Podle frýdecko-místeckého magistrátu je na stole kompromis, který se projeví také na výšce stavby, která tak bude mít plánovaných šest pater. Někteří obyvatelé si ale přejí, aby se nestavělo vůbec. Radnice upozornila, že španělskému investorovi, který plánoval v Bezručově ulici vybudovat až 130 bytů ve vyšším středním standardu, dala už letos v květnu najevo, že projekt vysoce kapacitní bytové zástavby „bezvýhradně nevítá".

Investor ve spolupráci s projektantem proto snížil výšku objektu z šesti pater na pět a v jedné ze sekcí jej zkrátil o dva moduly.

ARCHITEKTKA: JE TO AKCEPTOVATELNÉ ŘEŠENÍ

„Vzhledem k historii projektu, kdy byl již odsouhlasen zástupci státní správy, byl přijat bez výhrad na jednání komise územního plánování a architektury, kde jsou zastoupeni místní architekti, považujeme upravený návrh projektu Bytové domy Bezručova, kdy došlo ke snížení výšky objektu o jedno patro a zkrácení monobloku, při celkovém zmenšení hmoty objektu, za akceptovatelné kompromisní řešení, kterého lze dosáhnout bez dalších právních doher," vyjádřila v minulých dnech své stanovisko hlavní architektka města Milada Baumannová.

„Optimální využití tohoto území ve výjimečné lokalitě s přilehlou atraktivní zelení sadů Bedřicha Smetany bychom viděli spíše ve viladomech, které umožňují větší prostupnost všemi směry, ale soukromý investor měl svou představu, kterou se podařilo korigovat pouze částečně," říká náměstek primátora Jiří Kajzar.

„Hmoty sice nakonec trochu ubylo, ale stejně půjde o citelný zásah do dnes klidové zóny, který přinese minimálně problémy s parkováním a dopravním řešením," konstatoval pak náměstek primátora Karel Deutscher. „Chceme, aby občané věděli, že bylo zahájeno řízení o umístění stavby a účastníci řízení mohou uplatnit své námitky do 26. října," uvedl s tím, že poté ve lhůtě následujících tří dnů se půjde vyjádřit k podkladům rozhodnutí.

Deník včera oslovil několik obyvatel zmíněné lokality. Z odpovědí je zřejmé, že z připravované stavby ve tvaru L nejsou vůbec nadšeni. „Je to zbytečné. Ve městě je k pronájmu i k prodeji plno volných bytů. Třeba na Anenské," řekl redakci 65letý muž.

„Myslím si, že to tady není vhodné. Můžeme se k tomu vyjádřit jako účastníci řízení, ale otázka je, kolika lidem to bude vadit a kolika ne. Nám osobně by se to určitě nelíbilo," řekl obyvatel domu, který s pozemky pro uvažovanou stavbu sousedí. „Přinese to hluk, prach, úbytek zeleně," prohlásil šedesátník a dodal: „S manželkou tady bydlíme krátce. Kdybychom věděli, že se tu budou stavět bytové domy, tak se tu ani nestěhujeme. Je třeba to zastavit, dokud to jde. Kdyby se udělala nějaká petice, tak se určitě podepíšeme." Jeho 55letá manželka má stejný názor. „Se sousedy se o tom zatím nebavíme, uvidíme, jestli nás bude víc. Už jen stavba by určitě trvala dlouho, přitom na těch pozemcích žijí zvířata jako zajíci či srnka," upozornila.