VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt na Jablunkovsku končí, trval rok

Jablunkovsko – Projekt „Dědictví Jablunkovska: Karpatská úmluva v praxi“, který odstartoval počátkem loňského roku, je u konce.

1.3.2011
SDÍLEJ:

Jablunkovsko. Právě na tuto oblast se zaměřil projekt, jehož cílem bylo přispět k ochraně unikátního území a pomoci šetrnému rozvoji přírodního a kulturního dědictví. Snímek je z Mostů u Jablunkova.Foto: archiv

Jeho cílem bylo přispět k ochraně unikátního území Jablunkovska a pomoci šetrnému rozvoji přírodního a kulturního dědictví, které se v regionu nachází.

V rámci projektu vznikla interaktivní (beetaggová) naučná stezka, nové panely putovní výstavy, výukový program pro školy se zajímavými výukovými pomůckami, analýzy stavu přírodního a kulturního dědictví v regionu, včetně inspirativních příkladů dobré praxe a návrhů, jak v péči pokračovat dál.

V provozu je rovněž nový portál www.karpatskededictvi.cz. Informovala o tom vedoucí projektu Alena Dodoková z obecně prospěšné společnosti Ústav pro ekopolitiku. „Projekt na Jablunkovsku končí, místním zanechává nejen studie, ale i praktické pomůcky a naučnou stezku,“ shrnula Dodoková.

Naučná stezka pamatuje i na rytíře a jeho skálu v Hrádku

Projít se krajinou a dozvědět se o ní mnoho zajímavého umožňuje nově zprovozněná naučná stezka Dědictví Jablunkovska. Od léta 2010 mají návštěvníci v rámci 50 zastavení možnost dozvědět se o přírodních a kulturních zajímavostech regionu.

„Třeba proč je skála v Hrádku pojmenována po rytíři Belkovi a osada nad Kosařiskami po ženě sedláka Labaje. Nebo které vzácné druhy rostou a žijí v přírodních rezervacích. Budou k tomu potřebovat jenom telefon s internetovým připojením – kartičky s kódy se nacházejí přímo na dotčených lokalitách. Celá stezka i s texty zastavení je také v elektronické podobě na internetu,“ naznačila Dodoková.

Výstava je momentálně v penzionu v Horní Lomné

Výstava Tajemné Karpaty vznikla již dříve k propagaci Karpat, jejich dědictví a ochrany. Nyní byly k původním čtyřem panelům dotvořeny tři nové, které se týkají jablunkovských fenoménů, a to salašnictví, Pralesa Mionší a beetaggové naučné stezky.

Od svého vzniku byla celá výstava k vidění třeba v Gorolském turistickém a informačním centru v Mostech u Jablunkova, v Lomňanském Muzeu i na jablunkovském městském úřadě. Momentálně je instalována v penzionu U studánky v Horní Lomné, dále bude přemístěna na školy v Bystřici a ve Vendryni. K dispozici dalším zájemcům je poté všech sedm samostatně stojících panelů, případně jenom tři „jablunkovské“.

„Pokud jde o Výukový program Dědictví Jablunkovska, nejlepším způsobem, jak dědictví uchovat, je nadále ho „žít“. Kroj, který je nošený, nebo kytička, kvůli které rádi vyrazíme na louku nad svůj dům, prožijí o mnoho déle, když nebudou pouhým exponátem v muzeu nebo obrázkem v encyklopedii. Dnes jsou doma už tradice mnohdy přerušeny a v učebních osnovách se také nenachází. Proto jsme připravili výukový program, který prostřednictvím čtyř prezentací a pomocí zajímavých her s netradičními učebními pomůckami místní děti seznámí s přírodou a kulturou jejich unikátního kraje,“ vysvětlila Alena Dodoková s tím, že prezentace a pomůcky umožňuje plnohodnotně použít a využít podrobná metodika, která je součástí nového výukového programu pro základní a střední školy. Díky své variabilitě si ho užijí i mladší děti.

V průběhu celé doby trvání projektu se dva experti na přírodní a kulturní dědictví pokoušeli zmapovat, v jakém stavu se Jablunkovsko nachází. Jejich analýzy přibližují nejen odborná fakta, ale shrnující komentáře z nich dělají zajímavé a obohacující čtení pro všechny.

„Současně s analýzami byly sbírány i příklady dobré praxe péče o toto dědictví – výsledné studie kromě těch lokálních obsahují i inspiraci z jiných regionů. A konečně, aby bylo všem potenciálně dotčeným subjektům ještě jasnější, co pro ochranu a péči o dědictví dělat, experti připravili také soubor doporučení a návrhů pro jednotlivé oblasti – plány péče o dědictví. Doporučení jsou volně formulovaná – to se týká oblasti kulturního dědictví, kterého nehmotná rovina žádný zákonný ochranný status nepožívá. Návrhy z oblasti přírodního dědictví jsou naproti tomu konkrétní a často se jedná o známé a propagované aktivity na ochranu přírody a krajiny. Nedílnou součástí obou plánů jsou i doporučení a návrhy směřující do oblasti výchovy a vzdělávání,“ uvedla Dodoková s tím, že na adrese www.karpatskededictvi.cz jsou všechny vyjmenované výstupy k dispozici.

Zájemci si zde mohou například virtuálně „projít“ naučnou stezku Dědictví Jablunkovska nebo si mohou kompletně stáhnout výukový program Dědictví Jablunkovska. Portál obsahuje také informace o aktuálním dění, kalendář zajímavých akcií v regionu a fotogalerii.

Výukový program chtějí rozšířit do škol v regionu

„Region Jablunkovska je krásný svým přírodním prostředím, je neobyčejný díky svým tradicím, zajímavý svou historií, srdečný a pohostinný, protože takoví jsou i lidé, „Gorole“, kteří tu žijí. Projekt „Dědictví Jablunkovska: Karpatská úmluva v praxi“ významným způsobem napomůže poznání a ochraně kulturního a přírodního bohatství,“ míní David Ćmiel, předseda Sdružení obcí Jablunkovska a starosta Písečné.

„Zpočátku jsme tento projekt přijímali skepticky a obávali jsme se dalších nadbytečných nařízení v oblasti ochrany životního prostředí, které zbrzdí rozvoj našeho regionu. Postupně se však náš postoj měnil a výstupy projektu považujeme za velmi přínosné pro náš region. Zejména výukový program budeme rádi využívat využívat a chtěli bychom jej rozšířit do všech škol v regionu. Jsme vděčni za to, že projektový tým takto podrobně a důsledně zmapoval situaci v našem krásném regionu. Věříme, že projekt napomůže k uchování kulturních tradic, zachování přírodního dědictví a přispěje k prezentaci nejvýchodnějšího a výjimečného cípu naší republiky,“ uvedl David Ćmiel.

Autor: Marek Cholewa

1.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník bezpečnostní agentury 12 200 Kč Pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur OSTRAHA OBJEKTU (VYHRAZENO PRO OZP). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 z:15/10/2018 (VYHRAZENO PRO OZP) , PRACOVIŠTĚ NENAVŠTĚVOVAT, kontaktovat telefonicky pondělí až pátek v čase 14:00-20:00 hod. paní Krzákovou tel. 736 682 951., Pracovní doba 06:00-18:00 hod. a 18:00-06:00 hod. , Pracovní náplň:, - vrátnická činnost, noční obchůzky, přepojování telefonických hovorů, výdej klíčů a kontrola zaměstnanců, evidence vozidel, nejedná se o fyzicky náročnější práci., Požadujeme:, - zodpovědnost a pracovitost se zájmem o uvedenou činnost, - po zaučení nástup možný ihned, - výpis z RT.. Pracoviště: Josef adamek - areál fa ekomilk, Příborská, č.p. 818, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Adéla Krzáková, +420 736 682 951. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 90 Kč Svářeči SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Aktualizace 17. 10. 2018, Výhodou - praxe ve svařování, příp. v zámečnickém oboru., Vhodné i pro absolventy., Životopis zaslat na e-mailovou adresu: adriana.hlisnikovska@steeltec.cz, Pracoviště: Třinec Konská. Pracoviště: Steeltec cz, s.r.o., Průmyslová, č.p. 700, 739 61 Třinec 1. Informace: Adriana Hlisnikovská, . Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 89 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka masa, drůbeže a uzenin. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme spolehlivost, pracovitost. Zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství.. Pracoviště: Prodejna jablunkov, Mariánské náměstí, č.p. 11, 739 91 Jablunkov. Informace: Pavlína Nowaková, +420 774 404 105. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 13 500 Kč Prodavači v prodejnách PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 z:25/9/2018 a:17/10/2018, Nabízíme práci v prodejně potravinového zboží. Náplň - vybalování zboží, práce na pokladně., Pracovní doba - dělené směny, otevírací doba prodejny od 7h - 19h., Kontakt telefonicky viz výše nebo osobně na prodejně na adrese K Sedlištím 108, Frýdek-Místek.. Pracoviště: Van toan tran, K Sedlištím, č.p. 108, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Tran Van Toan, +420 721 090 888(7h-19h).

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstava exotického ptactva ve Frýdku-Místku.
22

Ve Frýdku je výstava exotického ptactva

ArcelorMittal Ostrava. Ilustrační foto.
27

Odboráři: Nepřesvědčili nás, že jsou tím správným kupcem

Kaple dostala požehnání

Jméno svatého Lukáše, patrona lékařů, nese ode včerejška nemocniční kaple ve frýdecko-místecké nemocnici.

Martin Růžička k páteční návštěvě v Třinci: Jágrovi jsme toho moc nepředvedli

Třinec – Po zranění kolene v přípravě se třinecký snajpr Martin Růžička vrátil na led v pátečním utkání proti Plzni. Stihl jednu asistenci, Oceláři však prohráli 2:3.

Třinec padl. Rozhodly přesilovky

Třinec /FOTO/ – Hokejisté Třince prohráli v 11. extraligovém kole s Plzní těsně 2:3.

Ministr Adam Vojtěch v Ostravě nic nevyřešil

Během své páteční návštěvy Ostravy, kde přijel řešit kritickou situaci ve fakultní nemocnici, se snažil nejmladší ministr současné vlády Adam Vojtěch působit sebevědomě a klidně. Po schůzce s hejtmanem Ivo Vondrákem a primátorem Tomášem Macurou se před novináři dostal do defenzivy.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT