Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) už tlaku lékařů ustoupila a chce zvýšit měsíční sazbu na jednoho pacienta z 36 na 42 korun. Ostravským lékařům to ale nestačí, tvrdí členka sdružení ostravských praktiků Marie Manoušková.
Lékaři využili protestní akci pro hromadné školení například v oblasti imunologie. V ostravském hotelu Imperial dopoledne hlasovalo o návrzích VZP zhruba 60 lékařů z Ostravy, odpoledního hlasování se zúčastní i jejich kolegové z dalších okresů. "Nikdo z přítomných ostravských lékařů se 42 korunami nesouhlasil. Všichni chtějí pokračovat v protestech, pokud nedojde v pátek k dohodě se zdravotními pojišťovnami," uvedla Manoušková.
Praktický lékař pro mediky neatraktivní
Dodala, že ani 42 korun by lékařům nepokrylo náklady ordinací. "V loňském roce jsme spočítali z daňových přiznání, že kapitační platba by měla být 55 korun na jednoho pacienta za měsíc. Není to smyšlená částka a těch 42 korun se k ní opravdu nepřibližuje," řekla lékařka.
Praktičtí lékaři zůstávají podle ní dlouhodobě podhodnoceni, proto je obor pro mladé lidi neatraktivní. "Průměrný věk praktických lékařů v tuzemsku je 52 let. V roce 2010 má ubýt až 3700 praktických lékařů, kteří budou v důchodovém věku. Ročně ale atestuje zhruba pět mladých lékařů, což je alarmující," vysvětlila Manoušková.
Lékaři údajně protestují také proti regulacím, které zavedl před dvěma lety tehdejší ministr zdravotnictví David Rath. "Jsme regulováni za léky, za vyšetření, za odběry krve. Ukažte mi lékaře, který by člověku dělal odběry zbytečně!," uvedla lékařka.
VZP chce smlouvy změnit podle požadavků lékařů
Ředitel VZP Pavel Horák chce smlouvy změnit podle požadavku lékařů. Každá praxe by neměla mít limit peněz daný předchozím výkonem, ale měl by vycházet z celostátního průměru. Sdružení praktických lékařů zajistilo v kraji předem, aby desetina lékařů dnes zůstala v ordinacích a kromě svých pacientů přijímala i akutní pacienty protestujících kolegů.
"Od rána jsme ošetřili jen jednoho cizího pacienta, víc jich k nám zatím nedorazilo," řekla primářka všeobecného oddělení Emilie Krobová z Městské nemocnice Ostrava. Někteří lékaři se k protestu svých kolegů ale nepřipojili. "Požadavky praktických lékařů jsou oprávněné. Pacienti ale za chyby nemůžou, proto by neměli být bráni takzvaně jako rukojmí. Měl jsem tu dnes nejméně čtyři závažnější případy. Vůbec nevím, kam by ti lidé šli a jak by skončili, kdybych tu dnes nebyl. Někteří z nich ani nevěděli, že se nějaká stávka koná," dodal lékař Hugo Přibyl z Ostravy-Kunčiček.
ČTĚTE TAKÉ: PRAKTIČTÍ LÉKAŘI PROTESTUJÍ, MNOHÉ ORDINACE JSOU DNES ZAVŘENY