zahájit práce na výstavbě nové haly, proto byl také posunut termín výběrového řízení na dodavatele stavebních prací investiční akce Hala Polárka – podmiňující objekty," informovala tisková mluvčí města Jana Matějíková.

S tímto názorem souhlasí také opoziční zastupitel Martin Špetla za TOP 09, který odklad považuje za rozumný krok hned z několika důvodů.

„Do doby rozhodnutí ministerstva kultury ve věci žádosti o zařazení VSH mezi kulturní památky by nemělo město, respektive zastupitelstvo, činit žádné nezvratné kroky vedoucí k výstavbě nové haly. Výběr dodavatele nové haly nebude ve Frýdku-Místku probíhat formou standardního výběrového řízení, ale podle slov náměstka Pobuckého jako v prvním městě v České republice bude vítězný dodavatel vybrán formou elektronické aukce. Navíc, vzhledem k tomu, že v nedávném případu manipulace s městskými zakázkami je mezi obviněnými i ředitel odboru IT z magistrátu spolu s dlouholetým externím dodavatelem informačních technologií, je dobře, že vedení města odložilo rozhodnutí zastupitelstva i z toho důvodu. V budoucnu by totiž mohly v oblasti veřejných zakázek ve Frýdku-Místku vzniknout další pochybnosti, v tomto případě o výběru dodavatele nové haly Polárka," řekl redakci Martin Špetla.

Odložení přípravných prací na výstavbu nové haly vití také Petr Konůpka (ODS).

„Není třeba spěchat a zbytečně utrácet velké peníze," sdělil opoziční zastupitel.

Téma VSH budou radní údajně projednávat 5. června, hned následující den po řádném zasedání zastupitelstva.