Regionální rada o tom včera informovala s tím, že jednoznačně nesouhlasí s iniciativou jablunkovského senátora Petra Gawlase, který na toto téma údajně mluvil s ministrem dopravy Danem Ťokem.

Deník už informoval o tom, že senátor po schůzce s Danem Ťokem řekl, že ministerstvo dopravy začíná vést o rozšíření hlavního silničního tahu v uvedeném úseku vážnou diskusi, což označil za dobrou zprávu pro region. „Je důležité, že se o tom uvažuje a vážně se o tom mluví," prohlásil Petr Gawlas.

Jeho názor je ale zatím ojedinělý. „Rozšíření silnice není potřeba. Kapacita silnice je naprosto vyhovující a dobře slouží. Už když se připravovala výstavba současných dvou pruhů, analýza jednoznačně potvrdila, že čtyřproudová silnice je ekonomicky neúnosná," uvedla starostka Třince Věra Palkovská. Dodala, že za mnohem důležitější považuje aktuálně rozestavěné úseky Nebory Oldřichovice a Oldřichovice Bystřice nebo připravovaný úsek Třanovice Nebory. Starosta Mostů u Jablunkova Josef Szotkowski připomněl, že ministerstvo dopravy již v roce 2013 definovalo, že případné rozšíření obchvatu je podmíněno aktuálním průzkumem dopravy na I/11 po dokončení slovenské dálnice Čadca-Svrčinovec Zwardoň a posouzení vlivu této stavby na intenzitu dopravy na naši I/11. „Z pohledu obce, pokud jde o stávající I/11, je třeba řešit pouze drobné úpravy, jako například sjezdy u hranice se Slovenskem nebo do centra obce," uvedl Josef Szotkowski.

„Z chystaných projektů považujeme za jednoznačně prioritní úsek Třanovice Nebory. Významně ulehčí dopravě v regionu. Plýtvat penězi na rozšíření silnice od Hrádku by bylo nesmyslné," prohlásil David Sventek, předseda představenstva Regionální rady rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci. Ta sdružuje města, obce, podnikatele a neziskové organizace z Českotěšínska, Třinecka a Jablunkovska.

Petr Gawlas kritiku odmítl. „Nebyla to moje iniciativa, to byla jen informace od ministra dopravy, že se o tom vede diskuse," řekl redakci. Podle něj Dan Ťok uvedl, že úsek od Bystřice po státní hranici by si čtyřpruh zasloužil.