VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro rozpočet zvedli ruku i čtyři lidé z opozice

Třinec – Třinečtí zastupitelé mají za sebou nejdůležitější hlasování letošního roku: schválili totiž rozpočet města na rok 2011. Ten počítá s celkovými příjmy 793 milionů korun, výdaje se odhadují na bezmála 805 milionů. Pro návrh nakonec hlasovalo 21 zastupitelů, což znamená, že jej podpořili i čtyři zástupci opozice. Osm lidí se hlasování zdrželo.

16.12.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Šilar

Na rozdíl od minulých let, kdy se o rozpočtu debatovalo vždy jen pár minut, se tentokrát diskuse protáhla na dvě hodiny. Zástupci opozice si stěžovali na to, že návrh je místy nekonkrétní a chybějí v něm důležité údaje. Například Jan Ferenc tvrdil, že v materiálu postrádá informace o tom, jak se dlouhodobě vyvíjejí daňové a nedaňové příjmy.

Počet úředníků se zvýší, výdaje na mzdy ale neporostou

U mzdových nákladů, kde se počítá s částkou 108 milionů korun, chtěl vědět, zda se napřesrok sníží průměrná mzda úředníků, a doporučoval, aby se objem peněz na mzdy „zastropoval“. Vadí mu rovněž to, že počet úředníků se o čtyři zvýší.

„Mělo by nás to všechny zajímat – v rámci krize, která je. Všude se mluví o tom, že se snižují náklady na mzdy,“ prohlásil.

Podle starostky Věry Palkovské ale Třinec ve srovnání s ostatními městy obstojí. Mzdové náklady mají ve skutečnosti činit „jen“ 106 milionů. „Máme podstav, náš počet zaměstnanců je spíš průměr, podprůměr. Balík peněz je nižší, než byl loni. Co se týká těch čtyř zaměstnanců, s nimi se počítalo už v loňském roce, ale ta místa nebyla obsazena,“ uvedla.

Tajemnice Alena Textorisová připomněla, že od října se u značné části úředníků zvýšila platová třída, zároveň se však provedlo hodnocení zaměstnanců, na jehož základě se upravovalo osobní ohodnocení. Informace o průměrné mzdě úředníků či městských policistů v Třinci nejsou k dispozici, Textorisová ale podle svých slov předpokládá, že se v roce 2011 nezvýší.

Jan Ferenc nicméně trval na tom, aby zastupitelé konkrétní statistiky obdrželi, a byl mezi trojicí zastupitelů, kteří hlasovali proti rozpočtu.

Tvrzení o skrytých položkách starostka odmítá

Jeho kolega Radim Turek, který jako jediný nehlasoval vůbec, si myslí, že o rozpočtu se mělo rozhodovat až těsně před vánočními svátky. „Musím konstatovat, že je velice nestandardní, aby se tam objevovaly takzvané skryté položky, do kterých si v podstatě můžete dát, co chcete. To považuji za zcela nepřijatelné. Každý zastupitel prostě musí vědět, co daná položka obsahuje, o čem hlasuje, “ prohlásil směrem k vedení města.

Jeho tvrzení ale Věra Palkovská odmítla. „Žádné skryté položky tam nejsou. Mě udivuje, že se vám nelíbí, jakým způsobem je rozpočet předkládán. Protože pokud si pamatuji, tak jste po čtyři roky byl zastupitelem i minulém funkčním období. Pravdou je, že jste jedenáctkrát scházel, takže jste možná na všechna schvalování rozpočtu nebyl, a proto si to nepamatujete. A pokud si vzpomínám, tak jste nikdy neměl problém, že byl takto rozpočet předkládán,“ řekla starostka Turkovi. Dodala, že pokud se objeví požadavek na to, aby návrh rozpočtu byl příště „více rozklíčovaný“, ekonomický odbor to zohlední.

Palkovská rozpočet Třince na rok 2011 označuje za velmi úsporný. U investic by sice mělo jít o částku 133,5 milionu korun, tu ale podstatně navyšuje závěr dotovaného projektu revitalizace řeky Olše. Co se týká dalších investic, podle starostky jsou prioritou akce spojené s bezpečností na stávající silnici I/11. Jde mimo jiné o chodník z lokality Oldřichovice-Tyrská směrem na Nebory.

Autor: Marek Cholewa

16.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Varnsdorf (ve žlutém) na domácím hřišti porazil v duelu týmů ze spodních pater tabulky Frýdek-Místek 1:0.

Valcíři důležitý duel ve Varnsdorfu nezvládli

Krajští lidovci se sjeli do Frýdku-Místku, aby sledovali vývoj výsledků voleb.
13

OBRAZEM: Krajští lidovci ve sněmovně získali jen jeden mandát

V Bystřici hořela střecha kotelny na pile

/FOTOGALERIE/ Šest jednotek hasičů zasahovalo v sobotu ráno v Bystřici u požáru střechy kotelny na velké pile. Jeden člověk se nadýchal kouře, předběžná škoda byla odhadnuta na půl milionu korun. Příčina vzniku požáru je v šetření.

Řepiště domácí televizní premiéru neustály

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

To jsou oni! Poslanci, kteří budou hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

Škola v Bukovci získala Pečeť kvality

Základní škola a Mateřská škola Bukovec je jednou ze čtyř škol, které získaly ocenění Pečeť kvality. Půjde příkladem ostatním školám.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení