VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt na Jablunkovsku končí, trval rok

Jablunkovsko – Projekt „Dědictví Jablunkovska: Karpatská úmluva v praxi“, který odstartoval počátkem loňského roku, je u konce.

1.3.2011
SDÍLEJ:

Jablunkovsko. Právě na tuto oblast se zaměřil projekt, jehož cílem bylo přispět k ochraně unikátního území a pomoci šetrnému rozvoji přírodního a kulturního dědictví. Snímek je z Mostů u Jablunkova.Foto: archiv

Jeho cílem bylo přispět k ochraně unikátního území Jablunkovska a pomoci šetrnému rozvoji přírodního a kulturního dědictví, které se v regionu nachází.

V rámci projektu vznikla interaktivní (beetaggová) naučná stezka, nové panely putovní výstavy, výukový program pro školy se zajímavými výukovými pomůckami, analýzy stavu přírodního a kulturního dědictví v regionu, včetně inspirativních příkladů dobré praxe a návrhů, jak v péči pokračovat dál.

V provozu je rovněž nový portál www.karpatskededictvi.cz. Informovala o tom vedoucí projektu Alena Dodoková z obecně prospěšné společnosti Ústav pro ekopolitiku. „Projekt na Jablunkovsku končí, místním zanechává nejen studie, ale i praktické pomůcky a naučnou stezku,“ shrnula Dodoková.

Naučná stezka pamatuje i na rytíře a jeho skálu v Hrádku

Projít se krajinou a dozvědět se o ní mnoho zajímavého umožňuje nově zprovozněná naučná stezka Dědictví Jablunkovska. Od léta 2010 mají návštěvníci v rámci 50 zastavení možnost dozvědět se o přírodních a kulturních zajímavostech regionu.

„Třeba proč je skála v Hrádku pojmenována po rytíři Belkovi a osada nad Kosařiskami po ženě sedláka Labaje. Nebo které vzácné druhy rostou a žijí v přírodních rezervacích. Budou k tomu potřebovat jenom telefon s internetovým připojením – kartičky s kódy se nacházejí přímo na dotčených lokalitách. Celá stezka i s texty zastavení je také v elektronické podobě na internetu,“ naznačila Dodoková.

Výstava je momentálně v penzionu v Horní Lomné

Výstava Tajemné Karpaty vznikla již dříve k propagaci Karpat, jejich dědictví a ochrany. Nyní byly k původním čtyřem panelům dotvořeny tři nové, které se týkají jablunkovských fenoménů, a to salašnictví, Pralesa Mionší a beetaggové naučné stezky.

Od svého vzniku byla celá výstava k vidění třeba v Gorolském turistickém a informačním centru v Mostech u Jablunkova, v Lomňanském Muzeu i na jablunkovském městském úřadě. Momentálně je instalována v penzionu U studánky v Horní Lomné, dále bude přemístěna na školy v Bystřici a ve Vendryni. K dispozici dalším zájemcům je poté všech sedm samostatně stojících panelů, případně jenom tři „jablunkovské“.

„Pokud jde o Výukový program Dědictví Jablunkovska, nejlepším způsobem, jak dědictví uchovat, je nadále ho „žít“. Kroj, který je nošený, nebo kytička, kvůli které rádi vyrazíme na louku nad svůj dům, prožijí o mnoho déle, když nebudou pouhým exponátem v muzeu nebo obrázkem v encyklopedii. Dnes jsou doma už tradice mnohdy přerušeny a v učebních osnovách se také nenachází. Proto jsme připravili výukový program, který prostřednictvím čtyř prezentací a pomocí zajímavých her s netradičními učebními pomůckami místní děti seznámí s přírodou a kulturou jejich unikátního kraje,“ vysvětlila Alena Dodoková s tím, že prezentace a pomůcky umožňuje plnohodnotně použít a využít podrobná metodika, která je součástí nového výukového programu pro základní a střední školy. Díky své variabilitě si ho užijí i mladší děti.

V průběhu celé doby trvání projektu se dva experti na přírodní a kulturní dědictví pokoušeli zmapovat, v jakém stavu se Jablunkovsko nachází. Jejich analýzy přibližují nejen odborná fakta, ale shrnující komentáře z nich dělají zajímavé a obohacující čtení pro všechny.

„Současně s analýzami byly sbírány i příklady dobré praxe péče o toto dědictví – výsledné studie kromě těch lokálních obsahují i inspiraci z jiných regionů. A konečně, aby bylo všem potenciálně dotčeným subjektům ještě jasnější, co pro ochranu a péči o dědictví dělat, experti připravili také soubor doporučení a návrhů pro jednotlivé oblasti – plány péče o dědictví. Doporučení jsou volně formulovaná – to se týká oblasti kulturního dědictví, kterého nehmotná rovina žádný zákonný ochranný status nepožívá. Návrhy z oblasti přírodního dědictví jsou naproti tomu konkrétní a často se jedná o známé a propagované aktivity na ochranu přírody a krajiny. Nedílnou součástí obou plánů jsou i doporučení a návrhy směřující do oblasti výchovy a vzdělávání,“ uvedla Dodoková s tím, že na adrese www.karpatskededictvi.cz jsou všechny vyjmenované výstupy k dispozici.

Zájemci si zde mohou například virtuálně „projít“ naučnou stezku Dědictví Jablunkovska nebo si mohou kompletně stáhnout výukový program Dědictví Jablunkovska. Portál obsahuje také informace o aktuálním dění, kalendář zajímavých akcií v regionu a fotogalerii.

Výukový program chtějí rozšířit do škol v regionu

„Region Jablunkovska je krásný svým přírodním prostředím, je neobyčejný díky svým tradicím, zajímavý svou historií, srdečný a pohostinný, protože takoví jsou i lidé, „Gorole“, kteří tu žijí. Projekt „Dědictví Jablunkovska: Karpatská úmluva v praxi“ významným způsobem napomůže poznání a ochraně kulturního a přírodního bohatství,“ míní David Ćmiel, předseda Sdružení obcí Jablunkovska a starosta Písečné.

„Zpočátku jsme tento projekt přijímali skepticky a obávali jsme se dalších nadbytečných nařízení v oblasti ochrany životního prostředí, které zbrzdí rozvoj našeho regionu. Postupně se však náš postoj měnil a výstupy projektu považujeme za velmi přínosné pro náš region. Zejména výukový program budeme rádi využívat využívat a chtěli bychom jej rozšířit do všech škol v regionu. Jsme vděčni za to, že projektový tým takto podrobně a důsledně zmapoval situaci v našem krásném regionu. Věříme, že projekt napomůže k uchování kulturních tradic, zachování přírodního dědictví a přispěje k prezentaci nejvýchodnějšího a výjimečného cípu naší republiky,“ uvedl David Ćmiel.

Autor: Marek Cholewa

1.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Vedoucí skladu 18 000 Kč

Úředníci ve skladech SUPERVIZOR. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:10/7/2018 a:16/8/2018, Místo výkonu práce na dvou pracovištích:, - ve Frýdku-Místku, částečně v Ostravě. , Náplň práce:, - práce ve skladu s automobilovými díly. , Požadujeme:, - anglický jazyk na komunikativní úrovni podmínkou, - uživatelskou znalost práce na PC- především MS Excel, - znalost IS SAP výhodou, , - odpovědnost, pečlivost, rozhodnost, organizační a komunikační dovednosti, schopnost řešit problémy. , Výhodou:, - praxe v řízení VZV a v automobilovém průmyslu. , Zaměstnanecké výhody:, - bonusy za docházku 800 Kč, stravenky, příspěvky na dovolenou a vánoce., Životopisy zasílejte v českém i anglickém jazyce. , Kontakt uveden viz výše. , Osobní kontakt možný na adrese Staroměstská 1077, Frýdek-Místek v čase 8.00 - 14.00 hod.. Pracoviště: L&y vision trading company s.r.o., prac. frýdek-místek a ostrava, Beskydská, č.p. 1488, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Lucie Holubová, +420 558 431 735(po-pá8-14.00hod.).

