Co momentálně frčí? Kromě klasických smrčků či borovic jsou to hlavně jedle, a ani letos nebudou na vánočním trhu chybět ty kvalitní dánské. V tuzemsku je nabízí například řetězec Mountfield.

Dánské jedle vyrostly na Jutském poloostrově, který má pro jejich pěstování ideální podmínky. Právě díky chladnému klimatu Severního moře a také písčitému podloží mají jedle pravidelný tvar, hustou a bohatou korunu a také dlouhou trvanlivost, což z nich činí na českém trhu velmi žádané zboží.

Ostatně Dánové jsou největšími exportéry vánočních stromků do Evropy.

Sněhová nadílka na Frýdecko-Místecku, 2. prosince 2023, Frýdek-Místek.
Ladovská zima je tu. Frýdek-Místek zasypal sníh a má napadnout další

„Když jsme v roce 2014 začínali s prodejem dánských neboli normandských jedlí, nikdo z nás asi nevěřil, že každým rokem budeme trhat prodejní rekordy. Jsme pyšní na to, že se tyto jedle během pár let staly nejoblíbenějšími vánočními stromky a dotváří vánoční pohodu ve třetině českých domácností,“ říká směrem ke Štědrému dni Michal Pobežal, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Mountfield.

Cena? Do tisícovky se vejdete

V nabídce jsou letos jedle ve třech kategoriích (Standard, Premium a Exclusive) a různých velikostech od 100 do 250 cm.

Provozovatelé lyžařských středisek se připravují na start sezony
Start zimní sezony v Beskydech se blíží. Podívejte se, jaké novinky nabídne

Ceny vánočních stromků zůstaly zachovány stejné jako v loňském roce. Například stromek o velikosti do 150 cm stojí 399 Kč a nejprodávanější velikost do 200 cm stojí 599 Kč. Samozřejmostí jsou pak i další doplňkové služby, jako zabalení stromků pro snadnější transport do domovů zákazníků a ořez kmenů.

Na jiných místech Frýdku-Místku jsou ceny stromků různé. Prodávají se jedle obrovské, borovice černé či smrky pichlavé. Jejich cena se zpravidla pohybuje od 400 do 1 000 Kč.