Pokud strážníci v Třinci najdou psa, který se zaběhne majiteli při venčení, řeší to s ním hned na místě. „Tam majiteli hrozí bloková pokuta do výše jednoho tisíce korun. Přihlížíme ale k okolnostem. Druhá věc je, když mu pes uteče. Tam postupujeme jinak a zvažujeme, zda to není porušení zákona necháváme to posoudit správními orgány," řekl ředitel třinecké městské policie Josef Kužma.

Strážníci zaběhnutého psa předají městskému útulku. Tam si ho může najít majitel, musí ale zaplatit náklady útulku na ubytování psa.

Například psí útulek v Sedlištích nyní ubytovává kolem 50 psů. „Při odchytu se provádí vstupní veterinární prohlídka. Druhá prohlídka se z důvodu vyloučení nákazy vztekliny dělá pátý den po ukončení karantény. Pak se pes očkuje a my ho dáváme do nabídky. Prvních pět dní ho ale můžeme vrátit pouze majiteli," řekla Eva Vinklárková, vedoucí psího útulku v Sedlištích, ve kterém najdou azyl psi z Frýdecko-Místecka kromě Třinecka a Jablunkovska. Doplnila, že ode dne nalezení psa platí čtyřměsíční lhůta, ve které ho nový majitel má jen v náhradní péči. V této době si původní majitel po uhrazení nákladů může psa vyzvednout.

V obcích psy odchytávají i zaměstnanci obce. „Na vesnici se lidé znají a většinou vědí, čí pes to je. Pokud je ale zvíře nebezpečnější nebo ho neznáme, musíme zavolat odbornou odchytovou službu," řekl místostarosta Bašky Martin Čajánek s tím, že pes pak putuje do útulku. Pokud si ho majitel nevyzvedne, náklady platí obec. „Je to problém. Řekl bych, že se to v poslední době objevuje častěji. Možná to vnímám citlivěji, protože mám malé děti. Majitelé sice řeknou, že pes je hodný a nikomu neublížil, ale sami víme, že takové případy se stávají," sdělil Martin Čajánek. Podle Evy Vinklárkové zůstává počet psů v útulku v posledních letech stejný, zvyšuje se ale nezodpovědnost některých pejskařů. „Někdo si pořídí psa a za rok ho odhodí, protože ho přestane bavit. Nebo ho z nějakého důvodu mít nemůže, ale nestará se, co se psem bude, a snaží se tu zodpovědnost přenést třeba na útulek," řekla vedoucí útulku v Sedlištích.

V Třinci se údajně situace zlepšila. „Když to bereme jen podle počtu odchytů, myslím si, že je to ve srovnání s minulými roky o něco lepší," uzavřel Josef Kužma.