Podle mluvčí Nemocnice Třinec Lenky Frankové je péče o dětského pacienta jedním z nosných programů. Projekt nadace byl určen na financování projektů spojených s léčbou dětské mozkové obrny.

„K našim ortopedickým pacientům patří samozřejmě i děti s vrozenými vývojovými vadami pohybového ústrojí a takzvanou dětskou mozkovou obrnou. Péče o tyto děti je vysoce specifická a multioborová – na jejich léčbě se podílí pediatr, ortoped, neurolog, rehabilitační lékař, fyzioterapeut a samozřejmě sestřičky,“ řekl primář ortopedie Pavel Jelen.

„V Nemocnici Třinec máme pro malé pacienty speciální centrum operační léčby. Tady jsou hospitalizovány operované děti z jednotlivých lékařských oborů. Výhodou je, že jsou tak odděleny od dětí, jejichž onemocnění by mohlo být potencionálním rizikem pro hojení operační rány. Stejně tak je obrovskou výhodou i to, že se časná pooperační rehabilitační péče stala nedílnou součástí léčebného procesu. Z pohledu ortopeda je přínos jednoznačný. Již brzy po výkonu se rodič dítěte seznámí s běžnými rehabilitačními postupy, je svědkem toho, že kvalitně vedená rehabilitace je pro dítě nebolestivá a má možnost pozorovat i efekt léčby. Po některých výkonech jsou děti určitou dobu odkázány na lůžko. Procvičování volných kloubů, kondiční cvičení a další prvky léčebné rehabilitace urychlí pooperační rekonvalescenci,“ dodal Pavel Jelen s tím, že dětem, u kterých je po výkonu nutná sádrová fixace či imobilizace, pak pomáhá intenzivní rehabilitační péče k rozcvičení ztuhlých kloubů. „Rehabilitace stabilizuje korekci postavení končetin, kloubů a svalového aparátu, kterou jsme dosáhli operačním zákrokem,“ vysvětlil primář.

Diagnózy léčené na Dětském centru operační léčby jsou často náročné a komplikované. „Mezi našimi pacienty jsou děti s vrozenou dětskou mozkovou obrnou. Část postižení se dá léčit operačním zákrokem, ale podstata udržení dětí v dobré kondici spočívá v účinné, neustálé a individuální rehabilitaci. Rehabilitace přímo navazuje také na operační léčbu – důležité jsou například polohovací a stimulační pomůcky. Děti v nemocnici mohou začít s včasnou rehabilitací. Pomocí zdánlivě jednoduchých pomůcek, jako jsou například podložky vyplněné perličkami, můžeme malého pacienta takzvaně polohovat. Tím se zvýší jeho komfort a zároveň jde o jednu z nejstarších a nejúčinnějších metod prevence a léčby dekubitů,“ upozornila Martina Sližová z oddělení léčebné rehabilitace. „Díky projektu se nám podařilo pořídit speciální chodítka pro děti, stimulační, vibrační a polohovací pomůcky. Malí pacienti si při jejich používání uvědomují své vlastní tělesné hranice.“

Lékaři zdůrazňují, že cílená rehabilitace pomáhá při získání pocitu soběstačnosti, a přirozeně se tak podporuje zdravý pohyb. Na psychiku nemocných dětí mají velký vliv i barvy. Hezky barevné nemocniční pokoje i drobné rehabilitační pomůcky působí jasným a veselým dojmem. Navíc pomůcky jako masážní ježek, theraband, měkké míčky či plastelína rozvíjí jemnou motoriku, podporují schopnost koncentrace, zlepšují paměť a myšlení. Díky nim se zlepšuje fyzický i psychický rozvoj dítěte.

Aby měl projekt opravdu smysl, bylo podle Lenky Frankové důležité pomůcky nejen roznést na dětské oddělení, ale především naučit sestřičky pomůcky využívat a malým pacientům a jejich rodičům aktivně nabízet.

„Děti jsou u nás po operacích hospitalizovány poměrně krátce. Návaznost rehabilitace na pooperační léčbu je velice důležitá, proto i tu krátkou dobu plně využíváme. Rodiče i děti maximálně zapojujeme do cvičení. Spolu s fyzioterapeuty rodiče učíme, jak cvičit, které pomůcky jsou v jejich případě nejvhodnější a jak je správně používat. Rodiče jsou vděční za informace i za možnost aktivně se zapojit do léčby svých dětí,“ všimla si staniční sestra Dětského centra operační léčby Karmen Cieslarová.

„Ač jde v některých případech o drobnosti – masážní ježeček do dlaně nebo relaxační míčky k masážím celého těla opravdu patří svou velikostí k těm menším – mají svou velkou roli v procesu rehabilitace. Díky takovým drobnostem se nám daří podporovat jemnou motoriku, zvyšovat soběstačnost a přirozeně podporovat pohyb jako důležitou součást léčebného procesu,“ shrnula mluvčí Nemocnice Třinec Lenka Franková.