Svazek se dostal do velkého časového skluzu. Zatímco ještě nedávno se hovořilo o tom, že stavět se musí 1. července, nyní se zdá, že práce odstartují po prázdninách.

Desítky kilometrů kanalizace a čistírny odpadních vod přitom musí být dokončeny už v roce 2010. Třinecká starostka Věra Palkovská harmonogram označila za „děsivý“.

Dobrou zprávou naopak je, že celá revitalizace bude levnější, než se počítalo v tendrové dokumentaci. V úseku Třinec – Těrlicko – Český Těšín je cena nižší o 7,8 procenta, část Bystřice – Vendryně má být levnější dokonce o 21 procent. „V úseku Jablunkov – Mosty – Návsí je rozdíl minus čtyři procenta,“ řekla starostka zastupitelům. Celková cena by neměla překročit 970 milionů korun. „Výsledek výběrového řízení je zcela neočekávaný, jsme na původních číslech,“ uvedla Palkovská.

Připomněla, že ještě loni v listopadu, kdy stál projekt před krachem, se obce snažily najít způsob, jak ušetřit půl miliardy korun. „Úspory jsou minimálně 330 milionů, ale mohou dosáhnout až 420 milionů,“ ře­kla.

SVS však potřebuje získat souhlas Evropské komise se změnami, které projekt udržely nad vodou. „Vzhledem k tomu, že jsou prázdniny, se nám to do konce července nepodaří. Do 20. července tak dostaneme dopis, který bude změnu rozhodnutí avizovat. Víc v této chvíli od Evropské komise nedostaneme,“ upozornila starostka. „Kde se ale zadrháváme těžce, je výběr finančního partnera,“ prohlásila. Podle ní muselo být zrušeno i jednací řízení, a zbývá tak jediná možnost. „Každá obec si bude finančního partnera hledat sama. Nebudu předjímat, co se může stát, když se to některé nepodaří,“ řekla Palkovská. Sněm starostů bude 2. července.

Třinečtí zastupitelé se k revitalizaci musí sejít také 23. července. Nejdůležitější hlasování, které celou anabázi uzavře, je tedy čeká v době dovolených. „Musí nás být alespoň osmnáct,“ řekla starostka svým kolegům. Dodala, že pokud jich přijde méně, „tak by to mohlo padnout.“

Kam dál:
Nabídky firem se v Třinci četly nahlas
Téma Deníku: Revitalizace Olše