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 28 000 Kč

Technici projektanti, konstruktéři v ostatních průmyslových oborech PROJEKTANT/KA ŘÍDÍCÍCH SYSTÉMŮ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:14/3/2018 a:15/8/2018, Požadujeme:, - znalost projektování a programování řídících systémů technologických procesů na úrovni Simatic S7, - kvalifikaci dle vyhlášky 50/1978, §6,10, - znalost anglického jazyka (alespoň intermediate), - ŘP skup. B; samostatnost, důslednost, flexibilitu, zkušenost s konstrukcí a projektováním ŘS min. 3 roky, velmi dobré komunikační schopnosti., Nabízíme:, - stravenky, mobilní telefon, mimořádné odměny., Kontakt telefonicky emailem viz výše.. Pracoviště: Its benda s.r.o. pracoviště frýdek, Křižíkova, č.p. 1377, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Petr Bačák, +420 724 127 497.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Elektrotechnik 20 000 Kč

Technici v oblasti telekomunikací a radiokomunikací TECHNIK INTERNETOVÉHO PŘIPOJENÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:5/6/2018 a:16/8/2018, Požadujeme, - SOU, nebo SŠ, - ŘP sk. B, - znalost problematiky internetových přípojek výhodou, - samostatnost, manuální zručnost, pečlivost, Pracovní doba PO-PÁ 8-16 hod., Životopisy zasílejte na e-mail prace@mcnet.cz .. Pracoviště: Mcnet, s.r.o. [255], J. Opletala, č.p. 924, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Stanislav Mikula, .

Kultura a sport - Kultura a sport Sportovní trenéři a instruktoři 12 500 Kč

Sportovní trenéři a instruktoři (kromě na školách) FITNESS INSTRUKTOR/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 z:4/12/2017 a:16/8/2018, Pracovní doba pondělí až pátek od 7.30 hod do 20.00 hod, sobota + neděle 8.00-12.00 hod., Fitness instruktor/ka ve fittnes studiu Contours ve Frýdku-Místku., Náplň práce:, - fitness poradenství v dámském fitness centru., Požadujeme:, - trenérská licence není podmínkou pro přijetí, nutno si však dodělat během zaměstnání, - zájem o fitness sport, pro aktivně sportující lidi, dobrá komunikativnost., Nabízíme:, - bonusy, provize, - možnost pracovní poměr plný, anebo zkrácený., Kontakt e-mailem viz výše. Více informací naleznete na www.contours.cz/frydekmistek .. Pracoviště: Kamil pompa pracoviště frýdek-místek, Pionýrů, č.p. 839, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Kamil Pompa, +420 775 349 269.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třetiligoví fotbalisté Frýdku-Místku (v modrém) si díky zlepšenému výkonu po změně stran připsali do tabulky další tři body. Ve Stovkách zdolali nováčka MSFL z Vrchoviny 4:1.
21

Valcíři již vévodí třetí lize

Oceláři přehráli tým KHL ze Soči.
13

OBRAZEM: Oceláři mají skalp Soči

Muže v Šenově vážně zranila vrtule rogala

Pětapadesátiletý muž utrpěl v sobotu v Šenově velmi vážné poranění. Způsobila mu jej vrtule motorového rogala.

Během pár minut srazily vlaky v kraji dva muže. Jeden na místě zemřel

V rozmezí pouhých tří minut vyjížděli záchranáři v Moravskoslezském kraji v sobotu 18. srpna ke dvěma případům sražených osob vlakem. K první události došlo dvanáct minut před desátou hodinou večer ve Frýdku-Místku, ke druhé o chvíli později ve Studénce.

Srpen 1968 na severní Moravě a ve Slezsku: demonstrace, zaťaté pěsti a nadávky

FOTOGALERIE DOBOVÝCH SNÍMKŮ/ Od vojenské invaze armád Varšavské smlouvy v srpnu 1968 uplynulo padesát let. Český pohled na tento zásah je jednoduchý: Sověti nechtěli, abychom vytvořili svobodnou a demokratickou společnost.

S ubrusem na koštěti šli horníci vyjednávat s vojáky, vzpomíná muž z Havířova

V noci na 21. srpna 1968 překročila vojska Varšavské smlouvy hranice Československa. Státy sovětského bloku tak „bratrskou pomocí“ zabránily uvolňování poměrů v zemi, po pražském jaru přijely tanky a nastoupila normalizace. Deník skrze vzpomínky pamětníků připomíná výročí 50 let od invaze.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT