VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt na Jablunkovsku končí, trval rok

Jablunkovsko – Projekt „Dědictví Jablunkovska: Karpatská úmluva v praxi“, který odstartoval počátkem loňského roku, je u konce.

1.3.2011
SDÍLEJ:

Jablunkovsko. Právě na tuto oblast se zaměřil projekt, jehož cílem bylo přispět k ochraně unikátního území a pomoci šetrnému rozvoji přírodního a kulturního dědictví. Snímek je z Mostů u Jablunkova.Foto: archiv

Jeho cílem bylo přispět k ochraně unikátního území Jablunkovska a pomoci šetrnému rozvoji přírodního a kulturního dědictví, které se v regionu nachází.

V rámci projektu vznikla interaktivní (beetaggová) naučná stezka, nové panely putovní výstavy, výukový program pro školy se zajímavými výukovými pomůckami, analýzy stavu přírodního a kulturního dědictví v regionu, včetně inspirativních příkladů dobré praxe a návrhů, jak v péči pokračovat dál.

V provozu je rovněž nový portál www.karpatskededictvi.cz. Informovala o tom vedoucí projektu Alena Dodoková z obecně prospěšné společnosti Ústav pro ekopolitiku. „Projekt na Jablunkovsku končí, místním zanechává nejen studie, ale i praktické pomůcky a naučnou stezku,“ shrnula Dodoková.

Naučná stezka pamatuje i na rytíře a jeho skálu v Hrádku

Projít se krajinou a dozvědět se o ní mnoho zajímavého umožňuje nově zprovozněná naučná stezka Dědictví Jablunkovska. Od léta 2010 mají návštěvníci v rámci 50 zastavení možnost dozvědět se o přírodních a kulturních zajímavostech regionu.

„Třeba proč je skála v Hrádku pojmenována po rytíři Belkovi a osada nad Kosařiskami po ženě sedláka Labaje. Nebo které vzácné druhy rostou a žijí v přírodních rezervacích. Budou k tomu potřebovat jenom telefon s internetovým připojením – kartičky s kódy se nacházejí přímo na dotčených lokalitách. Celá stezka i s texty zastavení je také v elektronické podobě na internetu,“ naznačila Dodoková.

Výstava je momentálně v penzionu v Horní Lomné

Výstava Tajemné Karpaty vznikla již dříve k propagaci Karpat, jejich dědictví a ochrany. Nyní byly k původním čtyřem panelům dotvořeny tři nové, které se týkají jablunkovských fenoménů, a to salašnictví, Pralesa Mionší a beetaggové naučné stezky.

Od svého vzniku byla celá výstava k vidění třeba v Gorolském turistickém a informačním centru v Mostech u Jablunkova, v Lomňanském Muzeu i na jablunkovském městském úřadě. Momentálně je instalována v penzionu U studánky v Horní Lomné, dále bude přemístěna na školy v Bystřici a ve Vendryni. K dispozici dalším zájemcům je poté všech sedm samostatně stojících panelů, případně jenom tři „jablunkovské“.

„Pokud jde o Výukový program Dědictví Jablunkovska, nejlepším způsobem, jak dědictví uchovat, je nadále ho „žít“. Kroj, který je nošený, nebo kytička, kvůli které rádi vyrazíme na louku nad svůj dům, prožijí o mnoho déle, když nebudou pouhým exponátem v muzeu nebo obrázkem v encyklopedii. Dnes jsou doma už tradice mnohdy přerušeny a v učebních osnovách se také nenachází. Proto jsme připravili výukový program, který prostřednictvím čtyř prezentací a pomocí zajímavých her s netradičními učebními pomůckami místní děti seznámí s přírodou a kulturou jejich unikátního kraje,“ vysvětlila Alena Dodoková s tím, že prezentace a pomůcky umožňuje plnohodnotně použít a využít podrobná metodika, která je součástí nového výukového programu pro základní a střední školy. Díky své variabilitě si ho užijí i mladší děti.

V průběhu celé doby trvání projektu se dva experti na přírodní a kulturní dědictví pokoušeli zmapovat, v jakém stavu se Jablunkovsko nachází. Jejich analýzy přibližují nejen odborná fakta, ale shrnující komentáře z nich dělají zajímavé a obohacující čtení pro všechny.

„Současně s analýzami byly sbírány i příklady dobré praxe péče o toto dědictví – výsledné studie kromě těch lokálních obsahují i inspiraci z jiných regionů. A konečně, aby bylo všem potenciálně dotčeným subjektům ještě jasnější, co pro ochranu a péči o dědictví dělat, experti připravili také soubor doporučení a návrhů pro jednotlivé oblasti – plány péče o dědictví. Doporučení jsou volně formulovaná – to se týká oblasti kulturního dědictví, kterého nehmotná rovina žádný zákonný ochranný status nepožívá. Návrhy z oblasti přírodního dědictví jsou naproti tomu konkrétní a často se jedná o známé a propagované aktivity na ochranu přírody a krajiny. Nedílnou součástí obou plánů jsou i doporučení a návrhy směřující do oblasti výchovy a vzdělávání,“ uvedla Dodoková s tím, že na adrese www.karpatskededictvi.cz jsou všechny vyjmenované výstupy k dispozici.

Zájemci si zde mohou například virtuálně „projít“ naučnou stezku Dědictví Jablunkovska nebo si mohou kompletně stáhnout výukový program Dědictví Jablunkovska. Portál obsahuje také informace o aktuálním dění, kalendář zajímavých akcií v regionu a fotogalerii.

Výukový program chtějí rozšířit do škol v regionu

„Region Jablunkovska je krásný svým přírodním prostředím, je neobyčejný díky svým tradicím, zajímavý svou historií, srdečný a pohostinný, protože takoví jsou i lidé, „Gorole“, kteří tu žijí. Projekt „Dědictví Jablunkovska: Karpatská úmluva v praxi“ významným způsobem napomůže poznání a ochraně kulturního a přírodního bohatství,“ míní David Ćmiel, předseda Sdružení obcí Jablunkovska a starosta Písečné.

„Zpočátku jsme tento projekt přijímali skepticky a obávali jsme se dalších nadbytečných nařízení v oblasti ochrany životního prostředí, které zbrzdí rozvoj našeho regionu. Postupně se však náš postoj měnil a výstupy projektu považujeme za velmi přínosné pro náš region. Zejména výukový program budeme rádi využívat využívat a chtěli bychom jej rozšířit do všech škol v regionu. Jsme vděčni za to, že projektový tým takto podrobně a důsledně zmapoval situaci v našem krásném regionu. Věříme, že projekt napomůže k uchování kulturních tradic, zachování přírodního dědictví a přispěje k prezentaci nejvýchodnějšího a výjimečného cípu naší republiky,“ uvedl David Ćmiel.

Autor: Marek Cholewa

1.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 25 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK - BAGRISTA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: C04 z:27/3/2018 a:23/5/2018, Požadujeme:, - strojnický průkaz + ŘP skupiny B, - výhodou ŘP skupiny C + E a profesní průkaz, - spolehlivost, zodpovědný přístup, Nabízíme:, - nástupní mzdu a další bonusy dle pracovních výsledků, V případě zájmu zašlete svůj životopis na adresu administrativa@beskydskavodarenska.cz. Vybrané uchazeče budeme kontaktovat.. Pracoviště: Beskydská vodárenská s.r.o. - pracoviště frýdlant nad ostravicí, Bezručova, č.p. 990, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí. Informace: Lenka Foldynová, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 23. 5. 2018, 27. 4. 2018, Pracovní doba Po-Pá 7:30 - 15:30., Životopis zaslat na e-mailovou adresu: hradilova@bahenec.cz, Pracoviště: Písek u Jablunkova. Pracoviště: Ieg safety, a.s. * pracoviště hotel bahenec, 739 84 Písek u Jablunkova. Informace: Daniela Hradilová, +420 558 330 057.

Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě POMOCNÝ 13 000 Kč

Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě POMOCNÝ DĚLNÍK/-ICE (ZamK). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: C04 (ZamK) a:23/5/2018, Nakládka a vykládka zboží (potraviny), úklid, úschova zboží do skladu., Kontakt telefonicky - 731 443 270 (PO - PÁ 8:00 - 16:00), Pracoviště: Čeladná 647. Pracoviště: Miroslav uhlíř, 739 12 Čeladná. Informace: Sylva Uhlířová, +420 731 443 270.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 9 150 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci PRACOVNÍK/-ICE ÚKLIDU (vyhrazeno pro OZP). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyhrazeno pro OZP, Náplň práce - úklid kanceláří, soc. zařízení, společných prostor., Pracovní doba je v pracovní dny rozvržena do 6 hod. směn (začátek mezi 5:00 - 7:00 dle domluvy)., Možné i jako přivýdělek na DPP., Předem volat (7:30 - 16:00) na tel. č.: 735 171 157 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Bartoň a partner s.r.o. - pracov. třinec, 739 61 Třinec 1. Informace: Martin Dudák, +420 735 171 157.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Doprava ve Frýdku-Místku v pátek odpoledne zkolabovala. Na snímku silnice I/48 ve směru na Příbor.
9

Doprava ve Frýdku-Místku v pátek odpoledne zkolabovala

Videosouhrn 24.–25. května 2018

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Sazeničky na zahrádku? Nebo na balkon do truhlíku

Dát do země sazeničku rajčat nebo třeba feferonky a vypěstovat si vlastní úrodu? Lákavá představa, a nejen pro ty, kdo bydlí v rodinných domcích a mají své vlastní zahrádky.

Likvidace dolu se blíží, ministerstvo dalo souhlas se záměrem

Více než rok po konci těžby černého uhlí v Dole Paskov v lokalitách Staříč a Chlebovice je jasno o tom, jak bude vypadat likvidace dolu.

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Sobotní vydání regionálních Deníků přináší pravidelnou přílohu Moje rodina, která obsahuje fotografie miminek narozených v uplynulých dnech. 

Policisté „číhali“ u železničních přejezdů

Na jízdu přes železniční přejezdy se tento týden zaměřili moravskoslezští policisté.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT