Program Comenius má ve škole dlouhou tradici. Poprvé se ho žáci i pedagogové zúčastnili mezi roky 2001 a 2003. „Zapojujeme se už potřetí, současný projekt se zaměřuje na environmentální vzdělávání a výchovu," uvedl pedagog školy Jan Vavřička. Frýdecko-místecká škola je koordinátorem projektu, do kterého se zapojily školy z Turecka, Rumunska, Lotyšska a Polska. Na úvodní schůzku dorazilo do České republiky osmnáct zahraničních pedagogů.

„Projektové aktivity budeme mít tento školní rok zaměřené na národní stromy a péči o ně. V dalším školním roce se budeme věnovat řekám a studánkám," upřesnil Jan Vavřička. Podle něj mohou žáci díky projektu spolupracovat se studenty z jiných zemí, což je pro ně velmi prospěšné. „Partnerské školy se na nás napojily prostřednictvím internetu. Výstupy jednotlivých škol se kompletují dohromady, v roce 2015 se uskuteční závěrečná hodnotící schůzka," prozradila ředitelka školy Ilja Matoušková.

Pohostili je nejen chlebem se solí

Učitelé ze zahraničí si včera dopoledne prohlédli praktickou školu i speciálně pedagogické centrum. Dívka v tradičním kroji je na úvod pohostila chlebem a solí, děti z praktické školy jim předaly dárky. Ve škole si pro pedagogy z různých koutů Evropy připravili také další překvapení.

Zahraniční návštěvníci si spolupráci se školou pochvalují. „Hledali jsme příležitosti pro mezinárodní spolupráci v otázce speciálního vzdělávání. Chceme poznat, jak vypadá specializovaná výuka v jiných zemích a něco si z toho vzít," řekl Ainars Beitiks, který působí ve škole v lotyšské Rize. V České republice je stejně jako řada dalších návštěvníků poprvé.

Prohlédli si okolí

Pedagogové měli možnost prohlédnout si frýdecký zámek i další památky. „Ve středu jsme uspořádali výlet za významnými památnými a mystickými stromy do Hukvald. Navštívili jsme i včelařské muzeum v Chlebovicích," podotkl Jan Vavřička. Kromě toho se zahraniční návštěvníci zúčastnili exkurze v nošovickém pivovaru. Pedagogové se dnes vrací do svých zemí, další setkání se uskuteční na jaře. Tentokrát ale v Lotyšsku.

Mezinárodní spolupráce evropských škol v rámci projektu Comenius funguje už řadu let. V projektu se aktuálně angažuje například i frýdecko-místecká základní a mateřská škola Naděje.