Dva lidé utonuli, ke dvěma, kteří měli zdravotní problémy, se nedostala záchranka. Další tři osoby policie nalezla v Jeseníku nad Odrou.

Nejdřív bylo potvrzeno utonutí ženy v Jičínce, která se při přívalu vody nezvládla zachytit o auto a voda ji strhla. Záchranáře, kteří se jí snažili neúspěšně resuscitovat, nakonec velká voda uvěznila také a nemohli odjet k dalším vážným případům. Minimálně jeden z nich podle ranních informací záchranářů skončil úmrtím pacienta.

Poté bylo potvrzeno utonutí muže v Kuníně na předměstí Nového Jičína. Právě jindy poklidná Jičínka přitékající z Beskyd odnesla přívaly nejvíc. Hladina tu vystoupala během dvou hodin o šest metrů.

Podle policejní tiskové mluvčí Miroslavy Michálkové Šálkové policie nalezla další tři oběti v Jeseníku nad Odrou, které se zatím nepodařilo identifikovat, protože se policie zatím k nim nedostala. Podle výpovědi očitých svědků v Jeseníku nad Odrou zemřeli dva bratři, kteří šli na pomoc své matce, která byla uvězněna v domě. Ženu se podařilo zachránit. Bratři, podle vyýpovědi svědků, pravděpodobně zachytili přímo v domě. O osudu třetí oběti z Jeseníku nad Odrou nemáme informace.

Nový Jičín zřídil krizová centra. Více se dozvíte ZDE

Hladina Jičínky do 2.40 hodin klesla téměř o čtyři metry, na méně než kritických 260 cm. Povodňová vlna ovšem mezitím dorazila do Ostravy, kde hasiči staví vzdouvající se Odře barikády. Ta by měla ve čtvrtek ráno kulminovat, nyní je na druhém stupni povodňové aktivity.

Podle posledních informací se několik desítek lidí na Novojičínsku a Vsetínsku ocitlo prakticky bez střechy nad hlavou, pitné vody a dva tisíce odběratelů přišlo o dodávky zemního plynu.

Nemocnice v Novém Jičíně přijala osm lidí

Šest osob ošetřila v průběhu čtvrtku 25. června chirurgická ambulance Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně. „Jednalo se převážně o pohmožděniny zad, hlavy a končetin. Někteří pacienti měli drobné oděrky, které si vyžádaly šití,“ informovala mluvčí novojičínské nemocníce Simona Součková a dodala, že podle ošetřujícího lékaře MUDr. Petera Rajny se věnují lidem průběžně a dá se očekávat, že ještě někdo vyhledá v průběhu dne ošetření. Na interním oddělení přijali k hospitalizaci dvě ženy, jejich diagnózu v poledne teprve upřesňovali. „Dá se předpokládat, že potíže souvisejí s obrovským psychickým tlakem,“ doplnila Součková.

Meteorologové varují, že Morava, Slezsko a částečně i východní a jižní Čechy budou přívalovými dešti postižené i ve čtvrtek. Má zde, především v bouřkách, během dne spadnout dalších až 40 milimetrů srážek!

Například v Bělotíně spadlo během pouhých třech hodin, mezi 20. a 23. hodinou, 114 milimetrů srážek. To je zhruba pětina celoročního úhrnu. Neuveřitelný příval způsobil sesuvy půdy, bahno z polí zaplavilo celé vesnice, podmáčené jsou železnice i silnice. Příval sebou odnášel auta, napříkald matka s dětmi z něj jen tak tak stačila utéci.

Aktuální informace o povodňové situaci čtěte také ZDE

V Novém Jičíně voda poškodila plynové potrubí, plyn unikla a hrozil výbuch. Zavřít přívod se podařilo až před půlnocí. Kvůli havárii musel být evakuován zdejší domov důchodců, v noci už se ale senioři opět mohli navracet do svých bytů.

„Nad Beskydami spadlo drastické množství srážek, asi 80 milimetrů během dvou hodin. Obrovská vlna sebrala bahno z polí a přehnala se přes několik vesnic. Během okamžiku řeka stoupla na stoletou vodu," uvedl mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

Třetí stupeň povodňové aktivity byl ve středu kolem dvaadvacáté hodiny vyhlášen na potocích Ludina a Velička v Hranicích. Hlídka městské policie objížděla v tu dobu nejvíce ohrožené ulice s megafonem a apelovala na obyvatele, aby se přemístili do vyšších pater.

Vydatně pršet začalo v Hranicích krátce po devatenácté hodině. Během pár minut stoupla hladina obou dominantních potoků o několik desítek centimetrů.

Přívalový déšť však nestíhala pojímat ani kanalizace a na ulicích se tvořily obrovské kaluže. Nejdramatičtější situace nastala po dvacáté hodině pod nadjezdem na třídě 1. máje.

Srážkové úhrny v Povodí Odry

Vozidla, jedoucí směrem od Ostravy na Olomouc, musela pod mostem přejíždět do protisměru, jinak by tam uvízla. Za obrovské množství vody, jejíž hladina v některých místech dosahovala téměř metrové výšky, mohl na silnici I/47 jeden jediný ucpaný kanál.

„Když tady kolem cesty sekli trávu, napadala kanalizační mřížkou dolů a tak se to teď snažím vyčistit, aby mohla voda odtéct,“ komentoval situaci pod třídou 1. máje pracovník Správy a údržby silnic.

Pár desítek metrů od něj stáli strážníci městské policie a řídili v obou směrech dopravu, aby pod mostem nedošlo ke srážce. Po silnici i chodníku se místy valila voda také ve čtvrti zvané Mexiko.

PŘEDPOVÉDNÍ VÝSTRAŽNÁ INFORMACE ČHMÚ

Počasí u nás bude ovlivňovat i nadále tlaková níže nad Balkánským poloostrovem.

Na návětřích hor by mělo do čtvrtka 18 h spadnout maximálně 10 až 30 mm. Během čtvrtka se budou zejména na Moravě a ve Slezsku místy vytvářet bouřky, které mohou být ojediněle doprovázené přívalovými srážkami (kolem 40 mm/h). V důsledku vydatných srážek v průběhu noci ze středy na čtvrtek ( s maximálními úhrny v okolí města Hranice na Moravě až 150 mm za cca 4 hodiny ) v kraji Moravskoskezském, Olomouckém a Zlínském očekáváme výrazné vzestupy hladin, s dosažením až 3. SPA, zejména pak na Odře, jejích přítocích a toku Bělé. Na tocích v povodí horního a středního Labe očekáváme v reakci na srážkové úhrny dosažení během noci a čtvrtečního dopoledne 1. až 2. SPA. Na tocích v oblasti Šumavy a Novohradských hor očekáváme během čtvrtka přechod k mírným poklesům a případně další kolísání v reakci na srážky. Předpověď hydrologického vývoje bude dle potřeby upřesňována podle výskytu a předpovědi srážek.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:
Nebezpečí zatopení níže položených míst, údolních poloh, sklepů apod.
Uposlechnout pokynů místní samosprávy, policie a hasičské záchranné služby.

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha


Lidé v pláštěnkách nebo s deštníky nad hlavou tam úzkostlivě sledovali stále se zvyšující hladinu Veličky. „Ještě v devět hodin byla v normálu. Pak se ale začala zvedat doslova z minuty na minutu. Úplně mi to připomnělo situaci z roku 1997,“ svěřila se Deníku jedna z místních obyvatelek.

Její soused se s pomocí dvou dřevěných desek a těsnícího silikonu snažil vytvořit zábranu proti vodě, která již začala ohrožovat jeho dům i prodejnu v suterénu. Hladina Bečvy se s přibývajícím časem zvedala rovněž.

Před půl desátou protékalo jezem odhadem hrázného šedesát kubíků vody za vteřinu. „Situaci mám pod kontrolou a zatím ještě na řece žádný stupeň povodňové aktivity vyhlášen nebyl,“ tvrdil ještě ve 22.20 hrázný Jaromír Capil.

V centrální části sousedních lázní už byl v té době pod vodou celý pravý břeh. Na vině však nebyla voda z Bečvy, ale z přilehlých kopců. Ve dvou místech stékala tak prudce, že s sebou přibírala i kousky větví. Valila se přes cestu a lázeňský park mezi mostem a čerpací stanicí úplně zatopila. Některá vozidla kalužemi statečně projela, další se otáčela a volila jinou trasu.

Deset minut před jednou hodinou po půlnoci upozorňuje policie hlásičem, že situace se zhoršuje a voda bude stoupat.

KDE NASTALY VÝLUKY NA ŽELEZNICI A JAK FUNGUJE NÁHRADNÍ AUTOBUSOVÁ DOPRAVA? ČTĚTE ZDE

Nejdramatičtější byla na řece Jičínce, která teče přes Mořkov, Životice a Nový Jičín. Její hladina stoupla ve 22 hodin až na 615 centimetrů. Stupeň ohrožení přitom je již na 260 cm.

Jak se rozvodnila Jičínka

Průtok se zastavil na 156 metrů krychlových za sekundu, dále byl již neměřitelný. Přitom o hodinu dříve byl jen 17,1 metru krychlového.Vážná situace byla rovněž v Petřvaldě, kde hladina Lubiny dosáhla 3. povodňového stupně ve 22. hodin a dvacet minut poté se vyšplhala o 15 centimetrů nad tuto značku.

Náhlý příval vody si první oběť vyžádal v místní části Nového Jičína Žilině. Proud vody strhl ženu, jejíž totožnost zatím není známá. Přes oživování se ji nepodařilo zachránit." Záchranka společně s hasiči řeší, jak dojet za dalšími dvěma případy v Kuníně. Starší muž se selháním srdce a žena, která je před porodem. Situace se komplikuje, protože operační středisko ZZS v Novém Jičíně má v objektu tři čtvrtě metru vody.

Povodní postižené obce Mořkov, Životice a Hodslavice na Novojičínsku jsou v krizovém stavu. Podle dispečera Povodí Odry hasiči evakuují obyvatele rodinných domů. Voda by ve středu v noci a čtvrtek mohla potrápit i občany Jeseníků, Beskyd, Vysočiny, ale i Novohradských hor či Šumavy, jedná se především o obce na horních tocích zdejších řek. Na horách by mělo dále pršet, varuje zpravodajství ČT24.

Podle informací Deníku byly v Novém Jičíně zatopeny ulice Dolní brána a Štefánikova a jejich okolí. Za krytým bazénem strhla Jičínka lávku pro pěší. Samo město bylo dlouhou dobu bez elektrického proudu. Výpadky elektřiny byly i v jiných částech regionu.

Jeseník nad Odrou: Bylo to horší než v roce 1997

Řeka Lůha vystoupila z břehů. Obec policisté uzavřeli, střed vesnice je stále pod vodou. Povodeň si v Jeseníku podle dostupných informací vyžádala minimálně jednu oběť, někteří hovoří i o dvou mrtvých. Živel bral ploty, auta a ničil chodníky i cesty.

Místní obyvatelé tvrdí, že tato katastrofa je horší než povodně v roce 1997. Voda ve středu obce dosahovala až dva metry nad vozovku. Na místě zasahují dvě vyprošťovací vozidla záchranářů z Hlučína i další hasičské jednotky.

Jeseníkem cloumají velké emoce. Lidé hledají své věci, auta voda odnesla často i stovky metrů.

Hranicko: Velička i Ludina se vylily z břehů

Třetí stupeň povodňové aktivity byl ve středu kolem dvaadvacáté hodiny vyhlášen na potocích Ludina a Velička v Hranicích. Hlídka městské policie objížděla v tu dobu nejvíce ohrožené ulice s megafonem a apelovala na obyvatele, aby se přemístili do vyšších pater.

Vydatně pršet začalo v Hranicích krátce po devatenácté hodině. Během pár minut stoupla hladina obou dominantních potoků o několik desítek centimetrů.

Přívalový déšť však nestíhala pojímat ani kanalizace a na ulicích se tvořily obrovské kaluže. Nejdramatičtější situace nastala po dvacáté hodině pod nadjezdem na třídě 1. máje.

Vozidla, jedoucí směrem od Ostravy na Olomouc, musela pod mostem přejíždět do protisměru, jinak by tam uvízla. Za obrovské množství vody, jejíž hladina v některých místech dosahovala téměř metrové výšky, mohl na silnici I/47 jeden jediný ucpaný kanál.

„Když tady kolem cesty sekli trávu, napadala kanalizační mřížkou dolů a tak se to teď snažím vyčistit, aby mohla voda odtéct,“ komentoval situaci pod třídou 1. máje pracovník Správy a údržby silnic.

Pár desítek metrů od něj stáli strážníci městské policie a řídili v obou směrech dopravu, aby pod mostem nedošlo ke srážce. Po silnici i chodníku se místy valila voda také ve čtvrti zvané Mexiko.

Lidé v pláštěnkách nebo s deštníky nad hlavou tam úzkostlivě sledovali stále se zvyšující hladinu Veličky. „Ještě v devět hodin byla v normálu. Pak se ale začala zvedat doslova z minuty na minutu. Úplně mi to připomnělo situaci z roku 1997,“ svěřila se Deníku jedna z místních obyvatelek.

Její soused se s pomocí dvou dřevěných desek a těsnícího silikonu snažil vytvořit zábranu proti vodě, která již začala ohrožovat jeho dům i prodejnu v suterénu. Hladina Bečvy se s přibývajícím časem zvedala rovněž.

Před půl desátou protékalo jezem odhadem hrázného šedesát kubíků vody za vteřinu. „Situaci mám pod kontrolou a zatím ještě na řece žádný stupeň povodňové aktivity vyhlášen nebyl,“ tvrdil ještě ve 22.20 hrázný Jaromír Capil.

V centrální části sousedních lázní už byl v té době pod vodou celý pravý břeh. Na vině však nebyla voda z Bečvy, ale z přilehlých kopců. Ve dvou místech stékala tak prudce, že s sebou přibírala i kousky větví. Valila se přes cestu a lázeňský park mezi mostem a čerpací stanicí úplně zatopila. Některá vozidla kalužemi statečně projela, další se otáčela a volila jinou trasu.

Deset minut před jednou hodinou po půlnoci upozorňuje policie hlásičem, že situace se zhoršuje a voda bude stoupat.

Valašsko: Stovky domů pod vodou

Až stovky domů na Vsetínsku jsou pod vodou. Ve středu o 18. hodině se totiž nad oblastí Valašskomeziříčska a Rožnovska přehnala průtrž mračen, která zvedla koryta Rožnovské Bečvy a přilehlých přítoků. Během dvou hodin napříkald ve Valašském Meziříčí spadlo 30 milimetrů srážek.

Už kolem 18.30 hodin začali obyvatelé regionu volat o pomoc na tísňovou linku. Operační důstojník HZS Zlínského kraje začal posílat posílat jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů z okolí na řešení problémů po zaplavení sklepů a přízemí domů.

„Situace se velmi rychle komplikovala především v obci Zubří, kde se voda z místních toků dostala z koryta a zaplavila jak komunikace, tak i hlavní silniční tah. Další problémy byly hlášeny z obcí Zašová, Bynina a Krhová,“ popsal mluvčí hasičů Ivo Mitáček.

Ve Stříteži nad Bečvou voda podemlela železniční trať. Kvůli vzniklému nebezpečí musela být zastavena vlaková doprava. Hasiči během večera zachraňovali rovněž lidské životy. „Jednalo se o uvězněné řidiče v osobních nebo nákladních autech na silnicích, další osoby, které se nemohly dostat z domu a voda je odřízla nebo jednoho člověka, který zůstal kvůli vodě na mostě,“ uvedl dále Mitáček.

Operační středisko HZS Zlínského kraje bylo zavaleno stovkami telefonátů občanů, kteří žádali pomoc při čerpání vody ze sklepů nebo obytných částí domu. „Jednotky ze Vsetínska byly posíleny o další hasiče ze Zlínska.
Vrtulník nepomohl díky povětrnostním podmínkám

Požádali jsme rovněž o pomoc armádní vrtulník z Přerova,“ řekl Mitáček. Hasiči chtěli monitorovat celé zasažené lokality a upřesnit rozsah povodní. Vrtulník ale nevzlétl pro nevhodné letové podmínky a silné bouřkové počasí. Některé obce na Meziříčsku hlásili poškození drátů elektrického vedení a žádali o jeho celkové odpojení.

Voda pronikla rovněž do centra Valašského Meziříčí. Bylo zaplaveno několik silnic a přilehlých ulic. Neprůjezdné byly kruhové objezdy a důležité silniční spoje.

Nad oblasí přestalo pršet kolem 21. hodiny. V některých místech začala voda klesat a hasiči mohli postupně zajíždět do postižených míst s čerpadly. Některá místa zůstávají i nadále pro těžkou techniku hasičů nedostupná.

Ve Valašském Meziříčí byl svolán povodňový štáb. Po celou noc organizuje dojezd těžké techniky na odstraňování naplavenin, stromů, překážek a bahna.

Podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu stoupla za večer hladina Rožnovské Bečvy o 120 centimetrů. Průtok řeky se zvýšil desetinásobně. Mezi Rožnovem, Valašským Meziříčím a Vsetínem v délce 28 kilometrů je zatopena řada úseků. Někde dopravu komplikují i popadané stromy. V Zubří voda zablokovala hlavní silniční tah na Slovensko.

Olomoucko: V Hustopečích 16 domů pod vodou

Dramatickou noc prožili lidé, hasiči a záchranáři na Hranicku. Ze středy na čtvrtek se tam vylévaly řeky a potoky z břehů, obyvatelé si mnohdy při útěku před živlem nestačili ani sbalit tašku. Velká voda řádila nejvíc v Hranicích, Hustopečích a Bělotíně.

V Hustopečích nad Bečvou hasiči vynášeli na zádech lidi z domů. Silnice mezi Hustopečemi a Hranicemi se proměnila v řeku. Přímo v Hustopečích zachraňovali do půlnoci ze zaplavených domů dvacet pět lidí, z toho pět dětí.

Kolem půlnoci ze středy na čtvrtek se z břehů vylily také potoky Ludina a Velička v Hranicích. Hasiči a strážníci městské policie objížděli domy, které se ocitly v ohrožení a vyzývali jejich majitele k urychlenému odchodu.

Někde lidé spali a o tom, že se jejich zahrady a dvorky ocitly pod vodou, neměli ani tušení. Záplavy jim nedaly ani čas sbalit si tašku s nejpotřebnějšími věcmi.

Někteří své příbytky opouštěli s prázdnýma rukama a obavami, co všechno ještě stihne voda do rána napáchat.

Ulicemi v tichosti problikávaly majáky hasičských a policejních aut, jejichž posádky průběžně sledovaly stav v nejvíce ohrožených oblastech. Kde ještě nebyl k evakuaci důvod, tam se lidé vrhali do sklepů nebo přízemních místností, odčerpávali z nich vodu a zachraňovali nejcennější věci.

Mezitím déšť ustal a hladiny obou potoků kulminovaly.

V Hustopečích se vylil z břehu místní loučský potok spolu s retenční nádrží. Asi tři ulice v obci se ocitly zcela pod vodou.

„Kolem půl sedmé večer najednou stoupla hladina loučského potoka a za dvě hodiny se už vylil z břehu. Šestnáct domů bylo zcela pod vodou.,“ popsala starostka Hustopečí nad Bečvou Júlia Vozáková.

Situace v Hustopečích připravila hasičům z Přerovska horké chvíle.

„Na místě máme celkem jedenáct jednotek. Vynášíme lidi z domů, protože je zde asi metr a půl vody. Zachraňujeme je z obydlí buď na zádech a nebo s pomocí člunů,“ popsal ředitel Hasičského záchranného sboru v Přerově Miroslav Čoček, který byl přímo na místě.

Podle něj bylo z domů evakuováno celkem pětadvacet lidí, z toho pět dětí. Jeden muž také uvízl v koruně stromu, protože ho spláchla voda.

„Záplavy si naštěstí nevyžádaly žádné lidské životy a nikdo při nich nebyl ani vážněji zraněn,“ podotkl dále Čoček.

Hasiči přímo v obci zřídili povodňovou komisi, která pomáhá zdejším obyvatelům.

„Většina evakuovaných obyvatel má kde přenocovat. Jsou u příbuzných a ráno se uvidí, co bude dál. Doufáme, že se situace uklidní, ale do rána budeme v pohotovosti,“ řekla starostka Hustopečí nad Bečvou Júlia Vozáková.


Bělotín: voda strhla vedení plynu

Stejně dramatická situace byla ve středu večer také v Bělotíně. Voda zde totiž strhla vedení plynu, a ten začal unikat do obce.

„Abychom zabránili nebezpečnému úniku do ovzduší, musela plynárna zastavit plyn v celé obci,“ informoval operační důstojník přerovských hasičů.

Hasiči evakuovali také jedenáct osob, které uvízly v areálu jedné hranické firmy. Podle ředitele přerovského Hasičského záchranného sboru Miroslava Čočka byla zcela zastavena doprava na hlavním tahu z Valašského Meziříčí do Hranic, který se proměnil v řeku.

Vydatně pršet začalo v Hranicích krátce po devatenácté hodině. Během pár minut stoupla hladina obou dominantních potoků o několik desítek centimetrů.

Přívalový déšť však nestíhala pojímat ani kanalizace a na ulicích se tvořily obrovské kaluže. Nejdramatičtější situace nastala po dvacáté hodině pod nadjezdem na třídě 1. máje.

Vozidla, jedoucí směrem od Ostravy na Olomouc, musela pod mostem přejíždět do protisměru, jinak by tam uvízla. Za obrovské množství vody, jejíž hladina v některých místech dosahovala téměř metrové výšky, mohl na silnici I/47 jeden jediný ucpaný kanál.

„Když tady kolem cesty sekli trávu, napadala kanalizační mřížkou dolů a tak se to teď snažím vyčistit, aby mohla voda odtéct,“ komentoval situaci pod třídou 1. máje pracovník Správy a údržby silnic.

Pár desítek metrů od něj stáli strážníci městské policie a řídili v obou směrech dopravu, aby pod mostem nedošlo ke srážce. Po silnici i chodníku se místy valila voda také ve čtvrti zvané Mexiko.

Na některých tratích v kraji nejezdí vlaky

Ostrava - Intenzivní srážky na Moravě zkomplikovaly provoz na železničních tratích na střední a severní Moravě. Někde voda dosahuje až ke kolejím, někde už jsou tratě zaplavené. Proto bylo ve středu večer uzavřeno několik tratí:

Úsek Hranice na Moravě - Polom (na trati Česká Třebová - Přerov - Bohumín) - železniční stanice Polom uzavřena ve 21.30 hod., je zatopené kolejiště. Zatopené jsou i příjezdové silnice, zatím nelze zajistit náhradní autobusovou dopravu.

Hranice na Moravě - Hustopeče nad Bečvou - provoz zastaven ve 21.20 hod., trať je podmáčená,náhradní autobusová doprava není možná z důvodu zaplavené silnice

Suchdol nad Odrou - Nový Jičín město - provoz zastaven ve 21.30 hod., podmáčená trať,náhradní autobusová doprava není možná z důvodu zaplavené silnice.

Frenštát pod Radhoštěm - Veřovice - podmáčená trať

Rožnov pod Radhoštěm -Valašské Meziříčí - provoz zastaven v 19.30 hodin, trať podmáčená, náhradní autobusovou dopravu nelze zajistit pro zaplavené silnice

Informovala o tom Radka Pistoriusová, regionální mluvčí Českých drah s tím, že informace o stavu kolejiště (dopravní cesty) poskytne Správa železniční dopravní cesty.