Tato nemoc se stala fenoménem několika posledních let. Zatímco ještě v roce 2010 nebylo v České republice hlášeno žádné onemocnění, v roce 2014 již vypukla první epidemie spalniček v Ústeckém kraji. V roce 2018 bylo u nás celkem evidováno 235 případů spalniček a za prvních pět letošních měsíců 545 případů.

Spalničky jsou závažné, vysoce nakažlivé onemocnění, které se šíří vzdušnou cestou. Jen do konce května zaznamenala Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje přes sto případů onemocnění spalničkami. Nejvíce nemocných bylo na přelomu února a března, pak začalo případů ubývat. Nejvíce nakažených lidí bylo v Ostravě.

Vzorky zaměstnanců Nemocnice Podlesí, ale i dalších zdravotnických zařízení a záchranných složek zpracovávaly laboratoře AGEL, konkrétně oddělení klinické mikrobiologie v Ostravě. Vznikl tak unikátní rozsáhlý soubor dat vyšetření téměř 8,5 tisíce osob. Ten ukazuje rozdíl v odolnosti vůči spalničkám mezi věkovými skupinami pracovníků zdravotnických i nezdravotnických firem.

„Celkem jsme zpracovali více než 8,5 tisíce vzorků. Zjistili jsme, že v populaci, která byla očkována jednou nebo dvěma dávkami vakcíny, je nechráněno 36,5 procenta lidí. Výsledky ukazují, že očkování časem vyvane a prevencí onemocnění je nechat se znovu přeočkovat,“ míní Hana Bílková Fránková, vedoucí oddělení klinické mikrobiologie Laboratoří AGEL v Ostravě-Vítkovicích.

Také mezi testovanými pracovníky třinecké Nemocnice Podlesí byla zhruba třetina osob, u kterých byla zjištěna nedostatečná nebo hraniční hladina protilátek. „Těmto zaměstnancům jsme nabídli možnost podstoupit další dávku očkování proti spalničkám a většina z nich této možnosti také využila,“ uvedla ústavní hygienička Nemocnice Podlesí Renata Bieleszová s tím, že testování provádí nemocnice i nadále, a to u nově přijatých zaměstnanců. „V případě nedostatečné hladiny protilátek je také zaměstnancům, kteří jsou do pracovního poměru přijati nově, nabídnuta možnost nechat se bezplatně naočkovat,“ doplnila hygienička.

Ilustrační snímek.
Fotbalový stadion v Třinci dostal nový trávník