Problémy třinecké 4. ZŠ s přesluhující tělocvičnou se táhnou řadu let. Montovaná sportovní hala byla postavena v Akci Z v roce 1980. Po čtvrtstoletí se objevily statické závady, před třemi lety navíc město zajistilo střechu tělocvičny podpěrnými vzpěrami.

Hala sice bezprostřední nebezpečí nepředstavuje, je však jasné, že ji čeká demolice.

Vše má vyřešit stavba nové tělocvičny. Radním se ale nezdá její cena, s níž počítá stávající projekt. „Cenu budoucí stavby máme trošku snížit,“ řekl redakci vedoucí odboru investic Daniel Fojcik s tím, že předběžný odhad je 65 až 75 milionů korun. Podle Fojcika radní neurčili, o kolik má být akce levnější, avšak cena má více odpovídat možnostem městského rozpočtu.

Třinečtí chtějí stavbu částečně financovat z dotace. „Máme prodiskutovat stávající objekty, které jsou navrženy v projektové dokumentaci. Jde o to, že zbouráme stávající halu a postavíme novou. V původním projektu jsme halu rozšířili, teď to vypadá, že ji asi nerozšíříme,“ řekl Fojcik.

„Hala měla životnost patnáct až dvacet let. Přesluhuje tedy osm let, ale určitě může ještě fungovat. Střecha byla vyměněna a je dobrá,“ řekl Deníku ředitel 4. ZŠ Ivo Kaleta. Březnová vichřice sportoviště neohrozila. Statik podle Kalety potvrdil, že hala je schopna provozu, přičemž jeho rozhodnutí zatím není nijak časově omezeno.

Ředitel připustil, že je ve zvláštní situaci – na jednu stranu žákům přeje novou sportovní halu, na druhou stranu doufá, že stará tělocvična ještě nějaký čas vydrží. „Je to dvojsečné,“ uvedl. Poznamenal, že úplně stejná tělocvična je také na Kanadě.

I když se zatím počítá s tím, že budoucí tělocvična u 4. ZŠ bude o deset metrů delší a také o čtyři metry širší než stávající hala, Kaleta tuší, že po přepracování projektu stavba zeštíhlí. „Budeme hledat cesty, aby to bylo ještě přijatelné. Předtím se mluvilo o 30 až 40 milionech, teď se cena stavby zvedla na přibližně sedmdesát. Je ale pravdou, že dříve se nepočítalo například s trafostanicí,“ poznamenal Kaleta.

V letošním školním roce školu navštěvuje 596 žáků. Novou halu by měli využívat i žáci atletických sportovních tříd, které na škole vznikly už v roce 1968, ale také příznivci míčových her.

Kompletní rekonstrukci sportovního pavilonu má už za sebou Základní škola na Slezské ulici (6.ZŠ) v Třinci. Škola s jazykovým zaměřením, kterou navštěvuje bezmála 600 žáků, měla v původní hale obrovské problémy s kapacitou. Před dvěma lety byla tělocvična rozšířena, v přistaveném poschodí vznikl nový gymnastický sál, posilovna, šatny a sociální zařízení. I když si akce vyžádala více než 12 milionů korun, je to stále šestkrát méně, než jaký je současný odhad nákladů na vybudování nové haly u 4. ZŠ.