Kolem nedokončené stavby kulturního domu, s níž sousedí fungující hotel Horal, kroužil před časem soukromý investor. Situace v soudních sporech mezi městem a manželi Bedřichem a Karin Čmielovými se však zkomplikovala natolik, že se prodej objektů a přilehlých pozemků nedotáhl do konce.
Starý zájemce se vyjádří, ale vzal si čas na rozmyšlenou
Radnice nyní čeká na to, zda zájemce svou původní nabídku potvrdí. „Vyhradil si nějaký čas pro to, aby to zvážil. V nejbližších dnech bychom měli mít jasno, jak to bude s investorem,“ naznačil Sagitarius. Připomněl, že už v roce 2007 byl schválen záměr odprodeje majetku a vznikla i komise pro posouzení nabídek. „Kupec byl komisí pouze doporučen, celý ten proces byl pozastaven a zůstal na mrtvém bodě. Tehdy to nedospělo ani do rady, ani do zastupitelstva,“ shrnul jablunkovský starosta.
Případný prodej majetku by tak musel projít dvojím hlasováním. Ve hře je však stále i varianta, že o kulturák s hotelem se bude muset postarat město.
Bedřich a Karin Čmielovi, kterým v komplikované kauze objekty vlastně patřily i nepatřily, je opouštějí po patnácti letech. Podle všeho to udělají v nejbližších měsících. „Já to vidím zhruba na duben, alespoň tak je to stanoveno soudem a lhůtami, které se od toho odvíjejí. Ale v případě příznivých okolností k tomu může dojít na konci února, v březnu,“ odhadl Sagitarius.
Na dotaz, zda se může za určitých okolností stát, že Bedřich Čmiel bude muset zůstat v objektech déle, starosta řekl, že „to rozhodně ne“.
Dohodli se, že předání majektu nebude divoké
Přestože se obě stany bezmála deset let napadají u soudu a část žalob zdaleka není rozhodnuta, předání majetku prý bude hladké. Podle starosty k tomu přispěla i schůzka s Bedřichem Čmielem. „Nezapírám, že diskutujeme i s druhou stranou. Nikdo nechce, aby předání proběhlo nějak divoce, chaoticky. To by neprospělo ani jedné ze stran. Jsme uprostřed zimy a v konečném důsledku není dořešeno, zda to bude přebírat město, anebo nový majitel. Podstatné je to, že jsme se s panem Čmielem osobně dohodli, že to nechceme udělat v nějakém chaosu a lidově řečeno na divoko. On tam má navíc ještě své závazky, my to respektujeme,“ prohlásil Sagitarius.
Rovněž Čmiel už minulý týden Deníku řekl, že předání majetku by mělo být „naprosto bezproblémové“, podle svých slov žádné obstrukce v podobě vodních příkopů a odstřelovačů na střechách nechystá. - více ZDE
Upozornil, že část pokojů v hotelu Horal má zajištěnu obsazenost až do roku 2011, a to díky stavbě železničního koridoru.
Kulturní dům je v rekonstrukci už od roku 1987. Sagitarius si netroufá odhadnout, kdy bude dostavěn tak, aby mohl začít sloužit veřejnosti. Všechny termíny se totiž v předchozích dvaceti letech ukázaly jako liché. „Záleží na tom, jak se bude situace vyvíjet. Pokud se najde solventní investor s dobrým záměrem, tak doufám, že to tentokrát vyjde a že to nebude trvat tak dlouho jako panu Čmielovi,“ prohlásil. Bedřich Čmiel, který se kdysi k dokončení kulturáku zavázal, naznačuje, že mu zlomila vaz nákladnost projektu, za chybu považuje i to, že v devadesátých letech přistoupil na půjčku od města.
Ne všechno bylo špatně, myslí si Čmiel
Domnívá se ale, že nový vlastník může stavět na fungujícím hotelu i hudebním klubu, který v místě vznikl. „Proč to všechno rušit?“ poznamenal. Je přesvědčen o tom, že dřívější humbuk kolem celé kauzy je dávno pryč a informace, že „skončil“, v podstatě už nikoho nezajímá. „Někteří lidé si myslí, že jsem si tam jen chodil pro peníze a kouřil doutník, ale je za tím spousta práce. Přistupoval jsem k tomu jako odpovědný hospodář,“ tvrdí Čmiel.
Podle starosty má o situaci detailní přehled celé vedení města. Na lednovém jednání radních totiž zaznělo shrnutí celé kauzy včetně informace, co se „událo“ u Nejvyššího soudu, který spor o majetek definitivně ukončil. Členové rady mají k dispozici i komentář ke sporu s firmou Igitur plus, jejíž jednatelkou je Karin Čmielová. Pře se týká věcných břemen, která na hotelu Horal vázla.